آموزه بازاریابی از استیو جابز برای بازاریابان (۱)

آموزه بازاریابی

قطعا همه ی ما با استیو جابز آشنا هستیم.. شاید برخی شخصیت او را نشناسیم اما در هر صورت، می دانیم که استیو جابز، مرد مشهور و بسیار موفقی ست که سخنان و تجربیاتش همواره در حال بررسی و آموزش است. ما هم قصد داریم تا ۱۰ مورد از آموزه های بازاریابی را از زبان استیوجابز برای شما ارائه کنیم.


 

استیو جابز، کسی ست که شرکت اپل را در مسیر درست قرار داده و آن را به یکی از بزرگترین و سودآورترین شرکتهای جهان تبدیل کرده است. استیو جابز، مهندس نبود. در برنامه و کدنویسی هیچ سررشته ای نداشت، حتی نمی توانست یک خط، کد بنویسد! MBA هم نداشت. هیچ مدرک دانشگاهی هم نداشت! مدیر فوق العاده ای هم نبود.. او در مسائل اداری هم فرد ناکارآمدی بود! پس ..

سؤال اینجاست:‌ چگونه تبدیل یه یک مرد موفق و قدرتمند شد؟

استیو جابز، به طرز خیلی عجیبی استعداد بازاریابی داشت! رمز موفقیت او از دیدِ Guy Kawasaki که در شرکت اپل زیردست استیو جابز کار میکرد همین استعداد بازاریابی جابز بود! او اقرار می کند که:‌ “استیو جابز، فوق العاده ترین بازاریابی ست که در تمام عمرم دیده ام!”

امروز می خواهیم چند درس بسیار مفید از استیو جابز موفق یاد بگیریم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

 

tmp771409156937613314

  • پیدا کردن مربیان خوب

شاید بتوان گفت که استیو جابز نابغه است! اما توانایی ویژه ی او را در یافتن مربیان قوی نیز نباید نادیده گرفت! یکی از اولین مربیان او Regis McKenna بازاریاب و فردی خلاق و متخصص در این زمینه بود. Regis McKenna به جابز کمک کرد تا Mike Markkula را هم به شرکت دعوت کند. Mike هم تبدیل به یکی از سرمایه گذاران و مدرسان بازاریابی شد. او مهندس و مدرس بود و در شرکت Intel هم تجربه کاری داشت.
بعد از این دوره ها، استیو جابز با کارشناس تبلیغات، Lee Clow دوست شد که خالق آگهی بازرگانی مشهور اپل در سال ۱۹۸۴ و کمپین “متفاوت بیندیشید” نیز هست.

نکته:‌ مهم نیست که شما چقدر انسان خوبی هستید! مهم این است که شما بتوانید کسانی که بیشتر از شما می دانند را کشف کرده و به آنها گوش فرا دهید.

 

  • ارائه دادن محصول خوب

Kawasaki می گوید: “آنچه که استیو جابز انجام داد و برخی نیز متوجه آن شدند تولید محصول خوب بود”. بهتر است بگوئیم رمز موفقیت جابز این بود که او می خواست محصول و بازاریابی را در کنارهم پیش ببرد. نه فقط بازاریابی را!

  • تعهد دادن برای چیزی

وقتی که شرکت کامپیوتری اپل در سال ۱۹۷۷ تأسیس شد، جابز و Markkula نمای کلی از سه اصل اساسی برای شرکت بنیان نهادند تا همیشه به آنها متعهد بمانند. این سه اصل عبارتند از:
یک: اپل، همیشه با مشتریان خود احساس همدردی و شراکت داشته باشد.

دو: اپل، همیشه قادر به تمرکز بر روی چند مسئله باهم باشد.

سه: ارزش های شرکت اپل (سادگی و کیفیت بالا) نه فقط در یک محصول، بلکه در کلیه ی بسته بندی های شرکت نمایان باشد.

  • صرفِ هزینه

استیو جابز به گفتن و انجام کارهای بزرگ با ریسک بالا خیلی علاقه داشت. یک مثال بسیار خوب برای این موضوع، زمانی ست که در سال ۱۹۸۴ مکینتاش جدید را به بازار داد. مثل همیشه، با بلندپروازی خود، دست به کار بزرگی زد.
برای اینکار، Ridley Scott (کارگردان Alien – Blade Runner) را استخدام نموده و مبلغ ۹۰۰,۰۰۰ دلار برای یک تبلیغ ۶۰ ثانیه ای به او پرداخت کرد. همچنین مبلغ ۸۰۰,۰۰۰ دلار هم برای اینکه این تبلیغ در طول Super Bowl پخش شود واریز نمود. (مجموع این مبالغ حدود ۳٫۴ میلیون دلار در زمان فعلی ست)
این هزینه ریسک بسیار بالایی برای شرکت به حساب می آید. آن هم در شرایطی که هیچ تضمینی برای موفقیت آن نیست! این در حالی ست که تمامی اعضای شرکت نیز مخالف اینکار بودند.
خوشبختانه این آگهی، موفق شد و درآمد حاصل توانست مبلغ صرف شده را پوشش دهد.

 

برای مطالعه ی ادامه ی مقاله، کلیک کنید

 

[تعداد: ۱۵    میانگین: ۳.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
حسابداری
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
حسابداری
مهمان
حسابداری

یکی دیگه از ویژگی های مهم جابز مدیریت او بود