آنچه لازم است درباره پول بدانید

چرا ثروتمندان برای پول کار نمی کنند ؟

 

چرا ثروتمندان برای پول کار نمی کنند ؟

” ثروتمندان با پول بازی می کنند
ما برای پول آنها کار می کنیم، در حالیکه ارزش و اعتبار آنها بیش تر می شود ”
آر. باک مینستر فولر

کتاب پدر پولدار، پدر بی پول در سال ۱۹۹۷ به چاپ رسید. آن کتاب در ابتدا چندان موردتوجه ناشران واقع نشد، تا با حجمی عظیم چاپ شده و به بازارهای فروش فرستاده شود. بسیاری از ناشران به من می گفتند:  در کتاب پدر پولدار و پدر بی پول شما نمی دانید که درباره ی چه مسائلی حرف می زنید. در آن کتاب من جملاتی نوشتم که اکثر افراد من با آنها موافق نبودند. از جمله:

۱ خانه، سرمایه نیست!
۲ افرادی که پول هایشان را در بانک ها پس انداز می کنند بازنده هستند.
۳ ثروتمندان برای پول کار نمی کنند.

حدود ده سال پیش در سال ۲۰۰۷ بانک ها در پرداخت وام های رهن و اجاره مسکن دچار مشکل شدند و بنابراین بسیاری از صاحب خانه ها و املاک داران، خانه های خود را از دست دادند. از این رو معلوم شد که خانه نمی تواند برای ما سرمایه باشد!

در سال ۲۰۰۸، دولت آمریکا و بانک مرکزی اش به خاطر جبران بحران موجود مجبور شد که حدود تریلیون ها دلار اسکناس کاغذی چاپ و وارد کشور کند. به این بهانه که شاید افراد بتوانند به طریقی سرمایه از دست رفته خود را به دست آورند و تورم از ذهن پاک شود.

من به همه مردم اعلام کردم که ثروتمندان برای پول کار نمی کنند و به شرایط موجود و کمبودهایش کاری ندارند. اما کسی به حرف من گوش نکرد بلکه مرا به شدت مورد سرزنش قرار دادند. با این وجود باید یاد بگیریم که چرا ما در هر شرایطی (چه خطرناک و چه پرخطر) به موقعیت ها و فرصت های طلایی نیاز داریم. چرا و چگونه باید این فرصت ها را ایجاد کرده و از آنها بهره برد. فرصتی که بتواند شما، زندگی شما و پول شما را نجات دهد.

آنچه که لازم است درباره ی پول بدانید

هر آنچه که به پول مربوط می شود ابهام خاصی دارد. فراموش نکنید که این ابهام خاصیت پول است و هرگز برطرف نمی شود. بدین ترتیب باید پای تان را فراتر بگذارید و به دنبال این باشید که چگونه باید از پول استفاده کرد و چگونه آن را وارد گردش مالی و چرخه اقتصادی نمود.

مهم ترین و اصلی ترین مطلبی که شما باید درباره ی پول بدانید این است که هرچه بیش تر روی آن تمرکز کنید، باهوش تر می شوید و تصمیمات عاقلانه تری درباره ی آن می گیرید.
هرچه بیش تر بدانید عملکرد ذهنی تان قوی تر می شود و آزادانه تر درباره ی پول و سرمایه تان اظهارنظر می کنید.

به نظر شما این یک فرصت نیست؟ به یاد داشته باشید که ” آموزش “ در این زمان بهترین فرصت برای پیشرفت است. به عبارتی؛ شانس دوباره همان ” آموزش ” است.

اکنون من از شما می پرسم:

– چه کسی می تواند شانس دوباره را برای خود معنا کند؟

پاسخ : همه ی ما می توانیم.

چرا؟

پاسخ : چون بحث ما بر سر مسئله ی مهمی به نام – پول – است. تنها چیزی که زندگی ما را تغییر می دهد و بقیه زندگی مان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

– چرا پول برای شما مهم است؟

پاسخ : چون تنها چیزی است که فقیران را فقیرتر و ثروتمندان را ثروتمندتر می کند. در این میان طبقه متوسط جامعه را نیز بی نصیب می گذارد.

همه ی ما این مسئله را می دانیم. اما چه تفاوتی میان فقیران و ثروتمندان وجود دارد؟

پاسخ : تفاوت خاصی میان آنها وجود ندارد. فقط اینکه همه ی ثروتمندان در حال تبدیل شدن به فقیران هستند و  روز به روز به تعداد فقیران افزوده می شود.

– چرا ثروتمندان در حال فقیر شدن هستند؟

پاسخ : دلایل فراوانی وجود دارد. یکی از آنها این است که ثروتمندان تنها چیزی که دارند پول است و از همه ی ارزش های دنیا بی بهره اند.

حال چه اشتباهی در این میان وجود دارد؟

پاسخ : مشکل اینجاست که این پول همیشه ارزش خود را به یک شکل واحد حفظ نمی کند و  هر روز در حال تغییر است. پس جایگاه ثروتمندان هم هر روز در حال تغییر و افت است.

– اگر پول امروز پول نیست و ارزش خاصی ندارد پس پول واقعی چیست؟

پاسخ : دانش ما درباره ی پول، پول واقعی ماست.

– اگر پول، میزان دانش و آگاهی ماست آیا فرصتی وجود دارد که بتوان با آن به یک ثروتمند واقعی تبدیل شد؟

پاسخ : کاملاً آشکار است که سرمایه واقعی هر کسی میزان آگاهی اوست؛ نه میزان پولی که در جیب خود دارد. در گذشته آنچه که پول و سرمایه تلقی می شد، زمین های کشاورزی، سلاح و شرکت های بزرگ بود. اما امروز داستان پول تغییر کرده است. در عصر اطلاعات و ارتباطات آنچه که پول و ارزش تلقی می شود، میزان آگاهی و دانش ماست. چیزی جز آن نمی تواند جایگزین شود.

– بنابراین، چرا هیچ کس را نمی توان ثروتمند نامید؟

پاسخ : چون کسی در صدد کسب آگاهی ها و آموزش نیست! اگر کسی نداند که پول چیست و چه ماهیتی دارد؛ هرگز نمی تواند به طرز صحیح از آن بهره ببرد و به ثروت دست یابد.

– اما آمریکا، میلیاردها دلار را صرف آموزش شهروندان خود می کند. پس  چرا روز به روز به تعداد فقیران آن اضافه می شود؟

پاسخ : اگر چه آمریکا میلیاردها دلار از سرمایه خود را صرف آموزش شهروندان خود می کند اما این آموزش ها هیچ ارتباطی به پول و آموزش های مالی که باعث تقویت هوش مالی می شوند ندارند!

– چرا آموزش های مالی در مدارس تدریس نمی شود؟

پاسخ : سال هاست که من این سوال را از تمامی مدارس و معلمان دلسوز آنها می پرسم اما پاسخی دریافت نکرده ام.

– چاره چیست؟

پاسخ : به نظر من دانش در همه جای دنیا و در همه دوران تاریخ، قدرت محسوب می شده و هنوز هم محسوب می شود. اگر مردم می خواهند کنترل زندگی و دنیای خود را به دست بگیرند باید در هر زمینه علمی به پیشرفت برسند. اگر دنیای امروز برای پول و سرمایه تمرکز کرده پس باید هر تلاشی که برای دستیابی به پیشرفت انجام می دهد فقط مربوط به پول و درباره ی پول باشد. بدین ترتیب، گوشه ای ساکت نشستن مردم، فقط دنیای آنها را محدود می کند. پس دنیایی که محدود شود پیشرفتی در آن وجود ندارد.

 

برگرفته از کتاب “شانس دوباره” نوشته رابرت کیوساکی

 

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar