• فروردین ۱۹, ۱۳۹۹

آواتار بازاریابی و نقش آن در موفقیت استراتژی بازاریابی

فرصت های کاری فصلی

آواتار بازاریابی

بازاریابی ارزان نیست، بنابراین قابل درک است که صاحبان کسب و کار به دنبال ارزش پول هستند. و غالبا این تلاش ها منتج به یک استراتژی می شود که مخاطبان زیادی را هدف قرار می دهد. اما این کار می تواند یک اشتباه باشد. در اینجا به لزوم داشتن آواتار بازاریابی و نقش آن در موفقیت استراتژی بازاریابی می پردازیم.

تصور کنید که ماشین چمن زن بنزینی می فروشید. شاید وسوسه شده و افرادی را که علاقه مند به باغبانی هستند هدف قرار دهید. اما برخی از باغبانان مشتاق در آپارتمان ها زندگی می کنند و باغبانی آنها فقط محدود به بخش کوچکی می شود. برخی دیگر نیز زمین چمن را سنگفرش کرده اند تا فضایی برای پارکینگ ایجاد کنند و باغبانی آنها محدود به باغچه ها و گلدان های بزرگ است. برخی دیگر نگرانی های زیست محیطی دارند و ماشین های برقی را ترجیح می دهند.

ایفای نقش در یک شبکه گسترده، ناگزیر دستاوردهای ناخواسته ای تولید می کند که بخاطر عدم به کارگیری درست از تلاش های بازاریابی است. برای آنکه بتوانید سر زبان ها بیفتید، باید روی تعداد کمی از افراد متمرکز شوید نه بخش گسترده ای از آنها. و این یعنی شناسایی مشتری ایده آل.

مشتری های ایده آل چه کسانی هستند و چگونه می توان پیدایشان کرد؟

پاسخ در مفهوم آواتار بازاریابی نهفته است. این عبارت یک فیلم دنباله دار فوق العاده خسته کننده از جیمز کامرون نیست. بلکه  اولین و مهمترین مرحله در یک فرآیند بازاریابی است که لیدهای درست را برای  کسب و کار شما به ارمغان خواهد آورد. کلید این فرآیند این است که ذهن خود را روی هدف قرار دادن یک شخص خاص متمرکز کن ید نه یک مخاطب.

این شخص خاص ۶ ویژگی خواهد داشت:

  1. در برقراری ارتباط با کسب و کار شما سود می بینند

مشتری ایده آل شما بزرگترین طرفدار شماست. هر گونه مشکلی که خدمات یا محصول شما حل می کند، همان مشکل مشتری ایده آل شماست و بهترین راه حل برای آنهاست. اگر مشتری شما و آنچه را که انجام می دهی دوست داشته باشد، ادامه و مراحل بعدی کار (برقراری ارتباط، فروش و…) راحت تر خواهد بود.

  1. به راحتی در دسترس قرار می گیرند.

مشتری ایده آل شما کسی است که به راحتی می توانید با وی تماس بگیرید. سهولت دسترسی حیاتی است.

  1. برای بازاریابی پذیرش دارند

انتخاب شخصی که به بازاریابی شما پاسخ می دهد بسیار مهم است. بهترین شخص  لزوما رئیس یک شرکت نمی تواند باشد؛ این اشخاص انتخاب های خود را مدام بررسی می کنند زیرا یاد گرفته اند تا خود را نارحت و درگیر نکنند. در عوض شاید شما نیز بخواهید فردی را که به انتخاب های جدید پاسخ می دهد، نگه دارید.

  1. یک چرخه فروش نسبتا کوتاه دارند

این  چرخه شامل مقایسه است نه جستجو برای یک ارزش مطلق. و عمدتا به نوع کسب و کاری که شما انجام می دهید بستگی خواهد داشت. اما مشتری ایده آل شما کسی است که در کوتاه ترین زمان از مشتری راغب به مشتری فروش تبدیل می شود.

  1. به خرید از شما ادامه می دهند

مشتری ایده آل بارها وبارها برای خرید از شما هزینه می کند. کسب بیشترین درآمد از یک لید به این معنا نیست که فروش فقط یک بار اتفاق بیفتد. به یاد داشته باشید، بودجه بازاریابی شما یک سرمایه گذاری است و شما می خواهید تا آنجا که امکان دارد بازگشت سرمایه تان بیشتر باشد.

  1. آنها محصولات مناسب را در زمان مناسب خرید می کنند

هرچند هر مشتری که با شما به طور منظم از شما خرید می کند، یک مشتری خوب است. اما لزوما این بدان معنا نیست که آنها مشتری ایده آل شما هستند. مشتری ایده آل، محصولات اصلی خود را خریداری می کند، نه فقط محصولات جانبی را. و مشتری ایده آل شما کسی نیست که فقط در زمان فروش فوق العاده یا پیشنهاد ویژه از شما خرید کند.

حال که مشخصه های مورد نیاز مشتری ایده آل را می دانید، وقت آن است که دقیقا آن مشتری را پیدا کنید. چه کسی به مشتری ها جذابیت محصولات و کار شما را نشان می دهد؟ آواتار بازاریابی شما چه کسی است؟

نحوه ی پیدا کردن آواتار بازاریابی

مرحله ۱: فهرستی از تمام مشتریان موجود خود را از پایگاه داده خود استخراج کنید. این لیست می تواند شامل مشتری های قبلی گذشته و همچنین مشتری های فعلی باشد، اما هر کسی که در لیست قرار می گیرد باید به آسانی قابل دسترسی باشد.

مرحله ۲: از این فهرست، مشتریانی را که بیشتر دوست دارید انتخاب کنید. از تمرکز بر تعداد فروش هایی که با این افراد داشته اید اید و یا چقدر پول هزینه کرده اند ، پرهیز کنید. و در عوض  مواردی را انتخاب کنید که واقعا از رویارویی و داد و ستد  با آنها لذت بردید.

مرحله ۳: فهرست مشتریان مورد علاقه خود را بیابید و آنها را با مقایسه ی ارزش واقعی آنها نسبت به کسب و کارتان رتبه بندی کنید. اکنون زمان عاقلانه و منطقی بودن است نه زمان احساسی بودن.

مرحله ۴: هنگامی که در مورد مشتری های برتر خود تصمیم گرفتید با آنها تماس و بگیرد و بپرسید آیا می توانی با آنها مصاحبه ای داشته باشید یا خیر. با فهرست بزرگی از سوالات به مصاحبه بروید. سوالاتی که یک تصویر دقیق از آنچه که مشتری ها دوست دارند، آنچه که انجام می دهند، جایی که وقت خود را می گذارنند و و … ، به شما نشان می دهد. هدف این است که مشخصات دقیق آنها را بدانیم. این مشخصات به نوبه خود به آواتار بازاریابی شما تبدیل می شود.

استراتژی بازاریابی خود را با محوریت این آواتار بازاریابی بسازید. وقتی هدفتان رسیدن به مشتری ایده آل باشد تلاش های بازاریابی تان نیز به دنبال افراد مشابهی خواهد بود و مشتریانی را در اختیار شما قرار می دهد  که کاملا با کسب و کارتان سازگار هستند.

[تعداد: 5   میانگین:  3.4/5]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar