آیا با راه اندازی تنها یک کسب و کار می توان به موفقیت دست یافت؟

راه اندازی کسب و کار

 

راه اندازی کسب و کار

افسانه ای که اخیراً رایج شده این است: “کارآفرینان واقعی، کسانی هستند که کسب و کارهای بیش تری را راه اندازی کنند! و اگر تنها با یک شرکت، شروع کنید پتانسیل های خود را توسط خودتان محدود کرده اید! هرچه کسب و کارهای بیش تری ایجاد کنید، به سمت “بهترین” پیش خواهید رفت. دانش و قدرت نفوذتان افزایش می یابد و از لحاظ مالی امن تر می شوید. در نتیجه به کارآفرین موفق تری هم بدل شده اید! و …”

بله؛ افرادی هستند که در طول یک سال، ۵۲ کسب و کار راه اندازی کرده اند، انجام این کار برای ثبت رکورد شاید خوب به نظر برسد اما برای یک کارآفرین مصمم کار چندان عاقلانه ای نیست!

در واقع، اصلاً مهم نیست قصد شروعِ چه چیزی را دارید؛ خواه یک پروژه ی جدید باشد، خواه یک مسابقه یا یک کسب و کار، شروع همه چیز نسبتاً آسان است. ارزش کمی دارد. موضوع، اتمام آن، دستیابی، اهداف و نتایج است که حائز اهمیت می باشد. این جمله برای کسب و کار یعنی، ارزش دادن به مشتری، کارکنان و شرکا.

به گفته ی Tim Cook مدیرعامل شرکت اپل، استیو جابز همیشه می خواست به شرکت بفهماند که باید برای بهتر کردن کاری که انجام می دهند متمرکز باقی بمانند. “افزودن” کار ساده ای ست. اما اینکه بتوانید نسبت به کاری یا چیزی، متمرکز بمانید بسیار سخت است. استیو جابز همیشه بر روی “ایجاد بهترین” تمرکز می کرد.

یک بار هم خودِ استیو جابز در مصاحبه ای، به فورچون گفته بود: مردم فکر می کنند “تمرکز” بدین معنی ست که باید به چیزی که باید روی آن تمرکز کنند، پاسخ مثبت دهند. اما اصلاً چنین نیست! تمرکز یعنی، پاسخ منفی دادن به همه ی آن صدها ایده ی خوبی که در آن لحظه کنارتان قرار گرفته اند. باید در انجام اینکار خیلی هم دقیق باشید.

کسب و کار یا حرفه! هیچ تفاوتی باهم ندارند. پیکاسو نقاشی می کرد. هنری فورد ماشین می ساخت. انیشتین هم برق را اختراع کرد. مهم نیست مشغولِ چه کاری هستید، همانطور که می بینید هر کسی در هر رشته و زمینه ای که هست باید سعی کند بهترین باشد. همه ی آنها روی علاقه ای که داشتند تمرکز کردند و توجه خود را تنها به یک چیز جلب می کردند.

خب، حالا فکر می کنید چطور می توانیم در نوع کسب و کاری که راه اندازی کردیم، از سایرین مجزا شویم؟ رقبا مشغول چه کاری هستند؟ Jim Connolly که یکی از وبلاگ نویسان متخصص در حوزه ی بازاریابی و کسب است نوشته ی زیر را ارائه می دهد:

اگر می خواهید از سطح رقبای خود فراتر بروید دو گزینه در مقابل شما قرار می گیرد:

  • رقابت را نابود کنید.

از آنها به بدی یاد کنید. با بیان و گسترش داستان های تند و زننده آنها را تخریب کنید. سعی کنید اعتبار آنها را زیرسوال برده و از بین ببرید. در چنین حالتی، کسب و کار شما در رقابت، بهتر به نظر خواهد رسید.

  • مراقب کسب و کار خود باشید.

به دنبال راه هایی برای بهبود کارهایی که انجام می دهید باشید. یک مبتکر قابل احترام باشید. از رقابت با سایرین پرهیز کرده و به آنها اهمیت ندهید. سرویس و خدمات خود را آنچنان ارزشمند و منحصربفرد ارائه دهید؛ گویی هیچ رقیبی ندارید!

طبیعتاً راهکار اول، پیشنهاد نمی شود. چرا که مثبت و سازنده نیست! اگر قرار باشد با ایجاد و موفقیت هر یک از کسب و کارها، مابقی تخریب شوند، اگر به جامعه ای مثبت و موفق تبدیل نخواهیم شد. باید که بتوانیم در کنار یکدیگر، با حفظ صداقت و رابطه ای بُرد – بُرد به موفقیت جمعی دست یابیم.

بهترین راه برای پیشروی، تمرکز کردن بر کسب و کار خودتان است. به تمام چیزهایی که خودتان قادر به کنترل کردنش هستید بیندیشید. همه ی کارهایی را که با همه ی چیزهایی که در اختیار می توانید انجام دهید بکار ببندید. اگر به درستی به کسب و کار خود توجه کرده و مراقبت کنید، هرگز نیازی به نگرانی درباره ی رقبای تان را احساس نخواهید کرد.

[تعداد: ۸    میانگین: ۴.۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar