آیا حج تمتع واقعاً متوقف می شود؟

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه باید بررسی شود که آیا اقدام سعودی‌ها در قطع‌رابطه دیپلماتیک با ایران تاثیری در حج تمتع ۹۵ دارد یا نه، گفت: هنوز تصمیمی برای توقف حج تمتع اتخاذ نشده است!

آیا حج تمتع واقعاً متوقف می شود؟

بیست و دومین نشست خبری سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن اجتماعات دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی در تهران برگزار شد.
حسین نوش‌آبادی در ابتدای این کنفرانس مطبوعاتی ضمن تسلیت شهادت شیخ نمر، این اقدام را در راستای سیاست‌های استعماری و نیات شوم دشمنان اسلام در ایجاد تفرقه میان مذاهب اسلامی ارزیابی کرد. وی با اشاره به تصمیم مقامات سعودی در قطع روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران، آن را نشانه بی‌تدبیری، ناپختگی، سردرگمی و اقدامی در جهت سرپوش‌گذاشتن بر جنایتی که دولت سعودی مرتکب می‌شود، توصیف کرد و گفت: همه این مسائل در کنار بی‌تدبیری مقامات سعودی در تامین امنیت حجاج و زائران خانه خدا، پرونده روبه‌زوال این رژیم را تکمیل کرده است.
معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد را اقدامی مشکوک خواند و گفت: این اقدام از طرف مردم صورت‌نگرفته و این احتمال وجود دارد که یک طراحی و سناریو از سوی کسانی باشد که به‌دنبال ایجاد اختلاف و تنش بیشتر در روابط بین ۲ کشور هستند.
وی افزود: عناصری که در این ۲ حرکت حضور داشته‌اند توسط نهادهای امنیتی و انتظامی، شناسایی، بازداشت و تحویل مقامات قضایی شده‌اند. اماکن دیپلماتیک و سفارتخانه‌ها طبق حقوق بین‌الملل از مصونیت برخوردارند و تجمعی که مقابل سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد صورت‌گرفته، قانونی نبوده است و باید به این تخلف رسیدگی شود.
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص اقدام عملی جمهوری اسلامی در قبال این قبیل اقدامات رژیم عربستان سعودی، تاکید کرد: ما همانطور که به‌خاطر هتک حرمت ۲ نفر از هموطنان‌مان در فرودگاه جده توسط ۲ نفر از ماموران سعودی، تصمیم به توقف حج‌ عمره گرفته بودیم، این سیاست خود را نیز ادامه خواهیم داد
چرا که حداقل شروط ما برای ازسرگیری حج عمره ایفا نشده است و رای بسیار ضعیفی هم که برای آن ۲ مامور خاطی صادر شد، حتی به مرحله اجرا هم درنیامده است و با توجه به این وضعیت و نیز عدم تامین سایر شروط ما، سیاست ما درخصوص حج عمره همچون سابق توقف اعزام زائران به این حج است اما درباره اقدام عملی ایران درخصوص تصمیم مقامات عربستان برای قطع روابط دیپلماتیک با ایران، با توجه به اهمیت مساله معنوی حج تمتع، ما فعلا در این خصوص اظهارنظر صریحی نخواهیم کرد و باید بررسی شود که آیا این اقدام آنها، تاثیری در اعزام زائران ایرانی حج تمتع در سال ۹۵ خواهد داشت یا نه؟
[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar