• بهمن ۲۹, ۱۳۹۸

آیت الله خامنه ای سیاست های کلی محیط زیست کشور را تبیین کرد

environment-1-612x336


المانیتور نوشت: رهبر معظم ایران در نامه ای خطاب به رؤسای سه قوه، سیاست های کلی محیط زیست این کشور را تبیین کرد.

به گزارش مونیتورینگ خبرگزاری صدا و سیما پایگاه اینترنتی المانیتور در مقاله ای به قلم آرش کرمی نوشت: آیت الله خامنه ای رهبر معظم ایران دستورالعملی پانزده بندی درباره ضرورت های محیط زیست کشور صادر کرد. در هفدهم نوامبر نامه ای تحت عنوان «سیاست های کلی محیط زیست» در وبسایت رسمی رهبری ایران منتشر شد که حسن روحانی رئیس جمهور، علی لاریجانی رئیس مجلس و صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه را مورد خطاب قرار می داد. معمولا سیاست های کلی که آیت الله خامنه ای ترسیم می کند به عنوان نقشه راه برای سیاست ها، قانونگذاری ها و ابتکارعمل های آینده در هر سه قوه این کشور قلمداد می شود.

در این نامه، آیت الله خامنه ای بر ضرورت «مدیریت تغییر آب و هوا و تهدیدهای محیط زیستی از جمله گسترش بیابان ها، به ویژه آلودگی گرد و غبار و خشکسالی» تاکید کرده است. امسال تعدادی از شهرهای ایران در معرض شدید آلودگی غبارها قرار داشتند. در فوریه، اماکن دولتی در استان خوزستان به علت گرد وغبار شدید هوا تعطیل شدند. در این استان میزان گرد و غبار هوا به شصت و شش برابر سطح مجاز رسیده بود.

آیت الله خامنه ای ادامه نظارت و کنترل منابع و عوامل انواع آلاینده های زیست محیطی از جمله «تغییر آب و هوا» را خواستار شد.
یکی از بخش های طولانی تر این نامه درباره« توسعه اقتصاد سبز» بود که بر ضرورت توسعه صنعت کم کربن، استفاده از انرژی پاک، ترویج محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک و ارائه بهتر مدیریت زباله تاکید داشت. براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، برخی شهرهای ایران جزء آلوده ترین شهرهای دنیا هستند.

برای مقابله با این موضوع آیت الله خامنه ای توسعه نظام حمل و نقل عمومی را با استفاده از برق و دیگر منابع انرژی که به سوخت های فسیلی وابسته نباشد «بویژه در شهرهای بزرگ» توصیه کرد. وی حمایت از سرمایه گذاری های سازگار با محیط زیست را با ارائه معافیت های مالیاتی و حذف دیگر هزینه ها، خواستار شد.

آیت الله خامنه ای همچنین تقویت دیپلماسی محیط زیست را نیز خواستار شد. در این نامه «بر تلاش برای ایجاد و تقویت موسسات منطقه ای به منظور مقابله با آلودگی» و نیز «مشارکت های دوجانبه، چند جانبه، منطقه ای و بین المللی و همکاری های هدفمند در زمینه محیط زیست» توصیه شده است.

در این نامه همچنین بر ضرورت تعیین مجازات برای تخریب محیط زیست تاکید شده است. یکی از مهمترین عوامل تخریب محیط زیست در ایران از بین بردن جنگل ها است.

در این نامه همچنین محافظت از آب های زمینی ایران و آموزش های گسترده تر در زمینه استفاده از آب، تاکید شده است.
این نامه قبل از آغاز کنفرانس تغییر آب و هوای پاریس که در سی ام نوامبر آغاز می شود، منتشر شده است. معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور ایران در امور محیط زیست، هفتم سپتامبر در نشست وزیران در پاریس درباره تغییر آب و هوا شرکت کرده بود.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar