• اسفند ۹, ۱۳۹۸

آینده نگر بودن چه مزیت ها و شرایطی دارد؟

آینده نگر بودن مزیتی ست که شاید تاکنون بطور جدی راجع به آن فکر نکرده باشید. اما این پست بینشی به جالب به شما اعطا خواهد کرد.

 

آینده نگر بودن چه مزیت ها و شرایطی دارد؟

 

آینده نگر بودن می تواند به ما انسان ها در نوع برخوردمان با مشکلات و مسائل حتی سخت کمک کند. شاید بپرسید چگونه؟

سه راهکار قابل تغییر برای تفکر در این مقاله پیشنهاد می شود که به همه ی ما در برخورد با مشکلات سخت کمک می کند. امیدوارم مفید واقع شود.

 

آینده نگر بودن

۱- تفکر نسل بعدی

وقتی درباره ی انجام کارهای خوب در دنیا فکر می کنیم، اکثرمان به کارهایی که می توان بین یک تولد تا مرگ انجام داد می اندیشیم. اما با تفکر transgenerational که اصطلاحاً به نسل بعد اشاره دارد، می توانید نحوه ی تفکر خود را نسبت به مشکلات گسترده تر کنید. نقش شما در حل کردن این مسائل و عواقب آن است. یک مثال شخصی را از Ari Wallach که موسس و مدیرعامل Synthesis Corp است در این خصوص بیان می کنم:

“هر از چند وقت من، همسرم و کودکانم برای صرف شام بیرون می رفتیم. ما سه کودکِ زیر هفت سال داشتیم و طبیعتاً نمی شد چنین میز شامی را آرام و خیلی شیک تصور کرد. من اغلب اوقات ، تمایل داشتم به استراتژی کوتاه مدت متوسل شوم یعنی دست در جیب خود بُرده و موبایلم را خارج می کنم و به آنها اجازه می دهم تا بازی کنند. تفکر transgenerational در اینجا یعنی من از خود بپرسم: “اوکی من می توانم چنین کاری انجام دهم اما اینکار، چه چیزی به بچه ها می آموزد؟

بجای اینکار، من می توانم برگه ای را با خودم به همراه بیاورم تا باهم نقاشی بکشیم یا به روشی دیگر، بتوانم آنها (کودکانم) را در مکالمه درگیر کنم. مهم نیست کدام یک از این راهکارها را انتخاب کنم فقط نباید به سادگیِ گوشی دادن به دست شان باشد!

سایر راهکارها (غیر از بازی با موبایل) باعث می شود کودکان با خودم و همسرم در همان زمان، ارتباط بگیرند و چه بسا، اینکار در نحوه ی ارتباط آنها با کودکان خودشان (در آینده) تأثیر داشته باشد. که در نهایت، آن هم روی نحوه ی رفتارشان با کودکان آتی تاثیرگذار خواهد بود. ”

امروزه بسیاری از ما هم شاهد این اتفاقات هستیم و می بینیم که کودکان حتی بهتر از والدین شان به تکنولوژی و موبایل تسلط دارند. اما بررسی کنید که آیا واقعا چنین کاری صحیح است؟

کودکان امروز بسیار باهوشند و بهتر است به عنوان والدین، به آنها در بهبود و تقویت این هوش کمک کنیم نه اینکه با ماشینی کردن و سیستمی بار آوردنِ آنها تنبل شان کنیم. به نظر می آید که تنظیم یک برنامه ی خوب، کمک شایانی در این خصوص کند.

 

۲- تفکر آتی

برای چند لحظه چشم های خود را ببندید و جهان را تصور کنید. از همین لحظه تا ۱۰ الی ۱۵ سال بعد!

چگونه تصور می کنید؟ جهانی کاملاً مشابه با حال، با تکنولوژی های خیلی جدید و زیاد. در حالت کلی، وقتی به مشکلاتی که کل دنیا با آنها مواجه است مثل فقر، سرطان و تغییرات هوایی فکر می کنیم خیلی امیدواریم که با تکنولوژی های آرمانیِ آینده اینها حل شده باشند. همه ی اینها تا اینجا درست است اما فقط نباید از همین یک جنبه به آینده نگاه کنیم. ما همه ی توانایی های خود را نه فقط برای صحبت کردن درباره ی یک آینده، بلکه برای حرف زدن درباره ی “آینده ها” باید بکار گیریم. خودتان را برای درنظر گرفتن همه ی نوع احتمالات، راهکارهای گوناگون و سناریوهای ممکن در همه ی شرایط آماده کنید.

۳- تفکر Telos

کلمه ی Telos ریشه در یونان دارد که به معنیِ هدف غایت است. این تفکر لازمه ی این است که از خود یک سوال بپرسید: به سمت کدام پایان؟ همانطور که تلاش می کنیم مشکل خاصی را حل کنیم باید به این موضوع هم فکر کنیم که پس از حل کردن آن، چه اتفاقی خواهد افتاد. فیزیک دان و فیلسوف Thomas Kuhn، که عبارتِ “تغییرِ پارادیم” را پدید آورد گفت: مردم نمی توانند تغییر کنند مگر اینکه تصوری از چیزی که قصد تبدیل شدن به آن را دارند دارا باشند. این دقیقاً همان قدرتی ست که در سخنرانی مشهور مارتین لوترکینگ با عنوان “رویایی دارم” نمود پیدا کرد. او در میان مشکلات و مسائل دوره ی خودش مقاومت کرده و سپس به درک عمیق از رویایی که داشت و در آینده رخ می داد رسید.

 

در جامعه ی کوتاه مدت ما، اغلب احساس می کنیم که هیچ کنترلی روی آینده نداریم و این همان چیزی ست که باعث می شود به انتظار اتفاقات زیادی بنشینیم. اما این جمله ها و افکار صحت ندارند!

ما واقعاً کنترل داریم فقط به تفکر استراتژیک و اقدامات لازم در بخش ویژه ی خودمان نیاز داریم و باید بتوانیم آینده ی احتمالی را پیش بینی کنیم. باید تمرین کنیم که خیلی فراتر از طول عمر شخصی مان بیندیشیم.

 

[تعداد: ۷    میانگین: ۳.۶/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar