اثربخشی موثر چگونه صورت می گیرد؟

اثربخشی موثر

 

اثربخشی موثر

یکی از موثرترین کتاب های مفید در حوزه ی اثربخشی در محیط کاری کتابِ “The Effective Executive” اثر پیتر دراکر می باشد. درس ها و نکاتی که در این کتاب گنجانده شده به قدری ارزشمند و کاربردی هستند که بسیاری افراد معتقدند در زندگی روزمره باید مورداستفاده قرار دهیم. درس هایی از آن کتاب در این مطلب گردآوری شده که به موثرتر شدن ما کمک می کند. امیدوارم مفید واقع شود. همراه باشید.

 

۱- اثربخشی، یک مهارت است که می توان آن را یاد گرفت

موثر بودن، دقیقاً مثل هر مهارتی ست که یاد می گیرید. چیزی مثل دوچرخه سواری! باید تمرین کنید تا یاد بگیرید. به همین سادگی!

هیچ کس دوچرخه سواری را از بدو تولد یاد نداشته است. زمانی که یاد می گیریم موثر باشیم، شروع می کنیم به مرتکب شدن اشتباه! در چنین حالتی، مهم ترین کار این است که برگردید و دوباره انجام دهید. دیر یا زود، در انجام آن حرفه ای خواهید شد.

۲- جایی که زمان تان صرف می شود را بشناسید

احتمالاً همه ی ما تجربه داشتیم که ساعت ۶ عصر بنشینیم پای تلویزیون و ناگهان متوجه شویم که ساعت به ۹ شب رسیده! این سه ساعت زمان واقعاً به کجا رفت؟ یکی از مسائل اولیه در اثربخشی خود، این است که بدانیم زمان خود را صرف چه چیزهایی می کنیم. اگر بتوانیم زمان خود را بطور صحیح مدیریت کنیم، یعنی موثرتر گشته ایم. باید به زمان مثل پول بنگرید. باید آن را صرف انجام کارهایی که در نتیجه موثرند کنید. لیست شما همواره باید شامل دو یا سه بخشی که برای اهداف طولانی مدت تنظیم شده است باشد. پس یعنی زمان خود را صرف فعالیت هایی که نتیجه ای ندارند نکنید!

۳- تجسم کرده و روی نتایج تمرکز کنید

گاهی اوقات به قدری غرقِ کاری که انجام می دهیم می شویم که فراموش می کنیم چرا مشغولِ چنین کاری هستیم. تجسم کردن و تمرکز کردن باعث می شود تا نتیجه ی دلخواهی که قصد دستیابی اش را داریم بطور واضح آشکار نمایان گردد.

۴- بجای تقویت نقاط ضعف، روی ساختن نقاط قوت تمرکز کنید

یک یا دو کاری هست که همه ی ما در انجام دادن آن خبره هستیم. وقتی روی چیزهایی که از قبل در آن مهارت داریم تمرکز می کنیم یعنی روی نقاط قوت خود تمرکز کرده و سعی می کنیم موثرتر واقع شویم. تمرکز روی نقاط قوت تاثیر عظیمی روی خودمان و اطرافیان مان دارد. ما حتی علاوه بر نقاط قوت خود باید نقاط برجسته و قوی دیگران را هم بشناسیم. دیگران یعنی خانواده، دوستان و همکاران در محل کار. با آگاهی از این موارد، می توانیم کمک کنیم تا آنها هم موثرتر باشند.

۵- تصمیمات مهم را به تاخیر نیندازید

همیشه تصمیماتی که اتخاذ می کنیم، باید ما را در جهت پیشرفت و دستیابی به موفقیت ها هدایت کنند. گاهی اوقات بخاطر ترس از تصمیم اشتباهی که رخ داده روند را به شخص دیگری واگذار می کنیم. اما این فکر خوبی نیست زیرا ما را نسبت به همه ی مسئولیت های مرتبط با تصمیم؛ تضعیف می کند. ما باید خودمان، تصمیمات مهم زندگی خود را اتخاذ کنیم. می توان از طریق یافتن حقایق و تحقیق کردن بهترین تصمیم ها را گرفت.

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
تقی
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
تقی
مهمان
تقی

من متوجه نشدن این ترکیب «اثربخشی مؤثر» یعنی چه و از کجا آمده است.