ارائه خدمات رایگان چه پیامدهایی دارد؟

ارائه خدمات رایگان چه پیامدهایی دارد؟

 

ارائه خدمات رایگان

ارزشمندترین داراییِ شما، زمان است. پس چرا برخی از صاحبان کسب و کار، با ارائه ی رایگان سعی در نادیده گرفتنِ ارزشِ این ثروت، دارند؟

احساس کمک کردن که درون تان هست کاملاً طبیعی ست و بسیار خوب است که تا حدامکان به مردم کمک کنید تا برایشان مفید باشید. اما خودِ شما هم صاحب کسب و کار هستید و قرار نیست که همه چیز بر پایه ی امور خیر سپری شود! مهم تر از اینکه خودتان را مسئول کمک به دیگران بدانید، مسئول زندگیِ شخصی خودتان هستید.

علاوه بر این موارد، نیاز هست که درباره ی ارائه ی خدمات رایگان کمی روشن شویم. این پست را با ما همراه باشید تا عواقب و نتایج ارائه ی خدمات رایگان را بشناسیم.

 

رایگان بودن، یک پیام سمی منتقل می کند

ارائه ی مشاوره های رایگان، یک استراتژی بازاریابی با ریسک بسیار بالاست. زیرا حاملِ مفهومِ خسارت بار است.

انجام این کار، به مردم می گوید که شما توانایی و استعداد زیادی دارید اما قرار نیست از تمامیِ آنها برای مردم استفاده کنید. به مردم می گوید که شما، مشتری های خیلی کم و زمانِ بیهوده ی خیلی زیادی دارید. همین امر باعث می شود تا مشتری بالقوه بپرسد: “چرا؟”

چرا مشتریان جدید و سفارش های جدیدی از طریق مشتریان راضیِ فعلی جذب نمی کنید؟

مشاوره های رایگان، ارائه ی ارزیابی های رایگان، ارائه ی نصیحت های رایگان، حتی سنجش های ۳۰ دقیقه ای رایگان، -مهم نیست کدام یک از این موارد را ارائه می دهید- نکته ی مشترک همه ی اینها، رایگان بودن شان است!

 

وقتی از “رایگان بودن” به عنوان طعمه استفاده کنید، به نظرتان قرار است چه چیزی جذب کنید؟

بله شکارچیان رایگان به سمت شما می آیند. این افراد، کسانی هستند که هرگز قرار نیست در قالب “مشتری” ظاهر شوند. شکارچیان رایگان معمولاً یکی از موارد زیر می باشند:

  • کسانی که هرگز هیچ تمایلی برای پرداخت کردن پول در قبال مشاوره ای که دریافت کرده اند، ندارند!
  • کسانی که هیچ راهی جز پرداخت ندارند! زیرا به انتهای خط رسیده اند.

نکته ی مشترکی که بین این گروه ها هست چنین است: هرگز یک محیط بازاریابی حاصلخیز و پربرکت ایجاد نمی کنند!!!

البته که ممکن است با ارائه ی خدمات رایگان، با مشتری خوب هم مواجه شوید اما در حال کلی، چنین چیزی به سختی امکان پذیر است و توصیه می شود که از چنین ریسکی بپرهیزید.

 

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar