• اسفند ۹, ۱۳۹۸

ارتباطات موثر که مدیران فوق العاده انجام می دهند

ارتباطات موثر که مدیران فوق العاده انجام می دهند

 

ارتباطات موثر

 

ارتباطات موثر به چه طریقی صورت می گیرد؟

شما نمی توانید بدون یک سری از عادت های جمعی، جزو رهبران فوق العاده قوی و موفق جای بگیرید.

با ورود به همه نوع کسب و کار، درمی یابیم که ارتباط موثر برای موفقیت بسیار مهم است. می پرسید چرا؟

زیرا ارتباط وضوح و روشنی، قابلیت و بهره وری، ترویج کارهای گروهی و انگیزه را پدید می آورد. از طرف دیگر، ارتباط بد هم دقیقاً نتایج معکوس به همراه دارد.

تنها یک سری خصوصیات هست که رهبران فوق العاده و استثنایی را از سایرین متمایز می کند. در این مقاله به روش هایی که مدیران فوق العاده ارتباط برقرار می کنند می پردازیم. شما هم این عادات را در خود راه اندازی کنید یا حداقل مدیری را بیابید که چنین خصوصیاتی داشته باشد. در این صورت، هموار شدن مسیر موفقیت خود را حتمی ساخته اید.

 

۱- بیش تر از اینکه بگویند، گوش می دهند!

مدیران و رئیس های عالی خیلی زود یاد می گیرند و می فهمند که چرا دو گوش و یک دهان برای صحبت کردن دارند. مردم نه تنها می خواهند بدانند که به آنها گوش می دهید بلکه واقعاً مایلند تا به کسی به آنها گوش دهد. در حقیقت، یک شنونده ی خوب بودن ثابت می کند که یکی از اصلی ترین ویژگی های رهبران موفق را دارا هستید.

به همین دلیل، رهبران فوق العاده استثنایی بطور پیوسته تمرین هایی را برای مهارت شنوایی انجام می دهند. آنها تلاش مداومی را بکار می بندند تا دریابند که کارکنان دقیقاً چه می گویند. مدیران موفق با ارتباطات موثر نشان می دهند که به سخنان کارکنان هم توجه دارند.

 

۲- شفاف و واضح اند

مدیران استثنایی و فراموش نشدنی کسانی هستند که در ارتباطات موثر خود همیشه حضور دارند. – نه فقط در طول جلسه یا برنامه های خاص-!

به محیط کاری گوگل نگاه کنید. در آنجا مدیران و رهبران بطور اتوماتیک گشاده و باز هستند. در نتیجه کارکنان آنها هم شادترین کارکنان دنیا محسوب می شوند.

آنها هرگز اشتباهات خود را نمی پوشانند. قول های اشتباه نمی دهند و اهل رمز و راز نیستند. بلکه اطلاعات و دانش را سخاوتمندانه به اشتراک می گذارند. گشاده رو بودن با کارکنان باعث می شود احساس ارزش داشته باشند. که در نهایت فضای کاری جالبی را فراهم می کند.

 

۳- زمانی را برای تمجید درنظر می گیرند

تحقیقات Harvard دریافت که میزان تقدیر و تمجیدهایی که از تیم ها می شود مستقیماً در افزایش میزان موفقیت تاثیر دارد. حتی تیم هایی که عملکردهای ضعیفی داشتند هم پیشرفت رادیکالی را از طریق تشویق ها بدست آوردند.

حتی وقتی تحت فشار کاری قرار گرفته اید به یاد آورید که قدری تمجید و تشکر برای ادامه ی مسیر لازم است. علاوه بر اینکه باعث می شود کارکنان کوشا بدانند که قدردان شان هستید، برای موفقیت های آتی آنان هم جهت می دهد.

 

۴- سازنده هستند

تقدیر و تمجیدها همیشگی نیستند! و اینطور نیست که فکر کنیم رهبران فوق العاده ۱۰۰ درصد زمان خود را صرف تشکر و قدردانی از کارکنان کنند! خیر. آنها بازخوردهای منفی را هم به کارکنان ارائه می دهند. اما نحوه ی ارائه ی آنها، موثرترین روش ارائه ی بازخوردهاست.

مطلب پیشنهادی: بازخوردهای مثبت و منفی کارکنان را چطور ارائه دهیم؟

۵- از بازخوردها استقبال کرده و به آن تشویق می کنند

رهبران از اینکه اعتراف کنند مرتکب اشتباه شده اند، واهمه ندارند! نه تنها بطور موثر بازخوردها را ارائه می دهند، بلکه بطور موثر بازخوردها را دریافت هم می کنند.

آنها می دانند که گاهی اوقات بهترین ایده ها می توانند از بی تجربه ترین کارکنان ابراز شوند. زیرا آنها هنوز سبز و پرانرژی هستند و بینش های جدیدی دارند که ممکن است از چشم افراد باتجربه به چشم نیاید.

 

۶- خودشان و کارهای شان گشاده و باز هستند

اگر می خواهید بطور موثر یک تیم را اداره کنید، قبل از هر چیزی با “از بین بردن درب ها و دیوارها” آغاز کنید. باید محیطی را ایجاد کنید که هر کسی از اعضای تیم بتواند درباره ی مسائل کاری به راحتی صحبت کرده و نظرش را بطور آزاد ابراز کند. -خواه بیان یک ایده باشد، خواه یک اشتباه و خواه یک تصمیم کسب و کاری!

Oprah Winfrey می گوید: “شور و اشتیاق” انرژی ست. قدرتی را که از “تمرکز بر روی چیزهایی که شما را به هیجان می آورد” پدید می آید را احساس کنید.

مطلب پیشنهادی: نکات مهم برای موفقیت از زبان Oprah Winfrey

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۴.۴/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar