• اسفند ۹, ۱۳۹۸

ارتباط با ضمیر ناخودآگاه : افعال منفی توسط ضمیر ناخودآگاه برنامه ریزی نمی شوند

ژمن لازم مى دانم که راجع به یکى از مباحث قبلى یک توضیح تکمیلى ارائه بدم و آن اینکه: ضمیر ناخودآگاه افعال منفى را برنامه ریزى نمی کند! اگر یادتان باشد گفته بودیم که ضمیر ناخودآگاه فعل منفى را برنامه ریزى نمى کند! یک نفر پرسید که اگر بگویم در امتحان قبول نمى شوم.. یعنی ضمیرناخودآگاه، نمى شوم را مى شوم برنامه ریزى مى کند و در نتیجه قبول مى شوم؟
باید بگویم که اصلاً اینطور نیست! ما گفتیم در برنامه ریزى ها و حتى دعاهاى خود فعل منفى بکار نبرید! مثلاً نگویید مرا از خانواده ام دور نکن. این جمله نتیجه معکوس دارد. در حالیکه ظاهراً مفهومش خوب است!

 

ارتباط با ضمیر ناخودآگاه

باید در تمام حالات؛ هماهنگى ضمیرناخودآگاه و خود آگاه را در نظر بگیرید. من قبول نمى شوم.. از لحاظ خودآگاه و ناخودآگاه بار احساسى منفى را با خود حمل مى کند.
خب؛ امیدوارم رفع ابهام شده باشد.
حالا، درس جدید!
خوب دقت کنید. یک موضوع مهم:
اکنون مى خواهم موشکافانه تر و ظریف تر، یکى از تفاوت هاى ان ال پى با سایر مکاتب موفقیت را بیان کنم.
همه ما مى دانیم که براى هدف مان باید زمان تعیین کنیم.
اصولاً هدف موضوعى ست که داراى سه ویژگى باشد:
١) ابتدا و انتها داشته باشد
٢) جهت معلوم داشته باشد
٣) داراى بازه ى زمانى مشخص باشد
آیا این مشخصات شما را به یاد مبحث بُردارها در فیزیک و ریاضى نمى اندازد؟!
هدف دقیقاً یک بُردار است.
١) ابتدا و انتها داشته باشد، یعنى چه؟
یعنى اینکه پس از رسیدن به هدف، قادر باشید خود را با شرایط قبل از هدف مقایسه کنید. یعنى دقیقاً بدانید پس از رسیدن به هدف، در زندگى شما چه تغییرى ایجاد شده است. خودتان آن تغییر را احساس کنید. تغییرى که با معیارهای خاص شما قابل سنجش و اندازه گیرى باشد.
٢) جهتِ معلوم داشته باشد، یعنى چه؟
یعنى اینکه تمام هدف هاى زندگى شما در یک راستا قرار داشته باشند و از خط مشى کلى زندگى شما تبعیت کنند.
خط مشى کلى زندگى چیست؟
خط مشى کلى زندگى ما عبارتند از:
رفتارها
توانایى ها
قابلیت ها
ارزشها
باورها
هویت
رسالت
و
از همه مهمتر، دنیاى معنوى!
بله عزیزان من؛
جذابیت ان ال پى در این است که ضمن احترام به تمام عقاید، در مورد دنیاى معنوى هم نظریات عمیق و تأثیر گذار و تفکربرانگیزى دارد. دنیاى معنوى اثربخش ترین قسمت زندگى ما انسان هاست.
بدون اینکه بدانیم، معنویات ما، تأثیرگذارترین عامل در تعیین خط مشى زندگى ما هستند.
مثلاً کسى که در دنیاى معنوى او فداکارى و ایثار از پررنگ ترین فاکتورها هستند در نهایت، آتش نشان یا پرستار و … مشاغلى از این دست را انتخاب مى کند.
مورد سوم که مبحث اصلى درس این جلسه ی  ماست، این است:
٣) هدف داراى بازه ى زمانى مشخص باشد.
دوستان خوبم
داداشاى گلم
خواهراى مهربونم
خوب گوش کنید
قبلاً هم گفتم که بهتر است هنگام تعیین زمان رسیدن به هدف در آینده، علاوه بر تاریخ تقویمى، در کنار آن تاریخ، از یک نماد و سمبل شناخته شده براى ضمیرناخودآگاه استفاده کنید. حالا مى خواهم وارد جزئیات بیشترى راجع به زمان شوم.
ما باید بسیار ظریف و هوشمندانه عمل کنیم و کارى کنیم که در عین اینکه تعیین زمان هدف، براى ضمیرناخودآگاه الزام آور باشد، او را تا حدى هم آزاد بگذاریم. چرا؟
به دو علت:


۱- قدرت تصمیم گیرى او را محدود نکنیم.
٢- اگر در زمان مقرر، احیاناً، خداى نکرده، (رویم به دیوار؟)، به هدف نرسیدیم، ضمیرناخودآگاه بتواند از خودش در مقابل خودآگاه دفاع کند! چگونه؟
خوب دقت کنید؛ با مثال توضیح میدم.
اگر قرار است در شهریور ماه ماشین بخرید این گونه در دفتر هدف سازى بنویسید:
الان شهریور ٩۴ است. من موفق شده ام در فاصله زمانى پنجم تا ١٢ شهریور ماه، ماشین مورد علاقه ام را بخرم.
هرکس باید مثل خودش اهدافش را بنویسد.
با این ساختار کلامى، ما بسیار ظریف عمل کرده ایم و همه ى پیش بینى ها انجام شده است.
با این بازه ى زمانى که تعیین کردیم؛ اگر ۵ شهریور به هدف نرسیدیم، ضمیرخودآگاه شروع به بمباران افکار منفى مى کند. آنگاه ضیرناخودآگاه مى تواند از خود دفاع کند و بگوید اگر پنجم نشد، حتماً ششم مى شود! و فردا که ۶ شهریور است اگر ماشین نخریدید، باز هم ضمیرخودآگاه مى خواهد سرزنش کند.
اما این بار نسبت به دیروز قدرت و شدت منفى نگرى او کمتر شده است!
ضمیر ناخودآگاه مى گوید هفتم شهریور حتماً میخرم.


این روند همینطور ادامه پیدا مى کند و به فرض محال، اگر ١٢ شهریور شد و ماشین نخریدید، شدت سرزنش و بار منفى پیامهاى سرزنش آمیز ضمیرخودآگاه، به یک هفتم روز پنجم شهریور، تقلیل یافته است.
در واقع این روشى است که اگر بنا بر دلایلى، به هدف مان نرسیدیم، موجب مى شود کمترین آسیب به ضمیرناخودآگاه وارد شود. زیرا ما هوشمندانه، شدت و قدرت پیام هاى منفى ضمیرخودآگاه را کاهش دادیم و براى ضمیرناخودآگاه این امکان را فراهم کردیم که در مقابل خودآگاه، از خود و هدف خود، دفاع کند و تسلیم نشود.
در صورتى که اگر همان ابتدا مى گفتیم من ۵ شهریور ماشین مى خرم و احتمالاً نمى شد؛ ضمیرخودآگاه با قدرت وارد مى شد و شروع به سرزنش مى کرد. ناخودآگاه هم هیچ دفاعى نمى توانست از خود داشته باشد!
در نتیجه کلاً براى خرید ماشین تلاش نمى کرد و اساساً بعد از ۵ شهریور تا مدتها نمى توانستیم او را براى خرید ماشین برنامه ریزى کنیم! اما با این ترفند هوشمندانه، اگر حتى ١٢ شهریور هم ماشین نخریدیم ضمیرناخودآگاه دلایل و موانع را شناسایى مى کند و انگیزه لازم هنوز در او وجود دارد.


دوستان خوبم؛
علم ان ال پى مانند یک ترازو همیشه سعى دارد بین مثبت اندیشى علمى و واقع نگرى، همواره عادل بوده و عدالت را برقرار نماید.
درس امشب ما بر مبناى سخت ترین شرایط واقع نگرى بود و من اینطور شروع کردم که ممکن است به هدفمان نرسیم.
به این مى گویند تدبیر و دور اندیشى! ان ال پى به تمام زوایا و جزئیات دقت دارد.
همه جا نوشته اند که تاریخ دقیق تعیین کنید؛ بدون اینکه آثار مخرب آن را در نظر بگیرند! زین پس، شما دقت لازم را داشته باشید.

 

بیشتر بخوانید:

 

[تعداد: ۱۰    میانگین: ۴.۳/۵]
Avatar

محمد کریمائی (مرآت)

من ثروتمندم! همه ثروتمند هستيم!! ثروت حقيقى و اصيل ما زمان است ثانيه هاى بى بازگشت زندگى فقط بايد ياد بگيريم اين ثروت را چگونه سرمايه گذارى كنيم تا بيشترين سود نصيبمان شود به نظرم ان ال پى مسير خوب و كاملى هست

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar