• فروردین ۱۱, ۱۳۹۹

ارتباط با ضمیر ناخودآگاه – تمرین عملی

ارتباط با ضمیر ناخودآگاه

 

ارتباط با ضمیر ناخودآگاه

برای ارتباط با ضمیر ناخودآگاه می بایست اصول برقرار ارتباط با آن را بدانیم. یک قانون مهم و کاربردی – ضمیر ناخودآگاه، افعال منفی را درک و برنامه ­ریزی نمی ­کند! خلاف آن را انجام می­ دهد. خوب دقت کنید؛

فعل منفی برای ضمیر ناخودآگاه، تحریک­ کننده ست! او لجاجت می­ ورزد و دقیقاً خلاف آن فعل را انجام می­ دهد. مثلاً وقتی به یک کودک می­ گوییم: این کار را نکن! او بیشتر ترغیب می­شود که آن کار را انجام دهد. این موضوع دو علت علمی دارد که دومی را اول می­ گویم 🙂

۲- او لجباز است و بر استراتژی­ های رفتارِ خود بسیار اصرار می­ ورزد.

در واقع او از نوعی بانون اینرسی در رفتارِ خود، تبعیت می­کند. (اینرسی یعنی تمایل شدید به حفظِ حالتِ فعلی!)

او یک رفتار را با حالت خاصی انجام می­ دهد! وقتی او را منع می­ کنیم احساس می­ کند قانون او را شکسته ایم!

بنابراین، با شدت عمل بیشتری آن کار را انجام می­ دهد!

در واقع؛ این نوعی مکانیسم دفاعی ست. ما باید همواره مراقب باشیم تا ساختارِ کلامیِ ما در هنگامِ برنامه ­ریزی ضمیر ناخودآگاه، موجب فعال­ شدن این مکانیسم دفاعی نشود! مثال:

خانمی که قصد کاهش وزن دارد، نباید بگوید: من از امشب گوشت نمی­خورم! بلکه باید بگوید: من از امشب از خوردنِ گوشت پرهیز می­کنم. (این جمله تبعات منفی ندارد.)

دوستان خوبم؛ خوب دقت کنید:

مراقب باشید هنگام دعا کردن هم از این ساختار کلامی منفی استفاده نکنید. مثلاً دوستی داشتم که هنگامِ دعا، می­گفت خدایا مرا با عزیزانم امتحان نکن! دقیقاً هم در زندگی او اتفاقاتی می­ افتاد که با بیماری یا مرگِ عزیزانش امتحان می­ شد! در واقع خودش این برنامه­ ریزی را به ذهنش داده بود.

هیچوقت در دعاهایتان نگویید : این را از من نگیر! مثلاً: این مقام را از من نگیر! زیرا دقیقاً عکسِ این اتفاق می­افتد.

خب؛ * ضمیرِ ناخودآگاه فعل منفی را برنامه ­ریزی نمی­ کند!

علت اول: زیرا ضمیر ناخودآگاه بسیار کنجکاو و جسور است. او می­خواهد از مرزهایی که برایش تعیین می­ شود فراتر برود. او کنجکاوانه محدودیتها را درمی­نوردد و جسورانه با پیامدهای این کار مواجه می­شود.

بسیاری از بازی­ های مهیجی که ما امروز شاهدِ آن هستیم، بر اثرِ این مکانیسم ضمیرِ ناخودآگاه به وجود آمده است. مثل: بانجی جامپینگ و …

همچنین بسیاری از کشفیات و اختراعات، گاهاً با به خطر افتادن جانِ آن مخترع یا مکتشف به وجود آمده است.

خب، یکبارِ دیگر تأکید می­کنم که هنگام هدف­سازی یا هر برنامه­ ی دیگری مراقب باشید از افعالِ منفی استفاده نکنید. البته اگر هوشمندانه و دوراندیشانه با این قضیه برخورد کنیم، می­توانیم از این مکانیسم هم دستاوردهای مثبتی داشته باشیم.

در تبلیغاتِ رسانه­ ها بسیار استفاده می­شود. من یک کارت ویزیت دیدم که نوشته بود “شما نمی­توانید با ما تماس نگیرید” !!!! این برای ضمیر ناخودآگاه بسیار تحریک­ برانگیز است و حتماً تماس­ها زیاد می­ شود.

یا چندی پیش در تلویزیون خودمان، تبلیغی دیدم که می­گفت: لاستیکِ بارز نخرید! طراحانِ این تبلیغات مسلماً از این مکانیسم آگاه بودند!

خب دوستان، خوب دقت کنید:

*از لحاظ سایکوسایبرنتیک (فرمان­پذیری تصویری مغز) چرا ما به هدف­مان می­رسیم؟!

بگذارید واضح ­تر بگویم؛ چرا ما وقتی طبق اصولِ تجسم خلاق، تصویرسازی ذهنی می­ کنیم به هدف­مان می­ رسیم؟! مگر تصویر چقدر قدرت دارد؟!


 

جواب: ** قانونِ مهمِ دیگری از ضمیرِ ناخودآگاه: ضمیرِ ناخودآگاه بینِ تصویر ذهنی دقیق از یک موضوع و خودِ واقعیِ آن موضوع در محیطِ خارج، هیچ تفاوتی قائل نیست! **

او تصویرِ ذهنیِ دقیقِ ما را (که مربوط به هدفِ ماست) می ­پذیرد و آن را با محیطِ خارج مقایسه می­ کند.

آنگاه، تمامِ تلاشِ خود را به کار می­ بندد تا هدفِ ما در محیط خارج هم به وقوع بپیوندد.

او پس از ایجادِ مطابقت تصویر ذهنی و رویدادی که در محیط خارج به وقوع پیوست، به آرامش می­ رسد و انرژیِ خود را بر هدفِ دیگری متمرکز می­کند.

هرچه تجسم شما بر مبنای اطلاعات واقعی ِ محیط باشد، هدفِ شما در محیط، زودتر به صورت عینی مشاهده می ­شود.


 

*** ضمیرِ ناخودآگاه، طبق منطق خاص خود تصمیم می­ گیرد. کادوی روزِ معلم، خریدِ واحد مسکونی، ادامه تحصیل، خرید لباس مهمانی و … برایش تفاوتی ندارد و همه را در یک سطح می­ بیند. این ضمیرِ خودآگاهِ ماست که اولویت­ بندی و سازمان­دهی کرده و بسیاری از مواردی را که هدف نیستند از ضمیرِ ناخودآگاه خارج می­ نماید. ***

ضمیرِ ناخودآگاه، طبق منطق خاص خود تصمیم می­ گیرد. کادوی روزِ معلم، خریدِ واحد مسکونی، ادامه تحصیل، خرید لباس مهمانی و … برایش تفاوتی ندارد و همه را در یک سطح می­ بیند. این ضمیرِ خودآگاهِ ماست که اولویت­ بندی و سازمان­دهی کرده و بسیاری از مواردی را که هدف نیستند از ضمیرِ ناخودآگاه خارج می­ نماید.

بیشتر بخوانید:

[تعداد: 18   میانگین:  4.5/5]
Avatar

محمد کریمائی (مرآت)

من ثروتمندم! همه ثروتمند هستيم!! ثروت حقيقى و اصيل ما زمان است ثانيه هاى بى بازگشت زندگى فقط بايد ياد بگيريم اين ثروت را چگونه سرمايه گذارى كنيم تا بيشترين سود نصيبمان شود به نظرم ان ال پى مسير خوب و كاملى هست

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar