• بهمن ۲۸, ۱۳۹۸

ارتباط با ضمیر ناخودآگاه : چگونه با ضمیر ناخودآگاه خود ارتباط برقرار کنیم؟

بحث ضمیر ناخودآگاه را ادامه می دهیم.

ضمیر ناخودآگاه بسیار حساس و آسیب‌ پذیر است، بسیار زود رنج است، بسیار ساده‌ لوح و زودباوراست! از گفتن این صفات در کنار هم هدف خاصى دارم. حال که هم از وجود چنین پدیده‌ای آگاه شدیم باید بیاموزیم چگونه می‌توانیم با او ارتباط برقرار کنیم؟!

maxresdefault

ارتباط با ضمیر ناخودآگاه – او ساده لوح و زودباور است

ارتباط با ضمیر ناخودآگاه یکی از مباحث مهم است که اگر موفق به درک آن شویم، تمام اهداف ما قابل‌ دسترسی است.

خوب دقت کنید: ما دانستیم او چه قدرتى دارد! و می‌خواهیم از قدرت او در جهت رسیدن به اهداف مان استفاده کنیم.

اما واقعاً این غیرمنصفانه است!!چرا؟ چون نباید فقط از او انتظار داشته باشیم، بلکه باید ما هم براى او کارهایى انجام دهیم. باید یک رابطه‌ی دوجانبه بین ما و ضمیر ناخودآگاه برقرار شود.

در این صورت او با قدرت و انگیزه‌ یبیشترى ما را در مسیر زندگى همراهى می‌کند. البته او آن‌ قدر پاک و شریف است که چه ما با او، ارتباط داشته باشیم نداشته باشیم، در هر حالت وظیفه‌ی خود را انجام می‌دهد. اما اکنون می‌خواهم روشى به شما بیاموزم که با او ارتباط برقرار کنید و از توانمندی‌های او بیشتر بهره بجویید.

 

۱- مرور خاطرات کودکى : تا حدى که می‌توانید به گذشته برگردید! به گذشته‌های دور، به زمان کودکى.

نکته: آقایان به گذشته‌های خیلى دور باز گردند! اما خانم‌های محترم به گذشته‌ی نزدیک! چون همگی همیشه جوان هستند 🙂

خب؛ ما در زمان کودکی کاملاً با ضمیر ناخودآگاه خود صمیمى بوده‌ایم، اما رفته‌ رفته با افزایش سن و گذشت زمان و تأثیرات محیط، این صمیمیتِ ما کاهش ‌یافته است.

سریالى بود بسیار خوش‌ساخت به نام : معصومیت ازدست ‌رفته! حقیقت این است که، همان روز داریم معصومیت خود را از دست می‌دهیم! این براى ضمیر ناخودآگاه زجرآور است. اما هنگامی‌ که به خاطرات گذشته مخصوصاً کودکی رجوع می‌کنیم ضمیر ناخودآگاه ما از این حرکت استقبال می‌کند. زیرا او می‌پندارد مورد توجه واقع‌ شده است. او از این حرکت ما استقبال می‌کند و در یک‌ لحظه مکانیسم خاصى فعال می‌شود. بخشى از معصومیت کودکى، در ما ایجاد می‌شود.

بله در همین سنى که هستیم، بخشى از معصومیت دوران کودکى ایجاد می‌شود.

در کالج سانتا کروز کالیفرنیا، براى دانش‌ آموختگان NLP تمرین خاصى وجود دارد. آن‌ها دور هم می‌نشینند و از شیطنت‌ها و خاطرات شیرین دوران کودکى خود صحبت می‌کنند. همین تمرین ساده، دستاوردهاى فراوانى در پى دارد. مهم‌ترین دستاوردهاى آن عبارتند از:

  • افزایش قدرت خلاقیت !!!
  • افزایش انگیزه ضمیر ناخودآگاه براى همراهى با ضمیر خودآگاه
  • لطیف شدن و شفاف شدن احساسات درونى

پس بیایید از حالا تنهایى یا دسته‌جمعی ساعت خاصى را مقرر کنیم و همه به خاطرات آن دوران فکر کنیم.

۲- بنده شخصاً درکودکى بسیار بازیگوش و مخل آسایش محله ‌مان بودم. به‌طوری‌که مدام به خانه مادربزرگ تبعید می‌شد. از همین لحظه ‌ای که هستید، آرام‌آرام به گذشته بازگردید و ببینید در چه مقاطع زمانى، به ضمیر ناخودآگاه خود، کم‌لطفی کرده‌اید.

در چه لحظاتى، بک تمایل شدید درونى را نادیده گرفته‌اید؟

درچه زمان‌هایی به درخواست‌های ضمیر ناخودآگاه پاسخ نداده‌اید؟

درچه زمان‌هایی او راسرکوب کرده‌اید؟

درچه زمان‌هایی به او بی‌احترامی کرده‌اید؟

همه‌ی این‌ها در حافظه بلندمدت ثبت‌ شده و او هم بسیار حساس و آسیب‌پذیر است. ممکن است شما در آن لحظات اصلاً قصدى نداشته باشید، اما ضمیر ناخودآگاه، از تمام حرکات خودآگاهانه‌ی ما، تفسیر خاص خود را دارد و براى هرحرکتى دلیلى پیدا می‌کند.

این تمرین­ها ساده بود، اما وقتى با این دید و آگاهانه انجام دهید، به ‌زودی با پیامدهای مثبت آن در زندگی‌تان مواجه می‌شوید. وقتى گذشته را مورد بازنگری قرار دهید و از ضمیرناخودآگاه دلجویى کنید، او با ضمیر خودآگاه هماهنگ می‌شود.

یک مثال واقعى:

یک نفر به من مراجعه کرد و گفت فوق‌لیسانس، مکانیک سیالات و تأسیسات است، اما از شرایط خود راضى نیست. و پشیمان است که این رشته را خوانده است! من او را به دوران کودکى هدایت کردم. تصویر جالبى به دست آوردم! او لحظه‌ای را به یاد آورد که کلاس سوم دبستان بود و در خانه، در اتاقش، مشغول نقاشى بوده که ناگهان پدرش با عصبانیت وارد اتاق می‌شود. دفتر نقاشی او را پاره می‌کند و می‌گوید نقاشى می‌کنی که ریاضى شدى ١١!!

تمام وسایل نقاشى او را جمع می‌کند و او را وادار می‌کند ریاضى تمرین کند. این روند ادامه پیدا می‌کند تا دانشگاه! من به او پیشنهاد کردم در یک کلاس هنرى مانند گرافیک ثبت‌نام کند. او اکنون یک شرکت تبلیغاتى دارد. از کارش بسیار لذت می‌برد و درآمد قابل‌توجهی هم کسب کرده است.

نقاشی‌های زمان کودکى او در واقع پیام هوشمندانه‌ی ضمیر ناخودآگاه، براى گرافیست شدن او در آینده بوده است.

دوستان؛ به همین سادگى، زندگی‌های ما توسط خودمان یا عوامل محیطى، از روند موفقیت، و رسالت ما خارج‌ شده است.

دقت کنید و گذشته را خوب مرور کنید.

 

 

بیشتر بخوانید:

[تعداد: ۹۱    میانگین: ۳/۵]
Avatar

محمد کریمائی (مرآت)

من ثروتمندم! همه ثروتمند هستيم!! ثروت حقيقى و اصيل ما زمان است ثانيه هاى بى بازگشت زندگى فقط بايد ياد بگيريم اين ثروت را چگونه سرمايه گذارى كنيم تا بيشترين سود نصيبمان شود به نظرم ان ال پى مسير خوب و كاملى هست

مطالب مرتبط

4
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
3
1
0
 
4 نویسندگان دیدگاه
دوستعلیسمیرامحسن
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
محسن
مهمان
محسن

بسیار عالی،ممنون

سمیرا
مهمان
سمیرا

بسیار خوب بود مرسی

علی
مهمان
علی

ساده لوح شما هستید که همچین نیروی عظیمی رو ساده لوح خطاب می کنید چون از ریشه خبر ندارید با ذهن فقیر و حقیر خود میاید روح الهی رو ساده لوح خطاب میکنید
پیشنهاد میکنم کمی دقیقتر مطالعه کنید و مردم را فریب ندید

دوست
مهمان
دوست

دقیقا به شما موافقم و بیچاره کسانی که این مطالب رو میخونن !!! دوستان کافیه کتاب قدرت فکر از ژوزف مورفی رو بخونید و با شگفتیهای ضمیر ناخودآگاه آشنا بشید و ۳ بار این کتاب رو خوندم و با کمکش تونستم بیماری که ۵ سال درگیرش بودم و دکترها از درمانش عاجز بودن رو خودم با ضمیرناخودآگاهم درمان کنم …