• اسفند ۸, ۱۳۹۸

ارتباط با مشتری را به هنگام مشغله های کاری، چگونه مدیریت کنیم ؟

مدیریت ارتباط با مشتری در روزهای پر مشغله

قبل از آنکه بتوانید پروژه ای را پیش ببرید، به پاسخ سؤال ها، بازخورد طراحی ها و تأیید های نهایی نیاز دارید، اما مشتری همه ی درخواست های ارسالی شما را نادیده می گیرد! او اولویت های خودش را دارد و در واقع پروژه هایی که سازمان شما مدیریت می کند در انتهای فهرست اولویت های وی قرار دارد.
می توان به راحتی فهمید که این موضوع باعث توقف کار شما شده و بسته به اندازه ی مشتری و پروژه، این نوع تأخیرات می تواند اثری منفی روی گردش کار پروژه های دیگر – و جریان نقدینگی- داشته باشد.
با گذشت زمان، روش هایی را پیدا کردم که کمکم کرد تا پروژه ها – حتی با وجود مشتریانی پر مشغله- همواره در جریان باشد.

۵ روش دریافتِ بازخورد از یک مشتری پر مشغله

مدیریت ارتباط با مشتری در روزهای پر مشغله

 

۱) بازخورد پیشگیرانه دریافت کنید

حرفه ای های خلاق باید کار خود را با نگاهی نقادانه، تجزیه و تحلیل کنند. این کار آسان نیست – حداقل نه در یک بازه ی زمانی بسیار کم-!!  بنابراین سعی کنید شخص دیگری را برای ارزیابی کار با طرز فکر مشتری داشته باشید ؛ مثلاً یک همکار، مربی و یا فرد مستقل قابل اعتماد.
بسته به رابطه با مشتری، می توانید تغییرات و ویرایش هایی را پس از این چرخه ی بازخورد داخلی داشته باشید، و یا می توانید ایمیلی را ارسال کنید که توضیح می دهد شما در نظر دارید تغییرات X، Y، Z را با ارائه ی دلیل انجام دهید. این کار به مشتری نشان می دهد که شما می توانید پروژه را از دیدگاه او ببینید و همینطور مانند یک اشاره مؤدبانه به مشتری ست تا او نیز در مسیر پروژه حرکت کند.

۲) بازخورد را ساده نگه دارید

مشتریان پر مشغله زمان کافی برای بررسی ده گزینه ی دعوت به کار و سه نسخه از نمونه وب و یا تأیید فهرستی از ۱۰۰ به روز رسانی مربوط به شبکه های اجتماعی ندارند. حتی در ارتباط با مشتریان بزرگتر فهمیدم که، داشتن کارکنان بیشتر همیشه به معنای داشتن زمان بیشتر نیست! بلکه در اغلب موارد بالعکس است.
یک رابطه ی سازمان- مشتری همیشه باید کاملاً بر اساس اعتماد ساخته شود، یعنی نباید رابطه ای باشد که در آن مشتری نیاز به کنترل جزئیات کوچک را در سازمان احساس کند. و در مقابل نیز آژانس باید مشتری را به اندازه کافی بشناسد و تا حدی به هدف نزدیک شود که بازخورد به زمان زیادی نیاز نداشته باشد.
اگر شما فهرستی طولانی برای تأیید دارید، چند نمونه را به مشتری ارائه دهید تا ببیند که کار در راستای نام تجاری آنهاست. به سبک و روشی مناسب درخواست تأیید کرده و برای ادامه، کسب اجازه کنید.

۳) تنها بهترین کار خود را ارائه دهید

هر چه مشتری کمتر تحت تأثیر کار قرار گیرد، زمان زیادی برای دریافت بازخورد از آنها لازم است. در این صورت ارائه ی بازخورد برایشان ناخوشایند می شود. بنابراین آن را به پایین ترین سطح فهرست کارهای زمان بر انتقال می دهند.
این کار نه تنها رابطه ی شما را در معرض خطر قرار می دهد، بلکه گردش کار دیگر موارد را نیز به تأخیر می اندازد.
پیام را تنها برای کارهایی ارسال نمائید که به آن افتخار می کنید و تقریباً از نظر خطاها و اشتباهات، افراد متعددی آن را بررسی کرده باشند. این کار برای پروژه های آینده اعتماد سازی خواهد کرد و کار تأیید را نیز برای مشتری آسان تر می کند.

۴) حمایت از اثر با داده ها

راه دیگر برای کوتاه کردن، دلنشین کردن و ساده نگه داشتن بازخورد، حمایت از آراء و نظرات با اطلاعات است. داده های تاریخی به دست آمده از برند می تواند نشان دهد که چرا مخاطبان به هر گونه تغییر و طراحی خلاقانه ای که شما پیشنهاد می دهید واکنش خوبی بروز می دهند.
همچنین می توانید آزمون A / B و یا آزمون کاربری را قبل از ارسال کار برای بررسی انجام دهید، تا بتوانید به مشتری، داده هایی واقعی ارائه نمایید که چه نسخه ای بهترین عملکرد را دارد و چه تغییراتی باید قبل از راه اندازی انجام شود. یا می توانید برای اشتراک گذاری اثر با تعداد محدودی از مشتریان یا کارکنان برند، تأییدیه بگیرید تا اطلاعات کیفی را دریافت کنید. همه ی این ها کمک می کند تا مشتری در تصمیم گیری برای ادامه ی کار راحت تر عمل کند.

۵) سؤالات را ساده نگه دارید

سؤالات خاصی را مطرح کنید که مشتری بتواند به آنها با “بله” و ” خیر” پاسخ دهد. گزینه های محدودی را برای بررسی به آنها ارائه دهید. ارائه ی بازخورد طراحی مفید را برای آنها آسان کنید، طوری که برای پیدا کردن چیزی جهت تغییر و سپس ارائه ی بازخورد، زمان صرف نکنند.

مقالات مرتبط:

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar