• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

ارتباط – رسانه ها و نقش آنها در ارتباطات

هر رسانه و واسط، می تواند در گسترش درک ما سهیم باشد و نوع نگاه ما را به جهان تغییر دهد. (مثل: تأثیرات اینترنت)

تأثیرات رسانه به طرق مختلف در ما نمود پیدا می کند، حتی میزان کاربرپسند بودن و نوع آن رسانه نیز در این تأثیرات نقش اساسی دارد.

ما هم امروز با مبحث “کاربر پسند بودن رسانه” به عنوان دومین بخش از مقاله ی  جذاب “تئوری ارتباطات” همراه شما عزیزان هستیم. اولین مقاله از این مبحث را می توانید در لینک ارتباط – عناصر اصلی ارتباط و نقش آن در حضور اجتماعی مطالعه کنید.


ارتباط - رسانه ها و نقش آنها در ارتباطات


 

 

رسانه  و ارتباط

هرچه کاربرپسند تر ، رسانه ای گرم تر!

یک رسانه ای کاربرپسند است که اطلاعات کاملی در اختیار مخاطب قرار دهد. این کار کمی به تفسیر و تعبیر بیش تری نیاز دارد. مطالب باید صریح بوده و راحت درک شوند.

هرچه مطالب شما سهولت بیش تری به همراه داشته باشد، شنونده / بیننده (مخاطب) شما راحت تر به محیطی که شما درنظر دارید جلب خواهد شد. از طرفی، مخاطب شما تلاش کمتری بکار می بندد تا متوجه قصد شما شود که همین امر، خود به تنهایی انگیزه ی درگیرشدن را در فرد افزایش می دهد.

رسانه ای محبوب و موردپسندِ مخاطبان قرار می گیرد که بتواند به خوبی آنها را درگیر کند. شاید علاقه مند کردن آنها در عنوان موضوع، تأثیر بسزایی در این خصوص داشته باشد. از کلمه ی Hot به معنی گرم نیز برای بیان این دسته از رسانه ها استفاده می شود تا دقیقاً این مفهوم را که “رسانه، همیشه تازگی داشته و به روز است” را برساند.

کاربرپسندی کمتر، رسانه ای سرد تر!

رسانه هایی که کمتر موردپسند کاربران قرار می گیرند اطلاعات ناقصی را به خواننده منتقل می کنند. به طوری که فرد باید تلاش زیادی برای درک کردن پیام به کار ببندد.

این دسته از رسانه ها باید سعی کنند تا به این کم ارزش بودن خاتمه دهند! بیش تر باید در مورد نحوه ی درگیر کردن مخاطبان اصلی تحقیق کرده و روش های نوینی را اعمال کنند.

نام دیگر این دسته از رسانه ها نیز Cool می باشد. یعنی رسانه ای سرد!

 

مثال

تلفن، جزو رسانه ی سرد است. زیرا طیف کامل صدا را نمی رساند و هیچ جزء تصویری در آن برای ارتباط وجود ندارد. شما باید بتوانید که پیام را از مخاطب به طور کامل دریافت کنید!

فیلم ها، جزو رسانه ی گرم بوده و بیش تر موردتوجه کاربران قرار می گیرند. فیلم ها، تصویر و صدا را دارا هستند و با پیشرفت تکنولوژی نیز، ‌صداها و امکانات بیش تری را از آنِ خود می کنند.

پس فیلم ها به نسبت تلفن، بسیار راحت تر می توانند مخاطب را درگیر کرده و خودشان را در دل آنها جای دهند.

کارتون ها هم جزو رسانه هایی نسبتاً کم ارزش محسوب می شوند. زیرا از خطوط و تصاویر ساده ای برخوردارند و مخاطب برای درک آنها باید شخصاً‌ وارد جزئیات شود. اما هنوز هم می توانند مخاطبان را جذب کنند شاید بخاطر استفاده از شوخ طبعی هاای باشد که در آنها استفاده می شود.

Marshal McLuhan بخاطر بیان جمله ی  “رسانه، یک پیام است!”  معروف شد. این جمله نیز به اهمیت رسانه اشاره داشت.

 

 

[تعداد: 3   میانگین:  4.7/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar