ارتباط – سیگنال ها در تئوری ارتباطات

به عنوان سومین بخش از تئوری ارتباطات، امروز به موضوع ” سیگنال ها و امواج” می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

ارتباط - سیگنال ها در تئوری ارتباطات

ارتباط !!!


وقتی ما ارتباط می گیریم، یعنی معمولاً نیاز داریم که چیزی را به شخصی بگوئیم. اما محیط اجتماعی که در آن قرار گرفتیم بیان چیزی را که قصد گفتن آن را داریم مشکل می سازد. به همین دلیل، ما نیز سیگنال هایی را ارسال می کنیم. این سیگنال ها ممکن است از طریق صدا، کلمات و یا زبان مان صورت بگیرد. در ادامه،‌ برخی از راه هایی که این سیگنال ها ارسال می شود را بیان می کنیم.


کلمات

ما سیگنال های زیادی را از طریق کلماتی که استفاده می کنیم و گاهاً کلماتی که استفاده نکرده ایم ارسال می کنیم.  “زبان” یک سیستم پایه و اساسی برای ارتباط است که ما با استفاده از آن سعی می کنیم مفهوم را شناسایی کرده و از طریق آن منظورمان را برسانیم.

توصیف

توصیف کننده ها چگونگی قطعیت یک چیز را تغییر می دهند. زمانی که ما از توصیف در گفته هایمان استفاده می کنیم سیگنال هایی را ارسال می کنیم که در مورد آنها اطمینان نداریم و یا حاضریم درباره ی قطعیت آن به مباحثه بنشینیم. این دسته از توصیف کننده ها از مخاطب شما دعوت می کند تا درباره ی آنچه گفته شده با پرسش و یا نظرخواهی بپردازد.

  • بیش تر مردم در اینجا حداقل تا ساعت ۵ کار می کنند.
  • من در حالت نرمال، برای کم تر از اون نمی فروشم …

حذفیات

زمانی که ما چیزی را خارج از گفته های خود قرار می دهیم اغلب سیگنال هایی را درباره ی آنچه که حذف شده ارسال می کنیم. گویی گزینه ی حذف شده بسیار کم ارزش بوده و یا قید کردن آن باعث شرمندگی شود. حذفیات ممکن است در سطح نحوی قرار بگیرند. مثلاً‌ جایی که فرد از محیط خارج شده و یا گوینده به منبع موردنظر اشاره ای نداشته باشد.

  • مردم اینجا، تا دیر وقت کار می کنند. (کدام مردم؟ چقدر دیر؟)
  • مشتریان نمی توانند همه چیز را تهیه کنند. ( کدام مشتریان؟ کدام چیزها؟ قیمت آنها چقدر است؟)
  • این فکر خوبی برای انجام دادن نیست! (چه کسی می گوید؟ انجام کدام کار دقیقاً؟)

استعاره

استعاره، یکی از راه های عالی برای بیان چیزی بدون گفتن آن است! استعاره، با استفاده از شباهت؛ یک سناریوی شبیه سازی شده را برای توضیح چیزی در دنیای واقعی انجام می دهد.

  • من یه احساسی دارم انگار که یه گله سگ هار بهم حمله کرده باشن …
  • بابا لنگ دراز و آنشرلی رو یادته؟ دقیقاً مثل همون.

تأکید

استفاده از تأکید در کلمات مفرد، اهمیت آنها را برجسته کرده و از اهمیت سایر لغات می کاهد. وقتی تأکید با بیش از تک کلمه ای استفاده شود (در یک جمله و یا پاراگراف) می تواند باهم به یک عبارت کلیدی اضافی تبدیل شود.

  • باید یادت باشه که بهش پرداخت کنی
  • میدونی، تو می تونی اینکار رو امروز انجام بدی

مطالب مرتبط:

ارتباط – رسانه ها و نقش آن ها در ارتباطات

[تعداد: ۳    میانگین: ۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar