ارتباط – عناصر اصلی ارتباط و نقش آن در حضور اجتماعی

ارتباطات در بخش مرکزی حضور اجتماعی ما قرار دارد

در این پست به معرفی چهار عنصر اساسی که در نحوه ی ارتباطات ما مؤثر هستند پرداخته و در ادامه به بخش اول آن، یعنی سطح انتزاعی- می پردازیم. با کلیک روی هر یک از چهار مورد، می توانید به مقاله ی مختص آن بخش دسترسی داشته باشید.

 

تئوری ارتباطات

 

ارتباطات در بخش مرکزی حضور اجتماعی ما قرار دارد

 

 

سطح انتزاعی

در چیزهایی که امکان ارتباطِ ما با آن وجود دارد سه سطح قرار گرفته است. شیء، تجربه، و فکر ! هرچه در مبحث “انتزاعی” پیش رویم می بینید که از مقدار واقعیات کاهش یافته و بر مقدار ایده ها افزوده می شود.

۱- شیء

در این قسمت، ما درباره ی چیزهای ملموس و واقعی صحبت می کنیم. یعنی بسیاری از چیزهایی که قابل لمس و جابجایی هستند؛ شامل این بخش می باشند. یک حقیقت درباره ی اشیاء این است که به ما (انسان) وابسته نیستند! ما چه در آنجا باشیم چه نباشیم آن شیء وجود دارد.

۲- تجربه ها

در مبحث “تجربه ها” ما درباره ی تجربه هایی که داشتیم صحبت می کنیم. در واقع؛ هرچقدر هم که واقعی به نظر برسد، تفسیر، انتزاعی ست! زمانی که دو نفر درباره ی یک تجربه ی همگانی یا مشترک صحبت می کنند، معمولاً به اشیاء و مواد یکسان اشاره دارند اما احساساتی که به هنگام بیان آنها، تجربه می کنند می تواند کاملاً متفاوت باشد.

این یک منبع رایج برای مکالمه ها، علاقه مندی ها و حتی مشاجره هایمان می باشد که ما اغلب از دیگران انتظار داریم همان تجربه هایی که ما سپری کردیم را داشته باشند!

۳- افکار

در مقطع “افکار” در مبحث ارتباطات، ما درباره ی افکار و ایده هایی که داشتیم صحبت می کنیم. این افکار شامل اعتقادات و ارزش های ما نیز می باشد. تمامی این ها، سازه های داخلی هستند که از واقعیت به دورند!‌ و ما اغلب آنها را با آنچه که نشان می دهند اشتباه می گیریم.


امروز به اولین بخش از تئوری ارتباطات، که سطوح انتزاعی بود پرداختیم. با ما همراه باشید تا به سایر مقالات درباره ی “ارتباطات” بپردازیم.

[تعداد: ۹    میانگین: ۳.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar