ارتباط موثر با تیم کاری با ۲۰ راه اثر گذار برای رهبری موفق

ارتباط موثر با تیم کاری با 20 راه اثر گذار

برای نقش رهبری، برقراری ارتباط موثر با تیم کاری بسیار ضروری است. برقراری ارتباط یک رهبر ضعیف را از رهبر استثنایی جدا می کند. داشتن مهارت های ارتباطی از رموز رهبری موفق است.

مهم نیست که چه چیزی می گویید، این مهم است که چگونه آن را می گویید.

هنگامی که شما به خوبی با تیم خود ارتباط برقرار می کنید، می توانید در از بین بردن سوتفاهمات موفق باشید. و همچنین تیم خود را به ایجاد یک محیط کاری سالم و مسالمت آمیز تشویق کنید. همچنین ارتباط موثر در تیم کاری به سرعت بخشیدن کارها و حرفه ای تر شدن کمک می کند.

با ایجاد خطوطی ارتباطی باز با تیم خود، به هموارتر شدن روند انجام وظایف و پروژه ها کمک می کنید. در ادامه به برسی سایر نکات میپردازیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

راه های برقراری ارتباط موثر با تیم کاری

۱- جلسه باز

جلسات باز یکی از بهترین راه های برای نشان دادن اشتیاق و احساس نسبت به تیم خود است. در این نوع جلسات، آنها فقط به حرف های شما گوش نمی دهند. بلکه آنها می توانند ببینند و احساس کنند. این روش همواره یکی از بهترین روش های برقرار ارتباط موثر با تیم کاری است.

۲- ایمیل

ارسال ایمیل در سیستم های رسمی همچنان به ارتباطات قوت می بخشد. ایمیل شما را قادر می سازد، تا بدون اختلال در زمان کاری اعضای تیم، با آنها ارتباط برقرار کنید.

۳- یک به یک

کارشناسان اثبات کرده اند، صحبت فردی با برخی از افراد در درک بهتر آنها موثرتر است. در این ارتباط از برقرار تماس چشمی خوب اطمینان حاصل کنید. ارتباط چشمی و استفاده از زبان بدن مناسب بسیار موثر است.

۴- استفاده از ارائه صوتی و تصویری

استفاده از تصویر و صوت همزمان به درک بهتر پیام در برخی افراد کمک زیادی می کند. استفاده از نرم افزارهای ارائه مانند مایکروسافت پاورپوینت، این امکان را می دهد، که به اسلایدهای قبلی برگردید. و برای آنها که به درستی درک نکرده اند، مجدد توضیح دهید. ارائه صوتی و تصویری در ارتباط موثر با تیم کاری بسیار مفید است.

۵- ارتباط از طریق آموزش

آموزش های خود را در جهت انتقال اطلاعات خاص به اعضای تیم خود طراحی کنید. اعضای مجموعه آموزش ها را جدی می گیرند. مخصوصا زمانی که آنرا بخشی از ارزیابی آنها در نظر بگیرید.

۶- نمایش اعتماد بنفس و جدیت ها

جدیت و اعتماد به نفس خود را با اطمینان به کارکنان نشان دهید. در صورت عدم جدیت و اعتماد به نفس از سوی شما، کارکنان اطلاعات دریافتی را محقر و بی اهمیت می دانند. پس با نمایش اعتماد به نفس و جدیت خود از بی توجهی آنها جلوگیری خواهید کرد.

۷- استفاده از کلمات ساده

همه نمی توانند در خصوص استفاده از واژگان یک برداشت مشخص داشته باشند. بنابر این، در ارتباط با کارکنان خود جهت درک بهتر کلمات، از واژگان ساده و قابل فهم استفاده نمایید. در صورت استفاده از کلمات مبهم، ممکن است در فهم آنها اشکال ایجاد کند. و همچنین موجب اتلاف زمان بیشتر برای توضیح مجدد می گردد. ارتباط موثر با تیم کاری با استفاده از کلمات ساده بسیار راحت تر خواهد بود.

۸- استفاده از قدرت تصاویر

تصاویر را در موقعیت های استراتژیک ایستگاه های کاری اعضای تیم خود قرار دهید. تنها با شنیدن پیام بصورت کامل درک نمی شود. بلکه آنها نیاز به دیدن نیز دارند. نصب تصاویر به درک بهتر پیام کمک می کند.

۹- برای ارتباط موثر با تیم کاری به اعضای تیم خود گوش دهید

ارتباطات به عنوان یک جاده دو طرفه می بایست در نظر گرفته شود. این دلیل نمی شود که شما چون رهبر هستید تنها به حرف زدن مشغول شوید. ارتباطات خود را به خوبی هدایت کنید. طوری که هم شنیده شوید و هم شنونده خوبی باشید. شما ۲ گوش و یک دهان دارید. پس می بایست بیش از حرف زدن گوش دهید.

۱۰- استفاده از زبان بدن

زبان بدن در انتقال سریع و بهتر پیام شما تاثیر زیادی دارد. هنر استفاده از زبان بدن در ارتباطات شما را به رهبری مورد توجه تبدیل می کند. مهارت هایی همچون صاف نشستن، استفاده از لبخند، دست دادن و ارتباط چشمی در این مسیر به شما کمک می کنند.

۱۱- عمل کردن به پیام خود

ممکن است برخی افراد در درک پیام شما با مشکل مواجه شوند. شما با یکبار عمل کردن به آن در حضور اعضای تیم، می توانید به آنها نحوه انجام را آموزش دهید. حتی از آنها بخواهید یکبار در حضور شما انجام دهند. با اینکار از درستی دریافت پیام اطمینان حاصل خواهید کرد.

۱۲- استفاده از تن صدای مناسب

یک کلمه وقتی با تن صدای متفاوت تلفظ شود، می تواند معانی متفاوتی داشته باشد. بنابراین، با تن صدای مناسب کلمات خود را ادا نمایید. تا در درک آن چیزی که در نظر دارید، به اعضای تیم کمک کنید. با اینکار شما از ایجاد سوتفاهم و اشتباه جلوگیری خواهید کرد.

۱۳- جلوگیری از تکرارهای غیرضروری

خیلی واضح و روشن به اعضای تیم خود بگویید، چه چیزی از آنها می خواهید که بدانند و یا انجام دهند. تنها در صورتی تکرار کنید که آنها بصورت واضح متوجه پیام شما نشده باشند. در صورتی که شما بی مورد به تکرار پیام خود بپردازید، اعضای تیم به آن بی توجه می شوند و به آن اهمیت نمی دهند.

۱۴- ایجاد یک فضای پذیرا

جهت برقراری ارتباط موثر با تیم کاری، شما می بایست یک فضای پذیرا ایجاد کنید. از ایجاد یک محیط پر تنش جلوگیری کنید. چراکه در همه زمینه ها هزینه ها را بالا میبرد. چراکه زمانی که شما بیش از حد از این روش استفاده کنید، میزان درک اعضا و حفظ کردن آنها بسیار کاهش می یابد.

۱۵- استفاده از طنز

استفاده از جوک های ساده و دوستانه به انتقال پیام شما از راه آرامتر به اعضا ممکن می سازد. این روش از ارتباطات در تنش زدایی ثابت شده است. هنگامی که جو غیردوستانه و سنگین است، کمی شوخ طبعی دوستانه می تواند مفید باشد. اگر از جوک استفاده می کنید؟! دقت کنید که دچار زیاده روی نشوید. چراکه شما کمدین نیستید بلکه رهبر تیم هستید.

۱۶- بیانگر باشید

برقراری ارتباطات در واقع مهارتی است که همه می بایست آن را بیاموزند. زمانی که شما برای رهبری عده ای از مردم اقدام می کنید. می بایست چیزی برای بیان کردن داشته باشید. پس با بیان آن چیزی که میخواهید، به درک پیام خود توسط سایر اعضا کمک کنید.

۱۷- اجتناب از منمن

اعضای تیم می بایست شما را به درستی بشنوند. هنگام صحبت با آنها سعی کنید از کلمات مشخص برای آنها استفاده کنید. نه اینکه با منمن کردن و کلمات نامفهوم آنها رو گیج کنید. هنگامی که شما کلمات رو زیر لب و یا با سرعت بیان می کنید، درک آن برای اعضای تیم ممکن نیست. همچنین این نشان از عدم اعتماد به نفس شما دارد. جهت برقراری ارتباط موثر با تیم کاری از منمن کردن خود داری نمایید.

۱۸- تشویق برای بازخورد

فقط صحبت نکنید و قدم نزنید. اتاقی برای بازخورد در نظر بگیرید. در اینصورت می توانید اثر ارتباطات خود را ارزیابی نمایید. این کار این امتیاز را در اختیار شما قرار می دهد که از میزان درک پیام خود اطمینان حاصل نمایید.

۱۹- اشاره با سر و دست

از دستان خود برای نشان دادن پیام خود استفاده کنید. دستانتان را حرکت دهید و با استفاده از سیگنال آنها، در هنگام برقراری ارتباط موثر با تیم کاری خود جدیت موضوع را نشان دهید. این نشان می دهد که شما خود از آنچه که می گویید درک درستی دارید. اما مراقب باشید که با حرکت های بیش از حد و شدید اغراق نکنید.

۲۰- سپاسگزار باشید

پس از هر جلسه ارتباطی، صرفنظر از هر روشی که تصمیم به ارتباط گرفته اید، همیشه به یاد داشته باشید که زمانی برای تشکر از شنوندگان اختصاص دهید. این برای شما هیچ هزینه ای ندارد. ولی حسن نیت شما را نشان می دهد.

به یاد داشته باشید، محوریت کار شما به عنوان یک تیم، به اشتراک گذاشتن ایده ها و افزایش بهره وری است. زمانی که ارتباطات متخل شود، تلاش و انرژی شما و تیمتان از مسیر اصلی منحرف می گردد.

برای ارتباط موثر با تیم کاری شما می بایست این تاکتیک های ارتباطی را تمرین کنید. و زمینه ای را ایجاد کنید که همه در آن به روز باشند. اینکار از سردرگمی جلوگیری و به سهولت انجام کارها کمک می کند.

 

 

 

 

 

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۲/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar