• فروردین ۱۱, ۱۳۹۹

ارزیابی خریداران بالقوه برای کسب و کار شما

 ارزیابی خریداران بالقوه 

ارزیابی خریداران

 

زمانی که قصد واگذاری یا شراکت کسب و کارتان را دارید، به عنوان یک صاحب کسب و کار  تماس از طرف یک خریدار بالقوه می تواند بسیار هیجان انگیز باشد. گاهی ممکن است این اتفاق زمانی بیفتی که کسب و کار شما حتی در بازار نیست.

به دلایل مختلفی بسیار ضروری است که در برخورد با یک خریدار بالقوه بسیار دقت کنید شما نمی خواهید اطلاعات ارزشمندی که ممکن است به صورت بالقوه ارزش شرکت شما را از بین ببرد ارائه دهید. به عنوان مثال اسرار تجارت. و از همه مهم تر نمی خواهید زمانتان را تلف کنید.

تعداد زیادی مشتاق برای داشتن کسب و کار در جامعه وجود دارد، ولی بسیاری از آنجا صاحب کسب و کار نخواهند بود. آنها حتی  ممکن است مهارت، تخصص و شجاعت داشتن یک کسب و کار را ندارند. اینها همان افرادی هستند که زمان شما را هدر می دهد.

بسیاری از صاحبان بالقوه کسب و کار در مورد افرادی که قادرند بدون پول و یا با پول اندک یک کسب و کار را بخرند، و خود فروشنده تمام سرمایه را فراهم می کند، شنیده یا خوانده اند. بگذارید صادق باشیم، تا زمانی که شما یک فروشنده مصمم باشید و اعتماد کامل به فردی که می خواهد کسب و کار شما را بخرد داشته باشید این اتفاق نخواهد افتاد. و حتی در این صورت این احتمال زیاد است که خریدار در قالب دیگری بتواند مشارکت کند. اکثرا درزمینه مالی. به همین دلیل مهم است که قادر باشید که یک خریدار بالقوه را تعیین صلاحیت کنید.

به یاد داشته باشید که شما قرار است زمانی را صرف به اشتراک گذاری اطلاعات در مورد کسب و کارتان کنید و بسیاری از این اطلاعات در حالت عادی برای افرادی که نمی شناسید و به آنها اطمینان ندارید در دسترس نیست.

در زیر به ۷ سوالی اشاره می کنیم که می توانید برای اطمینان از اینکه فردی که با او صحبت می کنید واقعا یک خریدار بالقوه هست یا خیر، از او بپرسید.

  • چه نوع ؟ در چه اندازه؟

یک خریدار واقعی قبلا در مورد اینکه چه نوع کسب و کاری می خواهد و چرایی آن فکر کرده است. همینطور در مورد اندازه کسب و کار. اندازه کسب و کار می تواند از نظر حجم معاملات، سود، تعداد کارمندان یا قیمت فروش باشد. اگر او بگوید که نوع کسب و کار فرقی نمی کند و یا اینکه نوع کسب و کار شما خارج از محدوده خواسته های اوست، پس این یک هشدار است که این یک خریدار جدی نیست.

  • چقدر زود؟

اگر خریدار یک محدوده زمانی مشخصات ندارد، پس هیچ گونه فوریتی برایش وجود نخواهد داشت. برای گرفتن اطلاعات شما را تحت فشار قرار داده و سپس شما را منتظر می گذارد. در این صورت، بهتر است انتظارات به صورت کاملا واضح بیان شود. مثلا می توانید بگویید ” اگر من این اطلاعات را در این تاریخ به شما بدهم، آیا شما متعهد می شوید که تا یک تاریخ مشخص نتیجه را به من اعلام کنید؟

  • چه مدت جستجو می کردید؟

یک سری افراد که همیشه خواستار کار آفرینی هستند وجود دارند. به بیان دیگر، آنها می خواهند کارآفرین باشند ولی هیچ وقت تلاشی برای آن نمی کنند و به دنبال معامله نمی روند. این افراد می توانند به طور جدی هدر دهندگان وقت باشند. در ابتدا با سوالات صحیحی که می پرسند به نظر می رسد که گزینه خوبی باشند ولی در واقعیت ممکن است تنها کاری که در آن حرفه ای هستند همین باشد… سوال پرسیدن!

  • قبلا چه کاری انجام داده اید؟

بسته به کسب و کار شما، این سوال در سطوح مختلفی خواهد بود. به عنوان یک فروشنده، ایده آل است که در مورد سطح تجربه مورد نیاز برای موفقیت در اجرای کار شما دقیق باشید. اگر این کار را نکنید، زمانی که خریدار ناگهان متوجه می شود که مهارت های لازم را ندارد، شما در مراحل آخر به خاتمه این قرارداد سقوط خواهید کرد. دانستن اینکه نیاز است یک فرد چه مهارت هایی داشته باشد، در مورد مذاکرات لازم برای قرارداد بهتربه شما کمک خواهد کرد. برای مثال ممکن است در زمان مذاکره برای قرارداد تمرین یا تست انجام دهید یا حتی سیستمی طراحی کنید که باعث شود کسب و کار شما کمتر به آن مهارت مشخص وابسته باشد.

  • چگونه تجربه قبلی شما به اجرای این کار کمک می کند؟

شما باید شرایط و ارزیابی های صحیحی برای واگذاری انجام داده باشید و یا اینکه خریدار بداند که چه الزاماتی وجود دارد. اگر یک خریدار بالقوه نداند که چه الزاماتی مورد نیاز است، شما می توانید با اطمینان از اینکه کارمندانی دارید که تخصص مرتبط و انگیزه لازم برای ادامه کار دارند، این مورد را حل کنید.

  • عمق جیب شما چقدر است؟

بله این یک سوال آزار دهنده است ولی در نهایت بسیار مهم می باشد. اگر آنها دارایی لازم برای خرید کسب و کار شما ندارند، شما نباید وارد معامله شوید. مگر اینکه بخواهید تامین سرمایه کنید که باید تمام ریسک های ناشی از آن را نیز بپذیرید.

  • می توانید به من نشان دهید؟

این سوال نهایی برای تعیین صلاحیت است. جالب است که بسیاری از خریداران بالقوه ایده ای در مورد اینکه چقدر پول می توانند تهیه کنند یا قرض بگیرند و یا اینکه دسترسی دارند، ندارند. یک خریدار جدی قادر خواهد بود به شما نشان دهد که دسترسی به منبع مالی مورد نظر را دارد. یک راه آسان برای انجام این کار این است که خریدار نامه ای از موسسه مالی یا حسابداری  بیاورد که وجود منبع مالی برای خرید کسب و کار شما را تضمین کند. اگر آنها از آوردن این نامه سر باز زدند و یا اینکه توان تهیه منبع مالی مورد نیاز را نداشتند، باید سریعا او را از لیست خریداران بالقوه خود خارج کرده و ادامه دهید.

اگر افراد نمی خواهند که به این سوالات پاسخ دهند، شما باید بسیار محتاطانه عمل کنید. افرادی که برای خرید یک کسب و کار مصمم هستند و انتظار دارند که شما اطلاعات محرمانه و حساس در مورد کسب و کارتان را با آنها با اشتراک بگذارید، باید متعهد تر باشند. با گذشت زمان  پاسخ این سوالات آشکار خواهد شد. اما در این راه زمان زیادی برای افراد خیالباف، سو استفاده چی و حتی رقبای آب زیرکاه به هدر خواهد رفت.

داشتن یک فرآیند تعیین صلاحیت مستحکم به صورت بالقوه زمان زیادی برای شما ذخیره خواهد کرد و از بسیاری از آسیب ها جلوگیری می کند. به یاد داشته باشید که شما فقط یک مشتری برای کسب و کارتان لازم دارید.

[تعداد: 2   میانگین:  5/5]
Avatar

نیوشا ارانی

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar