• فروردین ۱۹, ۱۳۹۹

از دوران جنینى تا همین لحظه، ذهن ما آکنده از اطلاعات است.

امروز بحث ما راجع به مکانیسم ضمیرناخودآگاه است. مى خواهیم از مکانیسم دقیق او مطلع شویم.

یادتان هست که گفته بودم ضمیرناخودآگاه محل دائمى ثبت تمام رویدادهاى زندگى ما هست؟ این واقعاً شگفت انگیز است!

 

وقتى محققان با این واقعیت مواجه شدند، بسیار شگفت زده شده و واکنشهاى مختلفى نشان دادند. یکى موهایش از فرط حیرت ریخت. یکى دیگر موهایش فِر خورد و هرجا مى رفت فکر مى کردند فر ۶ ماهه نموده است!
آن یکى موهایش سیخ شد و مردم فکر کردند فشن است 🙂
خلاصه هر محققى واکنش خاص خود را داشت. از شوخى گذشته مسئله حیرت آورى هست!


خوب دقت کنید:
از دوران جنینى که ٣ ماه و ١٠ روزمان بوده تا همین لحظه که اینجاییم، ذهن ما آکنده از اطلاعات است. تا همین لحظه که خانم ها همه زیر ٢۵ سال هستند و آقایان معدل سنى گروه را بالا برده اند تا نزدیک ۶٠ !
در هر سنى که هستیم ذهن ما مملو از اطلاعات است، به همین دلیل برخى از محققان این حیطه، (حیطه ى روان و ذهن) متأسفانه به اشتباه ضمیرناخودآگاه را به جعبه سیاه هواپیما تشبیه کرده اند! در صورتیکه اینچنین نیست. درست است که ضمیرناخودآگه محل ثبت دائمى تمام اطلاعات زندگى ماست. اما…

ما نباید دچار خطا شویم! خوب گوش کنید؛
همه مى دانیم که در جعبه سیاه هواپیما، تمام مکالمات از اولین لحظات قبل از پرواز تا هنگام فرود، ضبط مى شود و شاید این عمل شبیه عملکرد ضمیرناخودآگاه باشد.
اما جعبه سیاه وجود ما چیزى بسیار فراتر از ضمیرناخودآگاه است! فکر مى کنید آن چیست؟
حدس بزنید نزد خودتان و بعد با جواب من مقایسه کنید.
آن چیزى که ما مى توانیم به جعبه سیاه هواپیماى وجودمان تشبیه کنیم فطر است.
بله فطرت بخشى از وجود ماست که اطلاعات قبل از دوران جنینى و هم چنین اطلاعات مرحله ى زندگى پس از مرگ را هم در آن مى توان یافت !!!
خب بگذریم؛


فقط خواستم یک شبهه را برطرف کنم که ضمیرناخودآگاه جعبه سیاه ما نیست، زیرا اطلاعاتش در مقابل اطلاعات ذخیره شده در فطرت، بسیار ناچیز است و مربوط به همین زندگى دنیایى و کوتاه مدت ما مى شود.
اما به هرحال ما فعلا اینجاییم در همین دنیا! پس چیزى که به درد ما مى خورد ضمیرناخودآگاه است و واقعاً مطالب باارزشى در خود ذخیره کرده است که با دانستن آنها زندگى ما بسیار با کیفیت تر مى شود حالا یک گام به پیش مى رویم.
حال که آگاه شدیم ضمیرناخودآگاه داراى این قابلیت است باید بتوانیم راهى پیدا کنیم که ما را به آن منبع عظیم اطلاعات برساند. چگونه؟
باید بدانیم او طبق چه مکانیسمى اطلاعات را ثبت و بازیابى مى کند.
ببینید کامپیوتر چقدر شبیه ذهن است. ببینید در بازار نرم افزار هاى بازیابى اطلاعات چقدر طرفدار دارد و اصلاً خودش یک منبع درآمد است خوب گوش کنید.
هربار که ما پلک مى زنیم حجم عظیمى از اطلاعات محیط با شفافیت و دقت بالا ، شامل تمام جزئیات، در ذهن ما اسکن مى شود و ضمیر ناخودآگاه ما هنگام خواب فرصت مى کند این اطلاعاتى که در طول روز ، ذخیره کرده، طبقه بندى کند.
این مختصر درباره ى ثبت. موضوع مهمتر بازیابى اطلاعات است که به درد ما مى خورد. ضمیرناخودآگاه ما به سه روش اطلاعات را بازیابى میکند.
١- ترتیبى
٢- تصادفى
٣- مستقیم (ترتیبی)
باز هم به جایى رسیدیم که خانمها یادشان نمى آید 🙂

۱) روش ترتیبی:
قدیم ها یه چیزى بود به اسم نوار کاست. وقتى مى خواستیم ترانه ى مورد نظر را پیدا کنیم. باید به ترتیب ترانه را رد مى کردیم تا به ترانه ى مورد علاقه خود برسیم. این روش را ترتیبى گویند.
گاهى ضمیرناخودآگاه از این روش استفاده مى کند. اما مثلاً در هیپنوتیزم روى سوژه هایم براى یافتن ریشه ى یک مشکل از این روش استفاده مى کنم.
٢) روش تصادفى
یا غیر ارادى است و خارج از کنترل ما. مثلاً من همین الان که دارم با شما حرف میزنم، تصویر عبور یک شهاب ، از پهنه ى آسمان ، از ذهنم عبور کرد. این تصویر، حتما به دلیل خاصى که ضمیرناخودآگاه مى داند از ذهنم گذشت.. شاید مى خواهد به من بگوید یک رویداد نجومى نزدیک است و من باید تلسکوپم را تنظیم کنم.
به هرحال این پیامهاى تصادفى کاملاً بى مقدمه و غافلگیرکننده به ما مى رسند و نوعى بازیابى اطلاعات است و اما مهمتر از همه روش مستقیم!
٣) روش مستقیم
این روش را راحت مى توانم توضیح دهم. همه ما تا به حال با سى دى و دى وى دى کار کرده ایم.
دیده اید که در یک دى وى دى شامل هزاران قطعه موسیقى، سریع وارد فولدر مورد نظر مى شویم و شماره آهنگ مورد علاقه را مى زنیم تا آن را بشنویم. ضمیرناخودآگاه گاهى اینچنین شفاف و دقیق عمل مى کند و تلاش ما در ان ال پى اینست که روش مستقیم را تقویت کنیم.

 

 

[تعداد: 6   میانگین:  3.7/5]
Avatar

محمد کریمائی (مرآت)

من ثروتمندم! همه ثروتمند هستيم!! ثروت حقيقى و اصيل ما زمان است ثانيه هاى بى بازگشت زندگى فقط بايد ياد بگيريم اين ثروت را چگونه سرمايه گذارى كنيم تا بيشترين سود نصيبمان شود به نظرم ان ال پى مسير خوب و كاملى هست

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar