از پنج دروغ رایج در رزومه خود داری کنید

پنج دروغ رایج در رزومه

این ۵ دروغ رایج در رزومه را حتی تست هم نکنید! با انجام اینها فقط موفقیت را از خودتان می رانید.

هر دروغی (بزرگ و شاخدار یا کوچک و بی اهمیت) اگر یافت شود و مخاطب شما دریابد؛ دردسر بزرگی برایتان به همراه می آورد. شاید شما هم مانند خیلی از افراد دوست دارید در زمان رزومه نوشتن؛ کمی بیش تر از کارهایی که انجام داده اید را بیان کنید یا عنوان آنها را مهم تر جلوه دهید. هرچه هست باز هم دروغ های کوچکی به حساب می آیند که خیلی زود و راحت هم توسط کارشناس مجموعه تشخیص داده می شوند.

رزومه ی شما؛ یک نمادی از شماست که نحوه ی ارائه ی خودتان را نشان می دهد. همینطور قابلیت ها؛ گواهینامه ها و تجربه های شما را به نمایش می گذارد. بنابراین اگر رزومه ی شما دارای اطلاعات اشتباه از خودتان باشد اعتبار و آبروی شما را لکه دار خواهد کرد.

بسیاری از این اطلاعات مکتوب در رزومه حتی بصورت آنلاین هم به راحتی قابل جستجو هستند. در واقع حقایقی که بیان کردید بررسی شده و دروغ هایی که نوشتید به زودی افشاء خواهند شد.

دروغ رایج در رزومه

کارشناسان معتقدند که بیکاری طولانی مدت از جمله عواملی ست که فرد را به نوشتن مهارت های غیرواقعی وسوسه می کند. در این حالت؛ انگیزه ی آنها از روی حسادت و ناامیدی بوده و سعی می کنند که خود را بامهارت تر و حرفه ای تر از آنچه که واقعا هستند نشان دهند. باید بدانید که با انجام چنین کارهایی تنها شانس داشتن یک شغل خوب را از دست می دهید. همین حالا هم شما با هر نوع توانایی و مهارتی که دارید برای کارفرمایی که قصد مصاحبه با شما را دارد بسیار محترم هستید. بنابراین نیازی به بیان مطالب غیرواقعی نیست!

در همین راستا وبسایت پدیده فکر مهتر نیز در آینده؛ قصد دارد بخشی را راه اندازی کند که جوانان مستعد و جویای کار با قرار دادن رزومه ی خود در وبسایت مجموعه بتوانند در جایگاه مناسبی که متناسب با توانایی هایشان است قرار بگیرند.

cstland.com-resume-frad.
رزومه های جعلی و ۵ مورد از دروغ های رایج در آنها
  • دروغ اول: اغراق در عناوین شغلی

امروزه عناوین شغلی که مورداستفاده قرار می گیرند استاندارد نیستند. از این رو؛ تصور افراد به این صورت است که با بالابردن موقعیت عنوان شغل قبلی می توانند بر اهمیت آن نیز افزوده و آن را مهم تر جلوه دهند. غافل از اینکه؛ تنها با یک تماس تلفنی کارفرما با محل کار سابق شما کافی ست تا این دروغ شما افشاء گردد. لطفا اعتبار خود را به این سادگی در معرض خطر قرار ندهید.

 

  • دروغ دوم: دستکاری تاریخ های شغل (ورود و خروج و …)

شاید شما برای مدتی کار خود را ترک کرده باشید؛ این امر باعث می شود که تاریخ استخدامی خود را دستکاری کنید تا مبادا کارفرمای جدیدتان به روزهای بیکاری شما پی ببرد! این هم یکی از دروغ هایی ست که به راحتی آشکار شده و مشکلات جدی را برایتان به همراه خواهد آورد.

 

  • دروغ سوم: جعل مدارک دانشگاهی

مدارک دانشگاهی که از جانب شما در رزومه ذکر شده جزو اولین مواردی ست که موردتوجه و بررسی کارفرما قرار می گیرد. لیست کردن مدارک دانشگاهی، گواهینامه ها و مهارت های پیش نیاز در رزومه، می تواند شما را به سمت واقعیات هدایت کند. و اگر کارفرما برای مطمئن شدن از مدارک شما بخواهد اقدام کند می تواند طی چند دقیقه واقعیت را آشکار نماید.

  • دروغ چهارم: ذکر ناقص منابع و یا جعل آن

منابع و اسناد ساختگی، دقیقاً در بین ساده ترین دروغ ها نیز یافت می شود. برای مثال؛ نام فردی که شما مستقیماً با او ارتباط دارید تنها با نام بیان می شود در حالیکه باید راه های ارتباطی با آن شخص نیز ذکر شود تا در صورت نیاز، کارفرمای شما با ایشان ارتباط برقرار کند.

  • دروغ پنجم: اغراق در مبلغ حق الزحمه ی دریافتی

جستجو به دنبال یک شغل با درآمد خوب، می تواند باعث شود که شما به دروغگویی پناه آورده و مقدار حق الزحمه ی دریافتی تان را بالاتر از آنچه بوده نشان دهید. و اگر این موضوع مورد بررسی قرار بگیرد می تواند شما را از احتمال دریافت حقوق بیش تر (نسبت به قبل) دورتر کند.

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar