• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

از کجا بدانیم که شرکت، تنها قصد فروش دارد؟

 از کجا بدانیم که شرکت، تنها قصد فروش دارد؟

از کجا بدانیم که شرکت، تنها قصد فروش دارد؟

هرچه بیش تر با شرکت ها همکاری کنید، بیش تر درمی یابید که استراتژی های ارتباطی سازمان ها پیرامون فروش یک محصول و یا خدمات ویژه می چرخد. فکر می کنید این اتفاق خیلی وحشتناک است؟ نه زیاد!

البته که ما می خواهیم مشتریان درباره ی محصولات و خدمات، فروش ویژه و توانایی های ما آگاه باشند. اما اینکه همه ی ارتباطات مان پیرامون فروش بچرخد می تواند برای ساخت ارتباطات بلندمدتی که سعی می کنیم با مشتری ایجاد کنیم مضر باشد. چطور؟

۱- پست الکترونیکی، ایمیل مستقیم، سمینار حضوری و … (سایر موارد مرتبط) اگر این نقاط تماس فقط روی فروشِ مشتریان تان تمرکز کنند، دقیقاً مفهومی ویژه ی خودتان ایجاد کرده اید. حتی اگر شما فقط محصول و خدمات برجسته ای داشته باشید مردم نمی خواهند فروخته شوند. شاید برای بار اول بتوانید آنها را جذب کنید زیرا محصول تان واقعاً عالی ست؛ اما برای فروشِ بیش تر به آنها تحت فشار قرار خواهید گرفت زیرا شما همیشه برای آنها می فروشید.

۲- ارتباطات سازمان شما منحصراً تاکتیکی می شود. همه ی دلایل شما برای تماس و ارتباط با مشتری، پیرامون محصول و خدمات خاصی متمرکز می شود. همه ی استراتژی های طولانی مدت به کناری نهاده می شوند زیرا شما باید در حال حاضر “این” محصول را بفروشید. این کار، وزن خیلی سنگینی را به دوش تیم فروش خارجی می نهد. استراتژی های طولانی مدت فشار زیادی را از فروش می گیرند؛ زیرا اگر موثر باشند جایگاه شرکت شما را به عنوان یک منبع بسیار مهم برای کمک به مشتریان می دانند تا شغل شان را بهتر انجام دهند.

خب، حالا کمی تخصصی تر به موضوع نگاه می کنیم. به نظر شما به عنوان یک سازمان چگونه می توانید برای ایجاد یک رابطه ی سالم، طولانی مدت با مشتریان اقدام کنید؟

۱- بطور طبیعی بیش از ۵۰ درصد همه ی پیام های تان باید آموزشی باشند. (نه با هدفِ فروش!)

همه ی ارتباطاتی را که بیش از یک ماهِ گذشته با مشتریان داشته اید را روی میز قرار دهید. تمامی پیام های فروش را به همراه سایر محتوایی که صرفاً برای کمک به مشتریان ایجاد کرده اید (از قبیل: نکات آموزشی، چالش های صنعت، منابع تیم سازی و …) را بشمارید. اگر بیش از نیمی از آنها پیام هایی برای فروش بودند، بهتر است بدانید که مشکل مهمی دارید. شما با مشتریان تان ارتباطی برقرار نکرده اید، بلکه به روش خیلی ساده و قدیمی قصد فروش داشته اید.

۲- مجدداً بیانیه ی چشم انداز خود را مورد بازبینی قرار دهید.

آیا به مشتریان تان کمک می کنید تا برنده شوند؟ برای مثال، ما در پدیده فکر مهتر سعی داریم به سازمان ها کمک کنیم تا محتوای بهتری ایجاد کنند. پس باید همه ی کارهایی که انجام می دهیم در راستای همین مسیر قرار بگیرد. اگر این کار را نکنیم، به هدف نخواهیم رسید. اگر شما هم چنین چیزی را به سازمان خود اضافه کنید استراتژی ارتباطات شما، شرکت تان را به عنوان یک منبع درست برای مشتری هدایت خواهد کرد.

تنها با انجام دادن همین دو کار، تاثیر قابل توجهی را در ایجاد ارتباط طولانی مدت و موفقیت مشتریان تان داشته باشید. فرمول موفقیت شما خیلی ساده است:

موفقیت مشتریان = موفقیت شما

[تعداد: 5   میانگین:  4.8/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar