استراتژی بازاریابی موفق و عوامل موردنیاز برای دستیابی به آن

استراتژی بازاریابی موفق نیازمند دقت روی نکاتی ست که در این پست سعی شده به گفته ی Jim Connolly خدمت تان ارائه شود.

استراتژی بازاریابی موفق و عوامل موردنیاز برای دستیابی به آن

 

استراتژی بازاریابی موفق

آیا شما به مشتریان بالقوه ی خود می فروشید یا آنها شما را استخدام می کنند؟

این سوال بازی با کلمات نیست. واقعاً تفاوت عظیمی باهم دارند. در حقیقت، تفاوت این است که چه چیزی موفق ترین ارائه دهندگان را از مابقی جدا می سازد. مثلاً Jim Connolly مشاور کسب وکار می گوید من سال های زیادی را هرگز خدماتم را به کسی نفروختم! اما مشتریان جدید همیشه مرا استخدام می کنند. بازاریابیِ من نظر آنها را جلب می کند و آنها را تشویق می کند تا با من تماس بگیرند. هیچ فروشی در کار نیست! جیم پیشنهاد می دهد و می گوید که شما هم می توانید اینکار را انجام دهید.

بازاریابی موفق چگونه کار می کند؟

سوالات را از مشتریان بالقوه ای که به خدمات شما نیازمندند جذب می کند. و چون بخاطر مهارت ها و تخصص های شما به سمت شما نزدیک می شوند چیزی بسیار باارزش رخ می دهد.

آنها در ذهن خودشان شما را به عنوان یک متخصصی که بسیار به آن نیاز دارند ثبت می کنند. دیگر شما را به چشم یک فروشنده نمی بینند! اصلاً فکر نمی کنند که شما فروشنده ای هستید که بخاطر دریافت پول به آنها خدمات می دهید. پس بجای اینکه احساس نیازمندیِ شما را تجربه کنند فقط مکالمه ای را با شما در خصوص چیزی که نیاز دارند ایجاد می کنند. این بسیار فوق العاده است.

و در نهایت، این تفاوت بسیار عظیم است.

اگر بازاریابی فعلی شما، سوالات کافی را از مشتریان بالقوه جذب نمی کند در واقع، علیه شما کار کرده است. منبع یک استرس غیرضروری ست و خوشبختانه قابل اجتناب هم می باشد.

در اینجا به ۵ مورد از عناصر موفقیت استراتژی بازاریابی اشاره می کنیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

بخش بندی

مشتریان موجود و بالقوه خود را بر اساس نیازشان به گروه ها یا بخش های خاص تقسیم کنید. شناسایی نیازهای هر گروه از طریق تحقیقات بازار و سپس رفع بهتر آن نیازها از سمت شما نسبت به رقبا می بایست یکی از اصلی ترین عناصر استراتژی بازاریابی موفق شما باشد.

هدفگذاری و تثبیت موقعیت

هدف فروش کسب و کار شما می بایست به بخش سودآور بازار باشد. و محصول شما می بایست نیازهای بخش مورد هدف را تامین نماید.

استراتژی بازاریابی موفق شما می بایست بیشترین بهره مندی از نقاط قوت شما را داشته باشد. و بتواند بخوبی از آنها در جهت رفع نیاز مشتریانی که می خواهید هدف قرار دهید، استفاده کند. برای مثال: اگر مشتریان هدف شما در وهله اول به کیفیت محصول توجه می کنند تا بسته بندی آن، پس تمام اقدامات شما می بایست در جهت ارتقای کیفیت و نشان دادن آن به مشتریان هدف بکار گرفته شود.

تکتیک های تبلیغاتی

در حالیکه شما استراتژی بازاریابی موفق خود را طرح ریزی می کنید، می بایست تصمیم بگیرید که از طریق چه فعالیت و یا فعالیت هایی می توانید مشتریان را از وجود محصولات، کیفیت آنها و تطابق با نیاز آن ها آگاه سازید.

راه های زیادی برای دستیابی به این هدف وجود دارد. مانند انواع فعالیت های تبلیغاتی، شرکت در نمایشگاه، روابط عمومی، بازاریابی دیجیتال، و راهکارهای موثر فروش. شما می بایست متناسب با بازارهدف خود، فعالیت های مناسب را انتخاب کنید تا در زمان و هزینه خود صرفه جویی نمایید.

نظارت و ارزیابی

نظارت و ارزیابی برای تاثیرگذاری بازاریابی موفق بسیار مهم و ضروری است. ولی اغلب نادیده گرفته می شود. این عنصر تنها برای کنترل و بازدید نحوه انجام فعالیت در حال نیست. بلکه به شما برای ترسیم استراتژی های آینده نیز کمک می کند.

یک رویکرد ساده برای دستیابی به این هدف این است که از مشتریان بپرسید در خصوص کسب و کار شما چه شنیده اند؟ برای تجزیه تحلیل عمیق تر می توانید از پرسشنامه ها و مصاحبه های گوناگون استفاده کنید. بررسی رفتار آنلاین مشتریان نیز یکی دیگر از گزینه هاست.

برنامه بازاریابی

زمانی که شما در خصوص استراتژی بازاریابی خود تصمیم گرفتید. برنامه بازاریابی در نحوه اجرا و ارزیابی موفق آن به شما کمک خواهد کرد.این برنامه باید به طور مداوم بررسی شود و در صورت لزوم به روز شود تا بتوانید به سرعت تغییرات در نیازهای مشتری و نگرش های خود را در صنعت و در شرایط اقتصادی گسترده تر پاسخ دهید. برای داشتن برنامه بازاریابی خود اینجا کلیک کنید.

استراتژی بازاریابی موفق نیازمند داشتن رویکرد مناسب بازاریابی و استفاده از اقدامات و برنامه های اجرایی متناسب با نیاز مشتریان هدف شماست. امیدوارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید. نظرات خود را در پایان مطلب با ما در میان بگذارید.

[تعداد: ۱۷    میانگین: ۳.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar