استراتژی رقابتی از منظرموقعیت

استراتژی رقابتی

مفاهیم کلیدی پارادایم استراتژی رقابتی به طور مستقیم از تفکر نظامی تکامل یافته ومتشکل از مبنای آموزش استراتژی، تحقیق، و تمرین برای بیش از ۲۰ سال است. فرض اساسی استراتژی رقابتی این است که هم صنعت خوب وهم صنعت بد وجود دارد، و یکی  باید به دنبال تبدیل شدن به یک بازیکن غالب دریک صنعت خوب باشد.

صنایع شامل تامین کنندگان، خریداران، تازه واردان بالقوه ، رقبای فعلی و جایگزین های احتمالی است. این پنج مجموعه بازیکنان ساختاری که به عنوان مدل پنجگانه نیرو شناخته شده است را تشکیل می دهند (شکل ۱)، چون هر بازیکن معنای مختلفی دارد که توسط آن می تواند مزیت رقابتی را در صنعت به دست آورد یا حفظ کند. برای مثال، تازه واردان ممکن است، اگر رقبای فعلی ، موانع کافی برای ورودداشته باشند، بیرون بیافتند. تامین کنندگان می توانند موقعیتی قدرتمند را در صنعت به وجود آورند.

حتی با یکپارچه سازی رو به جلو (پیشرفت) در کسب و کار، رقبای صنایع این قدرت می تواند افزایش یابد. صنعت ایده آل در این مدل ممکن است تعداد بسیار کمی  از رقبا را داشته باشد، هزاران تامین کننده ی رقیب می تواند در برابر یکدیگر برای کاهش قیمت و بهبود کیفیت و خدمات ، میلیون ها مشتری مشتاق، غیر ممکن کردن جایگزینی و موانع سخت برای ورود شرکت کنندگان جدید رقابت کند. پس از پیدا کردن چنین صنعتی، یک شرکت برای تبدیل شدن به بازیکن غالب در آن صنعت تلاش خواهد کرد.

استراتژی رقابتی
اقتباس از پورتر، استراتژی رقابتی: تکنیک برای صنایع تحلیل و رقابت، مطبوعات آزاد، ۱۹۸۰

در دیدگاه استراتژی رقابتی گزینه های محدودی برای اینکه چگونه یک شرکت ممکن است برای خود موقعیت غالب به دست آورد وجود دارد:

پیشرو در هزینه: یک شرکت می تواند قصد ارائه هزینه پایین را در یک صنعت داشته باشد.

ایجاد تمایز : یک شرکت می تواند با ارائه مجموعه ای از محصولات و/یا خدمات منحصر به فرد – با ارائه کیفیت بالاتر، عملکرد بهتر، و / یا ویژگی های متمایز ایستادگی کند.

تمرکز: یک شرکت می تواند به یک بخش محدود از بازار سرویس دهی کند، با تمرکز بر گروه خاصی از مشتریان، خطوط تولید و یا بخش های جغرافیایی.

در این سه موقعیت عمومی، شرکت ها ممکن است انتخاب کنند که خودشان را با انتخاب یکی از سه گرایش زیر بیشتر تشخیص دهند:

بر اساس تنوع: این شرکتها فعالیت های خود را برای ارائه تنوع ویژه ، ویژگی ها یا خدمات هایی در سراسر گروه های مشتری ،و در نتیجه برآورده کردن یک زیر مجموعه از نیازهای مشتری مناسب می کند.

بر اساس نیاز: این شرکتها فعالیت های خود را برای پاسخگویی به نیازهای خاص از یک گروه مشتری خاص و یا برای خرید مناسب می کند. IKEA، برای مثال، برای جوان هایی  که به تازگی خانه خریده اند ، با طیف کاملی از وسایل خانه و دفتر کارشان را تجهیز می کنند.

بر اساس دسترسی: این شرکت ها فعالیت های خود را برای دستیابی به مشتریان متفاوت و در دسترس ، که نیاز های مشابهی دارند، مناسب می کنند. برای مثال،  سینما کمریکه (Camrike Cinemas)، تئاترهایی در شهرستانها و شهرهای با جمعیت زیر۲۰۰٫۰۰۰ نفر را اجرا می کنند.

در نهایت، دردیدگاه استراتژی رقابتی،  شناسایی موقعیت دلخواه در صنعت ، و پس از آن ساختار دهی فعالیت ها و توسعه توانایی های شرکت ، برای تطابق یا تناسب با الزامات آن موقعیت ، بسیار حایز اهمیت است.

 

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

کارشناس مدیریت جهانی تولید با تخصص در زمینه اقتصاد صنعتی،مشاور کسب و کار پیرامون اجرا و پیاده سازی سیستم های منابع سازمانی (Microsoft Dynamics AX). علاقه زیادی به فروش،پیاده سازی و پشتیبانی سیستم های منابع سازمانی دارم.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
Iman
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
Iman
مهمان
Iman

خیلی مفید برای کارخانه دار و حتی برای مغازه دار ها ممنون عالی بود