استراتژی فروش موثر موجب افزایش فروش و رشد کسب و کار می گردند؟!

استراتژی فروش موثر

استراتژی فروش

فروش پولی را به وجود می آورد که موجب زنده ماندن و رشد کسب و کار شما می شود؛ و اینها عناصر حیاتی بازاریابی هستند. استراتژی فروش موثر و تکنیک های فروش مناسب می تواند بین یک کسب و کار که در تقابل با شکست است و کسب و کاری که رشد می کند و رونق دارد، تفاوت ایجاد کند.

استراتژی فروش شما

استراتژی فروش موثر توسط اهداف فروش شما هدایت خواهد شد. این اهداف هرچه که باشند، احتمالا تلاش شما را بر محصولات و مشتریانی متمرکز می کنند که دارای بالاترین سود و بزرگترین پتانسیل برای افزایش فروش هستند.

یک هدف معمولی ممکن است فروش بیشتر یک محصول خاص به یک گروه از مشتریان باشد. هدف دیگر می تواند تسریع فروش پس از عرضه محصول باشد. استراتژی شما شرح می دهد چگونه می خواهید به این اهداف دست بیابید.

همانند هر بازاریابی، استراتژی فروش موثر بستگی به درک مشتریان تان دارد. شما باید بدانید آنها چه کسی هستند و چه چیزی می خواهند. همچنین باید بدانید آنها چه زمانی، کجا و چگونه خرید انجام می دهند. این کار به شما امکان می دهد تا بهترین کانال های فروش و تکنیک های فروش را شناسایی کنید.

استراتژی فروش موثر

استراتژی فروش شما کاملا به نیروی فروش تان وابسته است. مگر اینکه به طور انحصاری از طریق پست الکترونیکی یا آنلاین فروش کنید. جذب فروشندگان مناسب و مدیریت آنها به طور موثر بسیار ضروری است.

شما باید اطمینان حاصل کنید که تیم فروش تان دارای مهارت های مورد نیاز برای ایجاد لید و مذاکره فروش هستند. کارمندان به مشاوره فروش برای اطمینان از درک استراتژی و نحوه برخورد با مشتریان بسیار نیاز دارند. آموزش رسمی فروش می تواند سود آور باشد. و استفاده موثر از تکنولوژی و سایر ابزارهای فروش می تواند به طور قابل توجهی کارایی را افزایش دهد.

شما می توانید انتظارات فروش و فعالیت های کلیدیِ ماه های آینده در یک طرح فروش دقیق مشخص کنید. یک طرح فروش اینچنینی به شما کمک می کند تا فعالیت های فروش و بازاریابی را با یکدیگر متصل کنید. برای مثال، با ایجاد کمپین فروش و تبلیغاتی برای حمایت از عرضه محصول جدید. بودجه فروش را می توان برای پیش بینی جریان نقدی و همچنین پیگیری عملکرد فروش استفاده کرد. این کار به شما کمک خواهد کرد تا انگیزه پیدا کنید و به فروشندگان موفق پاداش بدهید.

سه سطح استراتژی فروش موثر

استراتژی ها، به طرق بی شماری استفاده می شوند. و انواع مختلفی از استراتژی ها ازجمله استراتژی های رشد، استراتژی های بازاریابی و استراتژی های کلی کسب و کار، استراتژی های رقابتی و غیره وجود دارد. سه سطح استراتژی که امروزه در بسیاری از شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرند، عبارتند از:

استراتژی سطح شرکت

سوالی که در این استراتژی مطرح است اینست که: هدف شرکت برای دستیابی به کلیت؛ رشد؛ ثبات؛ و گسترش به بازارهای جدید چیست؟

استراتژی کسب و کار در سطح واحد

سوالی که در این استراتژی مطرح است اینست که: رقابت شما چگونه خواهد بود؟ روابط با مشتری های سطح بالا چگونه خواهد بود؟ رهبری محصول یا خدمات چگونه خواهد بود؟ توان مالی چه اندازه است؟

استراتژی سطح بازار

سوالی که در این استراتژی مطرح است اینست که: چطور رشد خواهید کرد؟ از طریق نفوذ، توسعه، و تنوع بازار و یا چیز دیگری؟

انواع استراتژی های فروش

درست است که تعداد زیادی از استراتژی های فروش خاص وجود دارد که شرکت ها می توانند برای پیشبرد کسب و کار، به توسعه و استفاده از آنها بپردازند؛ اما اکثرا، یکی از انواع استراتژی های گسترده از جمله موارد زیر هستند:

استراتژی ورود به بازارهای هدف جدید

این استراتژیِ فروش موثر شامل شناسایی مخاطبان هدف جدید و ایجاد تاکتیک طراحی شده برای دستیابی، جذب و تبدیل آن مشتریان بالقوه است.

استراتژی معرفی محصولات یا خدمات جدید

در این نوع استراتژی فروش، شرکت ها قصد افزایش فروش از طریق افزایش پرتفوی محصولات خود برای افزایش فروش به مشتریان موجود (از طریق بیش فروشی و فروش مکمل) و یا افزایش فروش به مشتریان گسترده تر با جذب مشتریان بالقوه جدید با استفاده از راه حل های منحصر به فرد (محصولات یا خدماتی که تاکنون ارائه نشده اند) دارند.

استراتژی بیش فروشی و فروش مکمل

در حالی که این استراتژی فروش موثر به مفهوم معرفی محصولات یا خدمات جدید می پردازد، بیش فروشی و فروش مکمل همچنین می تواند به عنوان یک استراتژی مستقل با نمونه محصول/خدمات موجود با هدف افزایش ارزش هر مشتری با ارائه ارزش بیشتر در محصولات یا خدمات همراه (در نتیجه انگیزه مشتریان برای خرید عمده تر افزایش می یابد) مورد استفاده قرار گیرد.

استراتژی افزایش تبدیل و فروش در بین مشتریان بالقوه موجود

اگر هدف شرکت شما حفظ بازار هدف فعلی است و شما برای معرفی محصولات یا خدمات جدید (یا حتی ارائه بسته های ارزش افزوده) برنامه ای ندارید، استراتژی شما می تواند فروش را در این بازار موجود، افزایش دهد. می توانید انواع مختلف تاکتیک ها را مورد استفاده قرار دهید تا این استراتژی را به نفع خود بسازید، تاکتیک هایی از قبیل افزایش تجربه مشتری، اضافه کردن ارزش از طریق آموزش و اطلاعات، یا تجدید نظر  کردن در ارزش پیشنهادی یا مزیت رقابتی خود.

استراتژی افزایش تکرار کسب و کار

همه می دانیم که حفظ مشتریان موجود نسبت به یافتن مشتریان جدید، منجر به ROI  بالاتری می شود. شرکت هایی با یک مدل کسب و کار تکراری (مدل اشتراک یا هر چیزی که شامل خرید تکراری می شود) می توانند فروش و سود خود را با استفاده از استراتژی های فروشی که هدفشان افزایش خرید تکراری از پایگاه مشتری موجود است، افزایش دهند. چنین استراتژی هایی ممکن است شامل تلاش برای کاهش اعتراض مصرف کنندگان باشد.

پس از شناسایی یک استراتژی وسیع، با ارقام و اهداف خاص (مانند تعداد مشتریانی که در سه ماهه بعدی جذب خواهند شد یا درآمد خاص کسب شده از طریق کسب و کار تکراری طی یک دوره مشخص استراتژی فروش موثر برای شناسایی تاکتیک های خاصی که تیم فروش شما برای رسیدن به این اهداف استفاده می کند، بیشتر اصلاح می شود.

سخن آخر

تاکتیک های بی پایانی وجود دارد که شرکت ها برای اجرای استراتژی فروش موثر استفاده می کنند. که منجر به روند فروش منحصر به فرد و نوآورانه(امیدوار کننده)  می شود. تاکتیک هایی مانند انعقاد قیمت و بسته بندی محصول/خدمات، پیشنهادات و توصیه های شخصی و تخفیف برای مشتریان دائمی جهت روشن تر کردن رویکرد فروش و ایجاد یک دید روشن از اینکه چگونه تیم فروش شما به اهداف خود خواهد رسید، مورد استفاده قرار می گیرد. در این مرحله، تمام انواع استراتژی های فروش دقیقا تنظیم می شوند. تا به نقشه های بسیار متمرکز و دقیق برنامه ریزی شده ای تبدیل شوند. تا سازمان های فروش مدرن را به سوی موفقیت سوق دهند.

[تعداد: ۹    میانگین: ۴.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar