استراتژی مقابله با مدهای زودگذر

استراتژی مقابله با مدهای زودگذر

امروز درباره ی سیستم های توزیع صحبت می کنیم. و همینطور استراتژی مقابله با مدهای زودگذر و خطرات تهدیدکننده ی بازارهای با رشد سریع را مورد مطالعه قرار می دهیم.

استراتژی مقابله با مدهای زودگذر

 

سیستم‌های توزیع

تحلیل سیستم‌های توزیع باید شامل سه نوع پرسش زیر باشد:

 • کانال‌های توزیع کدم‌اند؟
 • روندها کدم‌اند؟ چه کانال‌هایی از اهمیت رو به رشدی برخوردارند؟ چه کانال‌های جدیدی پا به عرصه گذاشته و یا احتمالاً خواهند گذاشت؟
 • چه کسی در کانال از قدرت برخوردار است و چقدر احتمال دارد این قدرت منتقل شود؟

ایجاد یک کانال جدید توزیع ممکن است به مزایای رقابتی پایدار منجر شود. برای مثال شرکت جوراب‌های لگز، با بسته‌بندی‌های تخم‌مرغ مانندشان، امکان فروش آن‌ها در سوپرمارکت­ها را به دست آوردند. برنامه لگز شامل این موارد می‌شد: توزیع امانی، بسته‌بندی جوراب‌ها در محفظه‌ای که سرقت آن را نسبتاً مشکل می‌ساخت، استفاده از ویترین‌های کم جا و ایستاده، کیفیت بالا، محصولات قیمت مناسب همراه با تبلیغات ملی و عملیات درون فروشگاهی همچون ایجاد سفارشات و انبار.

 

روندهای بازار

در بسیاری مواقع مفیدترین بخش تحلیل محیط طرح این سؤال خواهد بود که روندهای بازار چه هستند؟ این پرسش دو جنبه مهم دارد: بر تغییر تمرکز دارد و مشخص می‌کند چه چیز اهمیت دارد. آگاهی استراتژیکی که تقریباهمیشه نتایج مفید خواهد داشت.

بحث در خصوص روندهای بازار می‌تواند به‌مانند خلاصه مفیدی از تحلیل‌های مشتری، رقبا و بازار باشد. ازاین‌رو شناخت روندها در مراحل پایانی تحلیل بازار مفید خواهد بود.

 

روندها در مقابل مدهای زودگذر

شرکت زندل گروپ معتقد است که سه سؤال می‌تواند در کشف روند واقعی در مقابل مد کارساز باشند:

 • چه چیز محرک آن است؟ روند از یک بنیان ثابت و پایه‌ها تشکیل می‌گردد. روندها بیشتر متأثر از تغییرات جمعیتی، ارزش‌ها، سبک زندگی و فناوری هستند.
 • چقدر عمومیت دارد؟ آیا فقط به یک‌گوشه سودآور بازار محدود می‌گردد؟ آیا نیاز دارد عادت نهادینه‌شده را تغییر دهد؟ آیا سرمایه زمانی یا مالی جذب‌شده یک مانع است؟
 • آیا فراگیر است؟ آیا در بین گروه‌ها یا صنایع حرفی برای گفتن دارد. مثلاً کالاهای غربی، درزمینهٔ سلامتی، غذا، تناسب‌اندام و طراحی شاخص هستند.

مشاهدات فیث پاپکرن نشان می‌دهد که مدها به محصولات مربوط می‌شوند درحالی‌که روندها به محرک‌هایی که مصرف‌کنندگان را وادار به خرید آن محصولات می‌کنند.

پیتر دراکر در خصوص مد معتقد است که تغییر، چیزی است که مردم آن را انجام می‌دهند، درحالی‌که مد چیزی است که مردم درباره آن حرف می‌زنند.

مفهوم آن این است که روند، به منابع و اقدام متکی به داده‌ها نیاز دارد، تا اینکه صرفاً ایده‌ای باشد که تصاویر را ثبت کند.

دراکر همچنین معتقد است که رهبران امروز نیاز دارند پا را از نوآوری فراتر گذاشته و به مأموران تغییر تبدیل بشوند. نتیجه واقعی از تشخیص و اقدام برای روند به دست نمی‌آید حتی زمانی که واقعی باشند! بلکه از ایجاد و هدایت آن‌ها حاصل می‌گردد.

 

عوامل کلیدی موفقیت

این عوامل دو گونه‌اند. اول الزامات استراتژیکی هستند که الزاماً مزیت نخواهند بود چون دیگران نیز آن‌ها را دارند، اما فقدان آن‌ها ضعف بزرگی خواهد بود. نوع دوم، قوت‌های استراتژیک، آن‌هایی هستند که یک شرکت به آن‌ها می‌بالد، دارایی‌ها و قابلیت‌های به‌دست‌آمده در تحلیل رقبا مبنایی خواهد بود که می‌تواند از طریق آن‌ها عوامل کلیدی موفقیت را شناسایی کرد.

موارد قابل‌توجه آن‌هایی هستند که در حال حاضر دارایی و قابلیت بنیادی تلقی می‌شوند، و مهم‌تر از آن، آن‌هایی که در آینده چنین جایگاهی را خواهند داشت. در محصولات مصرفی، مهارت‌های بازاریابی و توزیع در مراحل آغاز و رشد بسیار حیاتی هستند، اما عملیات و تولید در مرحله بلوغ و افول اهمیت بیشتری می‌یابند.

 

مخاطرات بازارهای با رشد بالا

رفتار معمول استراتژیست ها در جستجوی حوزه‌های رشد، اغلب همراه با مجموعه‌ای از مخاطرات است. همان‌گونه که در شکل زیر نشان داده‌شده است مخاطراتی وجود دارند که:

 

مخاطرات بازارها با رشد سریع

 

 • تعداد و تعهدات رقبا ممکن است بزرگ‌تر آن باشد که بازار بتواند آن را پشتیبانی کند.
 • ممکن است رقیبی با مزیت محصول برتر یا هزینه پایین، وارد شود.
 • عوامل کلیدی موفقیت ممکن است تغییر کنند و سازمان نتواند خود را با شرایط جدید سازگار کند.
 • ممکن است فناوری تغییر کند.
 • ممکن است رشد بازار، برای تأمین انتظارات کاهش یابد.
 • ممکن است عدم ثبات قیمت‌ها درنتیجه ظرفیت مازاد یا اقدام به کاهش قیمت کالاهای گران‌قیمت برای جذب مشتری رخ دهد.
 • برای دستیابی به نرخ رشد بالا ممکن است منابع کافی در اختیار نباشد.
 • ممکن است توزیع مناسب در دسترس نباشد.

 


در ادامه، به بررسی هر یک از این خطرات پرداخته و راهکارهای مناسب را مطالعه خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar