استراتژی های بازاریابی موردنیاز برای ساخت منابع انسانی بهتر

استراتژی های بازاریابی

جوانب مثبت منابع انسانی، نقش های زیادی از جمله رابط کارکنان، محافظ فرهنگ، رهبر مردم، مشاور را بازی می کند.

اما ایده ی جدیدی هست که می گوید بهترین این موارد، بازاریابان هستند. آنها برند کارفرما را افزایش داده و تجربه ی کلی را برای کارکنان بهبود می بخشند.

وقتی که منابع انسانی تکنیک های بازاریابی را اتخاذ کنند بهتر می توانند توانایی ها را مدیریت نمایند. در این پست، اصول بازاریابی را که هر رهبر منابع انسانی باید آنها را شامل شود بیان می کنیم. با پدیده فکر مهتر همگام باشید.

 

۱- مخاطبان هدف داشته باشید

بازاریابان درک عمیقی از مخاطبان خود دارند. آنها دانش جمعیتی، رفتاری و نگرش مردم را مطالعه می کنند تا بتوانند جزئیات شخصیت مشتریان را شناسایی کرده و پیام های مخصوص برای هر یک از این گروه های ویژه ی مردم ارسال نمایند. منابع انسانی هم می تواند از همین استراتژی برای دستیابی به کارکنان استفاده کند.

کارکنان، بیش از صدها ایمیل را در طول هفته دریافت می کنند و این در حالی ست که بررسی های theEMPLOYEEapp در محیط کار نشان می دهد که کارکنان همچنان احساس رضایتمندی ندارند! و علت آن، پیام های دریافتی شان با علایق آنان هیچ ارتباطی ندارند!

نقطه ی آغاز شما همین باشد! : همه چیز را درباره ی کارکنان هدف خود بدانید. چه چیزی به آنها انگیزه می دهد؟ اهداف آنان چیست؟ ارزشمندترین چیزها برای آنان چیست؟ آنها درباره ی چه چیزهایی نگرانند؟ پاسخ این سوالات، از این بخش تا بخش دیگر، تا چه اندازه می تواند متفاوت و متنوع باشد؟ بین کارکنان و مدیران چطور؟

سپس، از این دانش بدست آمده، برای ارسال پیام های هدفمند و برنامه های منابع انسانی که برای هریک از گروه های ویژه ی کارکنان است استفاده کنید. نه اینکه یک پیام عمومی را برای همه ارسال نمایید!

مانند یک بازاریابی بیندیشید که باید مهم ترین و مرتبط ترین اطلاعات را به هر یک از کارکنان تحویل دهید.

۲- هر کانال، صدای یک برند

بازاریابان می دانند که اگر بخواهند توجه مخاطبان را جذب کنند باید بیش از یک روش را بکار گیرند. یک کسب و کار نمی تواند به تنهایی از طریق ارسال خبرنامه و ایمیل موفق باشد. بازاریابان از ترکیب هایی از رسانه ها برای انتقال پیام های شان استفاده می کنند. مانند تصاویر، ویدئوها، شبکه های اجتماعی، ساخت وب سایت هایی که موجب تعامل با مخاطبان شود و … در واقع، بهترین بازاریابی، بازاریابی ویروسی می باشد و این همان چیزی ست که سایر کارکنان درباره ی برنامه ها می گویند.

ایمیل ها برای دستیابی به کارکنان کافی نیستند! در بررسی theEMPLOYEEapp که انجام شد ۸۰ درصد از کارفرمایان بیان کردند که از ایمیل برای ارتباط استفاده می کنند. در مقابل، ۳۰ درصد از کارکنان گفتند: ما ایمیل هایی را که از جانب کارفرمایان می رسد را نادیده می گیریم!!!

بنابراین، بهتر است از پیام های متنی، اپلیکیشن های موبایل، شبکه های اجتماعی داخلی و سایر منابع برای ارتباط استفاده کنید. ویدئوها و تصاویری را برای درگیر کردن کارکنان در در اعلامیه ها و خبرنامه ها آپلود کنید. بلاگ شرکت خودتان را راه اندازی نمایید. هرچه راه های بیش تری برای دستیابی و هضم اطلاعات برای کارکنان باشد، بهتر است!

استراتژی، داشتنِ حرفی برای گفتن و توانایی به نمایش گذاشتن آن، همه ی کاری ست که شرکت باید انجام دهد.

۳- همه چیز را در کنار هم گرد آورید

بازاریابان می خواهند فرآیند خرید را برای مشتری ساده تر کنند. منابع انسانی هم، مانند بازاریابان از کارکنان می خواهد تا در برنامه ها و مزایای ثبت نام ها شرکت نماید. انجام این کارها، آنها را در جوانب گسترده تر به شغل شان متصل می کند.

وقتی منابع انسانی روی تجربه ی کارکنان تمرکز می کند، تشویق کردن برای شرکت در برنامه ها راحت تر به نظر می رسد. همه ی برنامه ها و اطلاعات را در کنار هم، در قالب یک پلت فرم ساده و کاربردی گردهم آورید و به آن، مانند یک قطبی نگاه کنید که مهم ترین مزایای منابع انسانی و برنامه ها را در یک فضای راحت ایجاد کرده است. وقتی کارکنان همه چیز را در یک محیط ساده و خوب بیابند، شرکت کردن شان نیز ساده تر می گردد. همینطور، این اتفاق باعث می شود تا مدیریت کردن آنان نیز برای کارفرمایان ساده تر شود.

۴- اثربخشی را بسنجید

بازاریابان، برای یافتن بهترین استراتژی، همه چیز را دنبال کرده و می سنجند. اطلاعات و داده ها در بازاریابی مدرن “همه چیز” است.

تیم های منابع انسانی، می توانند داده ها را دنبال کرده و بسنجند تا بطور پیوسته، فرآیندها بهبود یابند. در خصوص اینکه چه چیزهایی برای فرهنگ شرکت و اهداف کلی کسب و کار اهمیت دارند تصمیم قطعی بگیرید و آنها را دنبال کنید تا تعهد شغلی کارکنان نیز صورت بگیرد. آیا کارکنان به پیام ها بازخوردی نشان می دهند؟ آیا آنها پیام های درستی را در زمان صحیح ارسال می کنند؟ آیا در برنامه ها مشارکت دارند؟ آیا آنها شاد بوده و رضایت دارند؟ چه چیزی می تواند نتیجه ی بهتری داشته باشد؟ برخی از سیستم های منابع انسانی جدید درباره ی مردم می آموزند و اقداماتی انجام می دهند بنابراین فعلاً نیازی به خودِ کارفرمایان احساس نمی شود.

منابع انسانی یک شغل راحت و آسانی نیست! اما زمانی که رهبران، از جنبه ی بازاریابی به آن نگاه کنند می بینند که استراتژی های منابع انسانی می تواند تجربه ی کارکنان را بهبود بخشیده و یک برند محکم و قدرتمند برای کارفرما ایجاد کند.

 

[تعداد: ۹    میانگین: ۴.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar