استراتژی های بازاریابی “Pull” و “Push”

استراتژی های بازاریابیاستراتژی های بازاریابی

تقریباً می توان استراتژی های بازاریابی و تبلیغاتی برای ارائه و توسعه محصول در بازار را به دو کمپ جداگانه “Pull” و “Push” تقسیم نمود.

۱- استراتژی Push

استراتژی های تبلیغاتی فشار، محصول را بطور مستقیم، از طریق وسیله به سمت مشتری ارسال می کند، مشتری با حصول اطمینان از نام تجاری شرکت در نقطه خرید، اقدام به خرید می نماید.


اصطلاح معروف “هول دادن محصول به سمت مشتری”


مثال هایی از این تکنیک

  • تبلیغات در نمایشگاه برای ترقیب خرده فروشان
  • فروش مستقیم به مشتریان در نمایشگاه و یا بصورت رو در رو
  • مذاکره با خرده فروشان برای خرید سهمی از محصول شما
  • طراحی و بسته بندی اشتیاق زا برای خرید
  • نمایش محصول در نقطه خرید مشتری

۲- استراتژی Pull

استراتژی کشش شامل فرآیندی فعال است که موجب ایجاد انگیزه در مشتریان جهت خرید محصول یک نام تجاری می شود.


اصطلاح معروف “جذب مشتری به سمت خودتان”


 

مثال هایی از این تکنیک

  • استفاده از تبلیغات و رسانه های جمعی برای ترویج محصول
  • تبلیغات دهان به دهان
  • مدیریت ارتباط مؤثر با مشتریان
  • استفاده از تخفیفات و محرک های فروش

استراتژی های بازاریابی

ریشه اصلی این دو استراتژی، به زنجیره تأمین و میزان تقاضا برای تولید کالا اشاره دارد.

توضیح استراتژی Push

اصطلاح استراژی Push توصیف کار یک تولید کننده محصول برای بدست آوردن مشتری است. این کار ممکن است شامل راه اندازی کانال های توزیع و همچنین مذاکره با رابط های توزیع برای خرید بیشتر محصولات شما باشد. به خصوص این روش Push برای مواردی با ارزش کمتر مانند حرکت سریع مصرف کنندگان (FMCGs) هم می تواند خوب عمل کند،  زمانی که مشتریان در جلوی قفسه فروشگاه برای انتخاب محصول و قرار دادن آن در سبد خرید خود در حال تصمیم گیری هستند. این اصطلاح در حال حاضر بطور گسترده شامل تکنیک های مستقیم تبلیغاتی مانند تشویق خرده فروشان به افزایش خرید محصولات، طراحی محل فروش محصولات و همینطور فروش رو در رو، باشد. کسب و کار جدید اغلب یک استراتژی Push را برای در معرض دید قرار گرفتن و فروش از طریق خرده فروشان محصولاتشان اتخاذ می کنند. هنگامی که نام تجاری راه اندازی شد می تواند با یک استراتژی Push یکپارچه شود.

توضیح استراتژی Pull

استراتژی Pull بر جستجوی فعال مشتری به دنبال محصول و همچنین درخواست خرده فروشان برای دریافت محصول بر حسب تقاضا اشاره دارد. استراتژی Pull نیاز به یک نام تجاری معتبر و قابل مشاهده دارد تا بتواند از طریق تکنیک های تبلیغاتی و استفاده از رسانه های جمعی توسعه پیدا کند. اگر مشتریان برای محصولی تقاضا دارند، خرده فروشان میزان سهام خود را بالا می برند که ناب ترین شکل عرضه و تقاضا بوده و بر اساس استراتژی Pull استوار است. ایجاد تقاضا و کانال های توزیع بسیار وابسته به هم می باشند.

کلام آخر

یک استراتژی موفق معمولاً از تکنیک های هر دو استراتژی Pull و Push استفاده می کند. اگر شما یک کسب و کار جدیدی را شروع کرده اید و از طریق خرده فروشان قصد فروش محصولات خود را دارید، مسلماً به متقاعد کردن این رابط ها برای خرید و انبار محصولات خود نیاز پیدا خواهید کرد! همچنین شما نیاز به افزایش آگاهی نام تجاری خود در بین مشتریان دارید و همینطور می بایست اسمی را بسازید که دهان به دهان تکرار شود. اگر شما محصولی دارید که مطابق با نیاز مشتری ست و تمام آمیخته های بازاریابی را در نظر گرفته اید، می توانید از هر دو روش برای توسعه محصول خود استفاده کنید.

[تعداد: ۲۹    میانگین: ۳.۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
Nita
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
Nita
مهمان
Nita

بین علما اختلافه. بعضیها معتقدن که تبلیغ هر محصولی که شما دنبالش نیستین و نیازی بهش ندارین میشه بازاریابی فشاری و تبلیغ محصول به مشتریانی که بدنبالش میگردن میشه بازاریابی کششی. نمونه بازاریابی فشاری تبلیغات تلویزیونی وسط سریالهاست و نمونه بازاریابی کششی ارتقا سئو سایت محصوله که وقتی مشتری دنبال محصول خاصی میگرده سایت شما در رتبه بالاتری براش نمایش داده بشه. برای همین هم هست که میگن تبلیغات کششی به نسبت تبلیغات فشاری ارزونتر هست. هزینه بهینه کردن سایت خیلی کمتر از تبلیغات تلویزیونی هست و در بازاریابی کششی، از اونجایی که شما پیغامتون رو به مشتریهای بالقوه میرسونید… موارد بیشتر »