استعفا دادن بهتر است یا اخراج شدن ؟

استعفا دادن بهتر است یا اخراج شدن؟

 

استعفا دادن بهتر است یا اخراج شدن ؟

نگرانید که اخراج شوید؟ ترجیح می دهید قبل از اینکه در شرایط سخت تری قرار بگیرید خودتان نامه ی استعفا را بنویسید؟ این کار ممکن است در برخی موارد موردقبول باشد و در برخی موارد خیر! پس این پست را با ما همراه باشید تا پاسخ این چنین سوالات را دریابیم.

قرار است اخراج شوید؟

از کجا می دانید که ممکن است اخراج شوید؟ ۵ نشانه برای دانستن پاسخ آن وجود دارد که در زیر بیان می کنیم. هر یک از این موارد می تواند بصورت مجزا موردمطالعه قرار بگیرد.

  • اگر شرکت/ کارخانه به خوبی کار نکند
  • شما کاری برای انجام نداشته باشید
  • پروژه های شما را به سرعت به اتمام برسانند
  • رئیس تان از شما نفرت داشته باشد
  • خودتان را بطور ناگهانی و کامل، بی جا و ناشایست احساس کنید

مزایای استعفا دادن

استعفا دادن یک سری مزایای ویژه ی خودش را داراست. اگر شما با تمایل خودتان از کار خود استعفا دهید قادر هستید خروج خود را در یک قالب مثبت تر برای کارفرمایان آینده ی خود جلوه دهید.

به عنوان یک بخش از فرآیند تفکیک شما، می توانید یک مذاکره ی پایانی برای حق سنوات و توصیه های مناسب تنظیم کنید. در چنین شرایطی کارفرمای شما از مزایای بیکاری چیزی نمی گوید و از وظیفه ی سنگین اخراج شما خودداری می کند.

اگر استعفا می دهید مطمئن باشید که شوق و تمایل خود را برای سخت کوشی در کار تا روز آخری که از محل خارج می شوید با خود به همراه دارید.

شرایط اطراف خود را تغییر دهید

در جلساتی که با مدیریت درباره ی مسائل اجرایی دارید ممکن است بحث هایی در خصوص راه هایی که شما می توانستید فعالیت های اجرایی خود را در طول دوره ی آزمایشی بهبود ببخشید صورت بگیرد. همینطور ممکن است فرصت صحبت کردن درباره ی شغل هایی در شرکت پیش بیاید که تناسب بیش تری با شما دارند.

کارکنان ممکن است بخاطر ترس اشتباهی که از اخراج شدن دارند اقدام به استعفا دادن کنند. گاهی اوقات مشورت کردن با مدیریت درباره ی فعالیت تان می تواند از شدت ترس های ناخواسته ی شما بکاهد و نظرتان را راجع به استعفا یا اخراج شدن تغییر دهد.

مضرات استعفا دادن

استعفا دادن یک سری مضراتی هم با خود به همراه دارد و اینطور نیست که فکر کنیم چون خودمان اقدام به خروج کردیم همیشه موفق بوده ایم. در بسیاری از موارد، کارکنانی که استعفا می دهند واجد شرایط حقوق و بیمه ی بیکاری نیستند! کارکنانی که اخراج می شوند معمولاً از مزایای بیمه ی بیکاری برخوردار می شوند مگر اینکه بخاطر دلیل/دلایلی مثل انجام فعالیت های غیراخلاقی یا غیرقانونی اخراج شده باشند.

مسئله ی بعدی، درآمد است. اگر قبل از استعفا دادن، شغلی نباشد که برنامه ی ورود به آن را داشته باشید؛ باید بدانید که ممکن است زمان نسبتاً زیادی به طول انجامد تا شغل دیگری بیابید. بسیار مهم است که جنبه ی مالی این اتفاق را قبل از تصمیم قطعی گرفتن برای استعفا، درنظر بگیرید. قادرید چندماه (حداقل) را بدون درآمد سپری کنید؟

دلایلی برای ماندن در شغل فعلی

دلایل خوبی وجود دارد تا شما را در محل کار فعلی حفظ کند. البته اگر اخراج شدن شما قطعی و فوری نباشد!

  • خیلی راحت تر است که وقتی شغلی دارید در جای دیگری استخدام شوید. تا اینکه بدون کار باشید و اقدام به یافتن شغل کنید!
  • وقتی در شغل فعلی هستید می توانید به دنبال شغل دیگری بگردید و از ارائه ی توضیحات پیچیده درباره ی استعفادادن در طول مصاحبه شغلی بعدی خودداری کنید.
  • بسیاری از کسانی که به دنبال شغل هستند وقتی هنوز در شغل فعلی قرار دارند مصاحبه و شبکه سازی موثرتر و با اعتماد به نفس تری را تجربه می کنند.

 

[تعداد: ۲۴    میانگین: ۳.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar