• فروردین ۱۷, ۱۳۹۹

استفاده از محتوای دیگران چگونه ممکن است

استفاده از محتوای دیگران

قصد داریم در این مقاله در خصوص استفاده از محتوایی دیگران صحبت کنیم. استفاده از محتوای دیگران می تواند در تولید محتوای ما بسیار تاثیر گذار باشد.

خالق آتمیل (Oatmeal) متیو اینمن فیلمی کمدی را ارسال کرده که داشتن یک کودک را با داشتن یک گربه مقایسه می کند. برای کسانی که از بچه دار شدن در حمایت از افزایش گربه ها اجتناب می کنند، این فیلم کمدی یک تایید (خنده دار) است. همچنین برای والدینی که بچه دار شدن را انتخاب کرده اند تاییدی عاقلانه خواهد بود.

فیلم های کمدی مبتنی بر وب که ویروسی شده اند، به تنهایی تا بیش از ۳۰۰،۰۰۰ اشتراک را در فیس بوک به خود اختصاص می دهند.

ثابت شده است که این حجم از تبادل بسیار فریب دهنده و جذاب است، و یک وبلاگ نویس در هافینگتون پست کل فیلم کمدی را در قالب یک مقاله ی باز ارسال کرده است. و این کار طبعاً به ضرر نهاد شرکت دیگری است که از تلاش خود بهره می برده! اینمن تصویر متصل به لینک را با این پیام تغییر داد:

استفاده از محتوای دیگران چگونه ممکن است

کمی خوشحالی در رقابت رسانه ای نسبت به رقبا قابل پیش بینی ست، اما این امر، به  چالش پیچیده ای بدل شده که ناشران – شرکت های رسانه های سنتی و یا برند های حاضر در بازاریابی محتوایی – هنگام توسعه ی سیاست ها در مورد چگونگی استفاده از محتوای دیگران، با آن روبرو می شوند.

هیچ کتاب قانونی که بی پرده و صریح سخن بگوید وجود ندارد تا راهنمای کسانی باشد که می خواهند در ایجاد محتوای اخلاقی شرکت کنند یا استفاده از محتوای دیگران را در محتوای بازاریابی خود ترکیب کنند، اما امروز قصد داریم چند روشی را بیان کنیم که می توانید از آنها استفاده کنید:

به طور خلاصه، هر تصویر ، نوشته، و یا فایل صوتی اصلی در یک محیط ثابت ( که نوشته یا به صورت فایل ذخیره شده باشد) تحت قانون کپی رایت حفاظت می شود. بنابراین اگر شما عکسی را با دوربین دیجیتال خود گرفته باشید، بلافاصله حق آن تصویر با شماست. به همین نحو، زمانی که روی گزینه ی ذخیره در فایل Word Doc کلیک می کنید، حق کپی رایت آن محتوا برای شماست. استثناها تنها زمانی قابل توجه هستند که شما چیزی برای کار ایجاد می کنید (کارفرمای شما صاحب آن خواهد بود) و یا از چیزی که در حال حاضر دارای حق کپی رایتِ محفوظ است به عنوان پایه ی کارتان استفاده می کنید. این بدان معناست که داستان طرفداری شما از هری پاتر، پست وبلاگ یک شرکت، و مواردی از این قبیل ممکن است متعلق به شما نباشد.
همین اصول به برندها نیز اطلاق می شود: هر محتوای اصلی و اولیه که کارکنان آن برند ها ایجاد می کنند، متعلق به برند است.
اگر شما می خواهید از محتوای شخص دیگری استفاده کنید، باید از این موارد مطمئن شوید:

اخذ اجازه کتبی

در یک توافق نامه رسمی با خالق اثر و یا از طریق “شرایط استفاده از خدمات” بر روی سایت موردنظر “توسط کاربر” وارد شوید. به عنوان مثال، شما می توانید فیلم های یوتیوب را در هر جایی که دوست دارید جای دهید چرا که همه ی پست گذاران یوتیوب یا شرایط خدمات (از جمله بازنشانی فیلم ها توسط دیگران) موافقت کرده اند.

مشارکت در استفاده ی عادلانه

شما مجاز به کپی از کار هستید تا انتقاد کنید یا نظر دهید، و یا از سبک و سیاق آن تقلید کنید. هنگامی که شما یک قطعه نقل قول را از آخرین پست وبلاگ “جو پولیزی” برای صحبت در مورد موفقیت وی انتخاب می کنید، او نمی تواند مانع شما شود! اما اگر کل پست وی را کپی کنید، به دردسر خواهید افتاد. مشابهاَ، انتخاب یک قطعه از یک فیلم برای ایجاد الگوی رفتاری، خوب است.
یکی از راه های خوب برای فهمیدن اینکه آیا استفاده ی منصفانه اعمال می شود یا خیر؛ پاسخ به این سؤال است: آیا استفاده ی شما از محتوا به هر روشی، از ارزش ایجاد کننده ی محتوا کم می کند؟ اگر پاسخ منفی است، پس واضح است که می توانید از آن استفاده کنید.

دریافت اجازه ی رسمی

دریافت اجازه نامه ی نوشتاری منطقی است، اما شما می توانید با فرستادن یک ایمیل، توئیت و یا پرسش درباره ی استفاده از محتوا به یک “بله” دست یافته و اخلاق کاری والای خود را نشان دهید.

Permission-to-use-photo-cstland

می توانید اجازه نگیرید اما باید لینک ها و صاحب امتیاز را معرفی کنید

همیشه بیشترین تلاش خود را برای پیگیری میزبان (هاست) اصلی محتوا و امتیازش با لینک کردن به آن انجام دهید. در نظر بسیاری، “لینک کردن” نوعی ارزگذاری ست که ارزش واقعی را به خالق محتوا در قالب SEO و در معرض دید قرار گرفتن، فراهم می کند.

از آنجایی که بسیاری از تولیدکنندگان محتوا، این کار را برای در معرض دید قرار گرفتن انجام می دهند، به احتمال زیاد وقتی که شما استفاده از تصاویر، ویدئو ها، و یا نوشته های آنها استفاده می کنید، موردپسندشان واقع می شود – زیرا به همان نسبت نشان می دهد که ایده ی جذابی در پسِ این فعالیت ها وجود دارد.

این دو شیوه ی عالی را دنبال کنید:

منبع اصلی را بیابید

در این دوره ای که محتوا حرف اول را می زند، به اشتراک گذاری، اعتبار دادن به شخص نامناسب و لینک ساختن برای سایتی نادرست، کار بسیار راحتی ست. برای اعتبار دادن به جایی که مستحق آن است، پیگیر دنباله ی “اسنادی که به منبع میزبان می رسند” باشید. و اگر می خواهید سوپر استار اخلاقی باشید، دو جمله از یک قطعه ی نوشته را به نوار جستجوی گوگل خود کپی کنید (و یا از جستجوی تصویر معکوس برای عکس ها، اینفوگرافیک ها و … استفاده کنید) تا منبع واقعی را بیابید. به عنوان مثال، این عبارت در مکان های مختلف بالا می آید، اما اعتبارش باید متعلق به سایت CMI باشد:
Find-the-original-source-cstland

 

استفاده از ویژگی های جایگذاری

بسیاری از سیستم عامل های بزرگ اجتماعی، کدهایی را به شما می دهند تا به راحتی محتوای آنها را روی وب سایت خود جای گذاری کنید. یوتیوب، توئیتر و فیس بوک، همگی این کارایی را فراهم می کنند. حتماً سیاست های جایگذاری و شرایط استفاده از خدمات هر پلت فرم اجتماعی را بخوانید، اما به طور کلی، تا زمانی که از کد جایگذاری پلت فرم اسفاده کنید، انتشار محتوای تعبیه شده در سایت های اجتماعی مانند توییتر قانونی خواهد بود. اگر موردی را دانلود کرده و بازنشر کنید مجوز قانونی برای جایگذاری آن روی وب سایت خود را از دست می دهید و کار بازگشت به منبع اصلی را برای افراد سخت می کنید.

مشترک شدن در سیستم عامل های سهام تصویر

اگر شما به تصویری برای یک پست وبلاگ نیاز دارید، در بسیاری از موارد یک تصویر با حق امتیاز رایگان کفایت می کند. توجه داشته باشید که حق امتیاز رایگان به این معنا نیست که تصویر را به رایگان استفاده کنید. تصاویر با حق امتیاز رایگان دارای هزینه ی مجوز است اما لازم نیست در هر بار استفاده از تصویر، برای آن هزینه پرداخت کنید.

حتماً محدودیت های مشخص شده در مجوز ارائه دهنده ی تصویر را بخوانید، زیرا که ممکن است دفعات استفاده از یک تصویر را محدود کرده و یا مانع استفاده از آن برای اهداف تجاری شود. برای مثال در شاتراِستاک، شما نیاز به شناسایی میزان دسترسی به تصویر دارید، که هزینه و یا بسته های تصویر موجود را تعیین می کند.

استفاده از Creative Commons

میلیون ها نفر از هنرمندان و سازندگان محتوا در حال آپلود آثار خود بر روی وب تحت مجوز Creative Commons، هستند که شکل مجازتری از کپی رایت است. (کریتیو کامنز یک سازمان غیر انتفاعی است که امکان به اشتراک گذاری و استفاده از محتوای خلاقانه و دانشی را از طریق ابزارهای قانونی رایگان کرده است. این مجوز توسط هنرمندانی متدوال گردیده که فکر می کنند آثارشان باید به اشتراک گذاشته شود).

برای مثال، شما می توانید عکس های کریتیو کامنز را در فلیکر جستجو کنید. به یاد داشته باشید که – فقط به خاطر اینکه اثری در فهرست کریتیو کامنز قرار گرفته، به این معنای نبود محدودیت و لازم نبودن اعتبار نیست. (بسیاری از مجوز های کریتیو کامنز از شما می خواهد تا در صورت استفاده از محتوا برای مقاصد تجاری، اجازه بگیرید.)

درخواست حذف امتیاز

گاهی اوقات پیش می آید که خالق محتوا نمی خواهد شما از محتوایش استفاده کنید. مثالی را که در ابتدا مطرح کردم در نظر بگیرید. هافینگتون پست، آتمیل را برای استفاده از محتوای کمدی اش تأیید کرده و وی فایل تصویری سایت آتمیل را استفاده نموده است. اما اینکار باعث تماس های فراوان سرور شده که طبق آن آتمیل خواستار حذف محتوا شده است.

هافینگتون پست در نهایت بخاطر خطایش عذرخواهی و تصویر را از پست حذف کرد و آن را با یک لینک متصل به وب سایت آتمیل جایگزین نمود.

اگر شما اجازه ی قانونی برای استفاده از محتوا ندارید، وقتی که خالق آن اعتراض می کند با وی بحث و جدل نکنید. این کار باعث تشدید وضعیت شده و بهانه های بیشتری به دست وی می دهد تا در دادگاه استفاده کند. عذر خواهی کنید و بگویید که محتوا را فوراً حذف می کنید. اگر شما بی درنگ پاسخ دهید، صاحب محتوا شما را درک خواهد کرد و هیچ اقدام دیگری نمی کند.

حفاظت از محتوای اصلی خود

از آنجا که شما خالق محتوا هستید، باید در طرف دیگر این مسائل نیز حضور داشته باشید. آیا می خواهید استفاده ی دیگران از محتوای تان را برسی کنید؟ گوگل و جستجوی تصویر گوگل بهترین مکان برای شروع است (هر چند اگر بخواهید تمام تب ها را درباره ی بسیاری از محتواها حفظ کنید، مقیاس پذیر (scalable) نیست) . ابزارهای زیادی برای این کار وجود دارد از جمله Copyscape که یک بررسی کننده ی بزرگ سرقت ادبی و کپی های دزدی است.

اگر شما می خواهید مانع کسی شوید و یا فقط از وی بخواهید تا امتیاز را به محتوای اصلی شما بدهد، در اینجا یک راهنمای خوب برای پاسخ به سرقت ادبی وجود دارد.

نتیجه گیری

اگر ما بپذیریم که محتوای با کیفیت ارزشمند است، پس باید ارزش آن را با احترام گذاشتن به کسانی که تولیدش کرده اند، قدر بدانیم.

اگر شما نیاز به تولید محتوا در حوزه کسب و کار خود دارید، می توانید از طریق کلیک بر اینجا با کارشناسان ما در پدیده فکر مهتر تماس حاصل کنید و از خدمات تولید محتوا پدیده فکر مهتر بهره مند شوید.

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1
1
0
 
1 نویسندگان دیدگاه
علی
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
علی
مهمان
علی

سلام
با این گزینه خیلی موافق نیستم چون خیلی از سایت های کپی کار هم توی راس نتایج گوگل میان

علی
مهمان
علی

منظورم گزینه منبع اصلی را بیابید بود