استیو جابز محصولاتش را چگونه معرفی می کرد؟

استیو جابز

شاید برایتان پیش آمده باشد که ایده های خود را در مقابل جمعیت زیادی ارائه دهید.
کارمین گالو نویسنده از استیو جابز مقاله ای نوشته و در آن ۷ راهنمایی از عاداتِ اخیر شرکت اپل برایتان شرح داده است که باهم مطالعه می کنیم.

استیو جابز


۱- لحظه های حیرت آوری خلق کنید

در اغلب برنامه ها و ارائه های محصول و معاملات استیو جابز لحظات خیره کننده ای وجود دارد که زبان مخاطب از سخن گفتن باز می ماند.

در یکی از این برنامه ها در سال ۲۰۰۸  میلادی، استیو جابز پاکتی را برداشت و آن را باز کرد. شیء سفید رنگی را از آن خارج کرد. این شیء سفید رنگ، همان کامپیوتر مک بوک ایر بود. گذاشتن آن در پاکت، نشان دهنده ی حجم و وزن ناچیز آن بود. این کار او، لحظه ای خیره کننده برای مخاطبان به وجود آورد. در آن زمان بود که جابز برای اولین بار از اپل سخن گفت. عکس ها را روی آن به نمایش گذاشت. برای جابجایی تصاویر فقط از یک انگشت استفاده می کرد. همچنین برای بزرگ کردن تصویر از دو انگشت خود استفاده کرد که مخاطبان با صدای بلند تعجب خود را نشان دادند.

۲- تنها به سه اصل متعهد باشید

ذهن انسان می تواند ۳ یا ۴ چیز را به یاد داشته باشد و استیو جابز از این امر به خوبی آگاه بود. برای همین معاملاتی که همیشه ارائه می داد را تنها به ۳ بخش تقسیم می کرد. استیو جابز در نمایشگاه مک ورلد اعلام کرد که سه محصول انقلابی جدید MBl3 ، تلفن و مرورگر اینترنت در راه است. سپس گفت همه ی این اطلاعات در یک  دستگاهی به نام آیفون جای گرفته اند.
درباره ی ۳ چیز فکر کنید. سپس به مخاطبان خود اطلاع دهید. مهم ترین آن را انتخاب کنید و تمرکز خود را بر روی آن قرار دهید.

۳- صحنه را با دیگران سهیم شوید

به ندرت پیش می آمد که استیو جابز به تنهایی روی صحنه حاضر شده و سخنرانی کند. او شکوه تئاتر را با قرار دادن میکروفون در اختیار دیگران دوچندان می کرد. جابز بزرگان زیادی را به سن شرکت اپل دعوت می کرد تا با نمایندگان دیگر شرکت ها که برای موضوعاتی به گفتگو آمده اند را به بحث و گفتگو فرا خواند. اینگونه شاید افکار خلاقانه ای که در کلمات جاری می شدند بیش تر به او کمک می کردند.

۴- افراد قهرمان یا خائن را ارائه دهید

مانند فیلم درام که افراد خائن و قهرمان دارد؛ استیو جابز هم در ساخت چنین درام هایی بسیار هوشمند بود. از سال ۱۹۸۴ وقتی استیو جابز مکینتاش کامپیوتر خود را معرفی کرد. در آن زمان جابز با رنگ سیاه نوشت : آی بی ام در مقابله با جهان! جابز با این جمله مشخص کرد که آی بی ام؛ دشمن اپل است و ابراز کرد که شرکت او در مقابل این هیولا ایستاده است. برای هر ارائه ای هیولا /شر / مشکلات وجود دارد. شما باید خطرات را مشخص کنید تا مخاطب پشت شما بایستد و شما را قهرمان و نجات دهنده ی آن محصول بداند.

۵- تفکر از طریق بصری و قابل مشاهده

ارائه های محصولاتِ شرکت اپل، ساده و قابل مشاهده اند و بر اساس فیلم و عکس می باشند. همینطور ممکن است متوجه شده باشید که استیو جابز در انتخاب کلماتی که قصد بیان آنها را داشت دچار سختی نمی شد. وقتی میخواست سالگرد شرکت اپل را جشن بگیرد عکس کیکی را به نمایش گذاشت که عدد ۱ شمع روی آن بود؛ در کنار کیک، قیمت و کنار آن آی پد را گذاشت.

۶- آدرس هایی را بنویسید که به راحتی در توئیتر و شبکه های اجتماعی استفاده شود

منابع خبری به انتشار اطلاعات در مورد اپل کمک می کنند. اپل نیز عناوین موضوعات را می نویسد بنابراین جای تعجب نیست که همه برای پیدا کردن عنوان به همان آدرس می روند. صحبت درباره مک بوک ایر همین توصیفی ست که جابز برای جهان به کار برد. به سختی می توان عنوانی واضح، دقیق تر و کوتاه تر برای آن یافت. مانند تعریف آی پد = هزاران ترانه در جیب شما!
اگر نتوانید عنوانی کمتر از ۱۴۰حرف تایپ کنید باید برای حل این مشکل فکر کنید. سادگی همیشه برنده است.

۷- اول رؤیا داشته باشید سپس محصول!

استیو جابز با رؤیای خود برای تغییر جهان مشهور بود. این خواسته ی او هم در تمام معامله هایش مشخص بود. می توانید ماهرترین نویسندگان و طراحان گرافیک را استخدام کنید. اما اگر خود اشتیاق نداشته باشید شکست خواهید خورد! وقتی استیو آی پد را برای اولین بار معرفی کرد گفت موسیقی تجربه ای برای روانشناسی خود ماست. او می خواست جهانی بهتر برای مشتریانش بسازد. او می خواست جهان را تغییر دهد و از گفتن آن شرم نداشت!


و اینک سخن آخر؛
این نکته ها برای تمام کاربران و سرمایه گذاران بالقوه ای که مردد هستند مفید است و برای مخاطبانی که قصد سرمایه گذاری را در جایی دارند می تواند مفید باشد.

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar