اشتباهاتی که افراد باهوش مرتکب می شوند

اشتباهاتی که افراد باهوش مرتکب می شوند

 

اشتباهات افراد باهوش

بر فرض هم که آدم باهوشی باشید؛ اما باهوشیِ شما دلیل نمی شود اشتباهات احمقانه ای را مرتکب نشوید! اشتباهات می توانند کسب و کار شما را به زانو درآورند.

در این مقاله، اشتباهاتی را بیان می کنیم که افراد باهوش برای کسب موفقیت بیش تر باید یاد بگیرند تا از مرتکب شدن به آنها پرهیز نمایند.

۱- صرف زمان زیاد برای فکر کردن! بدونِ عمل کردن کافی

برنامه ریزی و آماده سازی دو مورد از محتوای ضروری برای کسب موفقیت است اما مهم تر از همه ی اینها، اقدام کردن و خودِ “عمل” است. مهم نیست چقدر باهوش هستید، موضوع اینجاست که نمی توانید فقط با فکر کردن به موفقیت دست یابید. باید آستین های خود را بالا زده و اقدام کنید.

۲- منتظر بودن برای ارتقای سِمَت، قبل از اینکه کارِ آن جایگاه را انجام دهند

اگر می خواهید تبدیل به رهبر شوید، باید شروع به رهبری کنید. رهبری، یک جایگاه و سِمَت نیست! رهبری، یعنی اقدام، اثربخشی و توانایی هدایت نتایج. همیشه کسانی هستند که به انتظار نشسته اند تا کسی به آنها پیشنهادِ مدیریت دهد. این دقیقاً مثل این است که منتظر باشید تا کسی شما را برای تیم ورزشی فوتبال انتخاب کند در صورتی که اصلاً در فوتبال مهارت کافی ندارید. اول، اجرا کنید، سپس جایگاه به همراه آن خواهد آمد.

۳- پیچیده کردن چیزها بیش از حد موردنیاز

همه ی ما یک تمایل ذاتی برای پیچیده کردنِ چیزها داریم و بدتر از همه این است که به نظر می رسد افراد باهوش از این رنج می برند. شاید به این دلیل است که آنهابه همان اندازه ای که واقعاً هوشمند هستند راهکارهای پیچیده تری را هم پیشنهاد دهند. اما به گفته ی Tony Robbins “پیچیدگی، دشمنِ اصلی عمل و اجراست!” و ما اگر توانایی های مان را از عمل کردن بازداریم، محدودیت هایی در نتیجه ای که می خواهیم، حاصل می شود.

۴- نادیده گرفتنِ تاثیرات “تلاش”

هوش و استعداد یک درصد، ۹۹ درصد از تلاش و سخت کوشی ست. مشکل اینجاست که معمولاً سختکوشی در ابتدای راه نیاز می شود نه در نیمه ی دوم راه! همواره به یاد داشته باشید که “نیاز” مادرِ نوآوری ست.

۵- شکست واضح در ارتباطات

وقتی ارتباطی برقرار می شود، مسئولیت شخصی که پیام را می فرستد این است که از دریافت و درک شدن پیامش اطمینان حاصل کند. ما باید بتوانیم چیزها را بطور واضح و تا حدامکان ساده تر توضیح دهیم. اگر مردم درک کنند، می توانند عمل هم بکنند. فقط به این دلیل که ما به اندازه ی کافی باهوش هستیم تا بدانیم راجع به چه چیزی صحبت کردیم به این معنی نیست که کسی که پیام را دریافت می کند بطور کامل مفهوم ما را درک کرده باشد و وقتی فرد باهوش هم در این شرایط اشتباه کند، نتیجه، برای هر دو با”شکست” مواجه خواهد شد.

۶- باختن به هنگام رویارویی با شکست

بدون یک نگرش درست، خیلی زود می بازیم و در نهایت، شکست را قبول می کنیم. برای موفق شدن به نگرشِ تعهد و الزام نیاز هست تا با استعداد همسو شود. در چنین روندی، دیگر غیر متوقف کردن نخواهید بود. شکست، اجتناب ناپذیر است. نحوه ی کنار آمدنِ ما با آن، تعیین می کند که ما تا چه حد می توانیم موفق شویم.

۷- رد کردن بازخوردها

برای بهبود عملکردها، نیاز به بازخورد داریم. بازخوردها با ما نشان می دهند که چه چیزهایی خوب بوده و چه چیزهایی نیاز دارند تا بهتر شود. بدون این بازخوردها، ما می توانیم عادت های بدمان را که هم اثربخشی و هم کارآیی را کاهش می دهند توسعه دهیم. مانند کسانی نباشید که چون می دانند باهوشند، فکر می کنند از همه چیز آگاهند! مراقبِ این ویژگی باشید. همیشه با خود تکرار کنید که هرکسی هم باشید، اگر یادگیری و توجه را کنار بگذارید کمی بعد به اتمام خواهید رسید! همه ی ما می توانیم بهتر باشیم، و برای بهبود یافتن نیازمندِ بازخورد هستیم.

۸- منتظر بودن تا وقتی که احساس آمادگی صددرصد برای اقدام ایجاد شود

“کامل” دشمنِ “خوب” است. اگر قرار باشد تا زمانی که همه چیز روبه راه شود منتظر بمانیم، یعنی هرگز به چیزی نخواهیم رسید. اصلاً یکی از کلیدهای طلایی برای موفقیت، آغاز کردن است. و اگر منتظرِ “زمانِ درست” بمانید هرگز نخواهد رسید. همواره در هر زمانی، چیزهایی وجود دارد که بخواهند برای شما مانع ایجاد کنند. پس در هر شرایطی بهتر است با آمادگی و درنظر گرفتن آنها و بدون ترس شروع به اقدام کنید. فرصت های خوب و عالی همه روزه به ما سر نمی زنند، و اگر ما همچنان منتظر بمانیم ممکن است آنها را از دست دهیم.

۹- دست کم گرفتن ارزش افراد کم هوش

بعضی افراد از محدودیت دانش درباره ی موضوع خاصی برخوردارند؛ این محدودیت، بدین معنی نیست که نباید به دنبال ورودی های ذهنی آنان بود و آنها را نادیده گرفت. در بسیاری از موارد، تجربه، نقش و ارزش بیش تری را نسبت به هوش ایفا می کند. بسیار خوب است که از اشتباهات خودمان درس بگیریم اما از آن، هوشمندانه تر این است که از اشتباهات دیگران هم بیاموزیم. با این کار، در زمان، انرژی و پول خود صرفه جویی کرده ایم.

 

[تعداد: ۹    میانگین: ۴.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar