• فروردین ۱۱, ۱۳۹۹

اشتباهات بازاریابی در شبکه های اجتماعی

 

اشتباهاتی هست که کسب و کار کوچک شما در حیطه ی بازاریابی شبکه های اجتماعی مرتکب می شود. با مطالعه ی این مقاله، دقت کنید که به هنگام ساختن استراتژی شبکه های اجتماعی این اشتباهات رخ ندهند.

 

اشتباهات بازاریابی در شبکه های اجتماعی

 

حضور در شبکه های اجتماعی عاملی موثر و مهم در موفقیت کسب و کار شماست. شما باید بتوانید استراتژی مناسبی برای آن ایجاد کنید، منبعی برای محتوای مداوم داشته باشید، با مخاطبان تان درگیر شوید و به کامنت ها پاسخ دهید.

حتی برندهای بزرگ و بین المللی هم با مجموع تیم های شان بطور واحد، درگیر شبکه های اجتماعی می شوند، پس اگر شما هم در کسب و کارتان این چنین هستید جای نگرانی نیست! در این پست، برخی اشتباهات متداولی که کسب و کارهای کوچک در ساخت بازاریابی رسانه های اجتماعی شان ایجاد می کنند را مطالعه می کنیم که می تواند مانع موفقیت شان شود.

 

۱- تلاش برای خیلی اجتماعی شدن

تاکنون برای تان پیش آمده که به صفحات اجتماعی یکی از برندها بروید و متوجه شوید که چندسال اخیر هیچ فعالیتی در صفحه شان رخ نداده؟ چه احساسی به شما دست می دهد؟ احتمالاً شما هم فکر می کنید که یک چیزی اشتباه است و خیلی سریع از ارزشِ این برند در ذهن تان به شدت کاسته می شود. با عدم حضور یا حضور کم در شبکه های اجتماعی تصویری که از خودتان در ذهن مشتری می سازید را نابود نکنید. البته شبکه های اجتماعی خیلی زیادی وجود دارد و این بدین معنی نیست که شما باید در همه ی آنها حضور بهم رسانید! بهتر است پلت فرم هایی که مرتبط با حوزه ی کاری شماست و بیش ترین مخاطبان در آن قرار دارند شناسایی کرده و تمرکزتان را روی آن قرار دهید. مثلا می تواند فیسبوک و توئیتر باشد، یا اینستاگرام و پینترست. انتخاب این پلت فرم ها، کاملاً وابسته به حوزه ی کاری و جمعیت هدف شماست. بجای اینکه حضور کم تر در چهار پلت فرم داشته باشید، سعی کنید با انتخاب دقیق و آگاهی از میزان حضور مخاطبان، در دو پلت فرم حضور بهتری ایجاد کنید.

۲- تعامل نداشتن با مخاطبان

شبکه های اجتماعی، تالار کنفرانس نیست که شما بخواهید روی سن قرار گرفته، از حضار بخواهید ساکت بانشد و شما فقط صحبت کنید! نگاه تان به شبکه های اجتماعی طوری باشد که گویی با دوست خود به صرف نوشیدنی به کافی شاپ رفته اید. شبکه های اجتماعی مثل دوره همی دوستانه در یک روز تعطیل است. جایی ست که ایده ها و افکار خود را به اشتراک بگذارید. سوال می پرسید و بیش تر یاد می گیرید. در نهایت باز هم به اشتراک می گذارید. اگر علاقه ای به جذب کردن مخاطبان نداشته باشید، قطعاً نمی توانید جذب شان کرده و ارتباطات آنلاین موفقی را با مخاطبان برقرار سازید.

اهمیت این امر زمانی بیش تر می شود که بدانید ۶۷ درصد از مصرف کنندگان برای خدمات مشتری به شبکه های اجتماعی برند مراجعه می کنند و انتظار دارند سریعاً پاسخ دریافت کنند. بیش از ۵۰ درصد از کاربران فیسبوک مایلند در طول یک روز، بازخوردشان را دریافت کنند. این میزان در توئیتر به دو ساعت کاهش می یابد.

۳- نادیده گرفتن بازدیدها

در مورد قبلی بهتر است حتی اضافه کنیم که شما باید با دشمنان خود هم تعامل داشته باشید.

هرگز بازدیدهای آنلاین منفی را نادیده نگیرید! آنها را فرصتی بدانید که می توانید شرایط منفی را به مثبت تبدیل کنید. نشان دهید که به مشتری ناراضی اهمیت می دهید. شبکه های اجتماعی به شما اجازه می دهد تا احساس سرد و دوری را که مخاطب از نداشتن ارتباط مستقیم با شما تجربه کرده به یک رابطه ی خوب و سازنده تبدیل کنید. انجام این کارها، نه تنها راهکار مسائل فعلی ست بلکه دقت کنید که مشتری بالقوه نیز این رفتار شما را در صفحه می بیند.

۴- فروش بیش از موجودی و توان

هدف نهایی استفاده از شبکه های اجتماعی، باید تبدیل کردن مخاطب به مشتری باشد. البته نباید بسیار هم آشکار شود!

کاربران از پست ها و حساب های تبلیغاتی که صرفاَ به همان دلیل ایجاد شده اند فاصله می گیرند. زیرا شبکه های اجتماعی را بخاطر تعامل و محتوا انتخاب کرده اند. جزو کسب و کارهایی که این نکته را فراموش کرده و فقط به فکرِ فروش زیادند نباشید!

از طریق محتوا به فروش دست یابید. این محتوا می تواند از طریق پستِ بلاگ یا وب سایت شما به خواننده منتقل شود و در نهایت منجر به افزایش ترافیک سایت می شود.

از فروش بیش از حد خودداری کرده و برای زمانی که بتوانید به مخاطبان تان فروش ویژه و تخفیف درنظر داشته باشید نگاهشان دارید.

۵- دستِ کم گرفتن کار

اگر مدیریت کسب و کار خود را به عهده دارید و سعی می کنید در کنار آن حساب های اجتماعی خود را هم پیش ببرید، کارهای زیادی انجام داده اید! هرگز قادر نخواهید بود زمان موردنیاز برای هر یک را تأمین کرده و به موفقیت دست یابید.

سعی کنید یک شخص حرفه ای که خانه دار است را برای بازاریابی رسانه های اجتماعی خود بکار گیرید یا با آژانس های بازاریابی دیجیتالی همکاری کنید.

 

[تعداد: 7   میانگین:  4.9/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar