اشتباهات برندینگ که برای رشد برند می بایست از آنها دوری کرد؟!

برندینگ امروزه با گذشته خیلی فرق دارد. و کارهایی که در گذشته به ساخت یک برند موفق کمک می کرد امروز شاید کاملاً بی تاثیر باشد! برخی اشتباهات برندینگ مانع از رشد برند می شوند. که می بایست از آنها دوری کرد.

اشتباهات برندینگ

 برندینگ

در چهل سال گذشته، برندینگ و ساخت برند ، به معنیِ ایجاد یک شعار، طرح گرافیک های هوشمندانه و ساخت میلیون ها تبلیغ روی تلویزیون برای دیدنِ همه ی انسان ها بود. و جالب اینجاست که واقعاً هم انجام اینکارها نتیجه می داد و موثر واقع می شد. شاید این روش برای زمان حال هم موثر باشد اما نه آنچنان که قدیمی ها درباره ی آن صحبت می کنند!

درهر حال، شما باید سعی کنید نسبت به دیگران برجسته تر باشید. در یک حوزه ای با رقابت بالا، خدمات و محصولات شما به تنهایی برای جلب علایق مخاطبان و مردم کافی نیست!

اشتباهات برندینگ

چهار دلیل اصلی را که باعث می شود برند تان رشد نکند در زیر گنجانده ایم. شما هم می توانید به عنوان یک صاحب نظر، علاقمند و یا کارشناس باتجربه نظر خود را در خصوص اشتباهات برندینگ به آن بیفزایید.

 

۱- نچسبیدن به پیام اصلی تان

اهداف کسب وکار و مأموریت شما شناساییِ کسب وکارتان را تعریف می کند. دلیلِ بودنِ کسب وکارتان را فراهم می کنند. اگر از پیام اصلی خود دور بمانید پایه های کسب وکار خود را ترک کرده اید.

هدفِ Burger King با عرضه ی King mascot جلب توجه مخاطبان بیش تر به امید افزایش فروش بود. همانطور که دومین شرکت برگر محبوب به میدان آمد، Burger King به دنبال یک چیز جدیدتر بود تا ترافیک بیش تری را برای برندشان به همراه آورد.

با اینکه توجهی که می خواستند را کسب کردند اما اکثراً بخاطر دلایل اشتباه بود! Burger King روی هیجانات زودگذر تمرکز کرده و چیزهایی را که باعثِ “عالی” بودنش می شدند را رها ساخت. در نتیجه بازار آن از ۱۵.۶ درصد در سال ۲۰۰۳ به ۱۴.۲ درصد از سال ۲۰۰۸ کاهش یافت.

نکته: همیشه روی چیزهایی که مردم درباره ی شرکت شما دوست دارند تأکید کنید. کمپین های بازاریابی استراتژی های پیرامون اصلی ترین نقاط قوت خود را خلق کنید. دوری از پیام اصلی از اشتباهات برندینگ است.

۲- نشناختن مخاطبان تان

یکی از مهلک ترین اشتباهات برندینگ عدم شناسایی درست مخاطبان است. موسس و مدیرعامل X3 Digital، الکس می گوید: “در سنین بلوغ که بودم مادرم به من گفت: الکس، تو نمی توانی همیشه همه ی انسان ها را خشنود کنی!” اما متاسفانه هنوز هم بسیاری از کسب وکارها به درک و اهمیت این موضوع پی نبرده اند!

در بازاریابی های سال ۲۰۱۷ اگر سعی کنید همه را خوشحال و راضی کنید نتیجه ی خوبی بدست نمی آورید. بلکه بجای آن باید همه ی تلاش خود را تنها برای جلبِ رضایت آن دسته از افرادی که قرار دهید که قدردانِ آنچه ارائه می دهید می شوند. مخاطبان شما، زندگی را برای شما به حرکت درمی آورند. برای همین باید از درد و رنج ها، لذت ها، رویاها و پشیمانی های شان آگاه باشید. بدین ترتیب یک ارتباط معنادار و سازنده با آنها ایجاد کرده اید.

 ۳- پافشاری برای دلایل اشتباه

اگر مجدداً به طراحی پرداخته اید یا وب سایت ایجاد می کنید همواره بخاطر داشته باشید که استفاده ی مداوم برندتان در همه ی مواد بازاریابی تان یک کارِ متداول در یک کسب وکار خوب است. رنگ ها، ظاهر فونت و لوگویی که در کانال های دیجیتالی و محصولات چاپی استفاده می کنید، نشانه های بصری هستند که باعث می شوند مخاطبان با برند شما ارتباط برقرار کنند.

هرچه برند شما قدرتمندتر باشد، شانس بیش تر دارد که در ذهن مردم باقی بماند – حتی در ذهن کسانی که خودشان مستقیماً جزو بازار شما به حساب نمی آیند!

۴- استفاده از سخنگویان برای نشان دادن شرکت

این می تواند کمک کننده ی بزرگی باشد. اما در عین حال، قابلیت این را دارد که عاملِ نابودن شدن اعتبارِ کسب وکارتان هم به حساب بیاید. یک سخنگو، شرکت را در مقابل دیدگان عموم قرار می دهد. مثلاً برخی برندها از قدرت ستاره ها و افراد مشهور و محبوب بدین منظور استفاده می کنند. اکثر اوقات، سخنگو مزایایی که کسب وکار شما به مخاطبان ارائه می دهد را برای مردم توصیف می دهند.

مطلب پیشنهادی:

تاثیرگذاران صنعت چه کسانی هستند؟

برندینگ چیست؟!

وقتی Jared Fogle با خوردن ساندویچ های Subway تقریباً ۹۰ کیلو وزن کم کرد توجه بیش تر مردم را به سمت این برند به عنوان یک آپشن غذایی سالم تر جلب کرد. با استخدام شدن Fogle به عنوان سخنگوی Subway به سه برابر فروش -از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۱ – دست یافت.

نتیجه

ساختن برند برای کسب وکارتان به شما اجازه می دهد تا راحت تر با مخاطبان تان ارتباط برقرار کنید. در عین حال، توسعه ی برند، مسیری راحت نیست. نه تنها باید روی چیزهای کوچکی که برندتان را درگیر می کند دقت کنید بلکه باید به خطاهایی که ممکن است در طول مسیر مرتکب شوید دنبال کنید.

اگر بتوانید از این اشتباهات برندینگ اجتناب کنید توانایی بهتری برای ساخت یک استراتژی برند مستحکم و مقاوم، ایجاد ارتباط بهتر با بازار هدف و افزایش فروش در بلندمدت خواهید داشت.

[تعداد: ۹    میانگین: ۳.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
منصور کیارش
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
منصور کیارش
مهمان
منصور کیارش

به عقیده من نشناختن مخاطب، یکی از اصلی ترین چالش هاست
چون حتی اگر پیام رو سرسختانه دنبال کنیم، باز هم زمانی اگر مشتری درست انتخاب نشده باشه، فایده ای نداره