اشتباهات برند که هر کارآفرینی باید از انجام آن اجتناب کند

اشتباهات برند را باید بشناسید و از آنها اجتناب کنید. در این پست به معرفی ۵ اشتباه که برندها مرتکب می شوند می پردازیم که از زبان Jacqueline Withmore نویسنده، کارشناس و موسس Protocol School نوشته شده است. نکات جالب این پست را از دست ندهید!

 

اشتباهات برند که هر کارآفرینی باید از انجام آن اجتناب کند

 

اشتباهات برند

۲۰ سال پیش وقتی کسب وکار خودم را شروع کردم یه دانشجوی کالج -به نام Ed- را برای طراحی لوگو و وب سایتم استخدام کردم. این اقدام یک راه خیلی ارزان، ساده و سریع بود تا بتوانم اسمم را به گوش جهانیان برسانم. اما وقتی لازم شد که اطلاعات خودم را در این در این موارد بروزرسانی کنم اصلاً نتوانستم اِد را پیدا کنم. او ناپدید شده بود! از شهر رفته بود و هیچ راه ارتباطی برای من باقی نگذاشته بود. تا اینکه با استخدام یک شرکت گران تر و معتبرتر به انجام اینکار پرداختم تا همه ی مواد بازاریابی ام را طراحی کند که در نهایت، فهمیدم این اقدام، همه ی تفاوت را با دوره ی قبلم ایجاد کرده است! در واقع به اشتباهات برند که مرتکب شدم پی بردم!

حتی امروز هم، وب سایتم اولین ابزار بازاریابی من است. وب سایت است که تخصص من را ابراز می کند. برندِ من است!

برند شما هم به همین اندازه مهم است. اولین نشانی است که مردم می بینند. آخرین چیزی ست که در ذهن شان باقی می ماند. وب سایت شما، تم اصلی کل استراتژی بازاریابی های شماست. شرکت های بزرگی مثل کوکاکولا، گوگل و اپل، مبالغ هنگفت و زمان های زیادی را برای تعیین و ساختارسازی برندشان صرف می کنند. پس چرا نباید این موضوع برای شرکت های کارآفرینی و کوچک تر هم به همین اندازه اهمیت داشته باشد؟

 

مطلب پیشنهادی: چگونه موفقیت وب سایت مان را تضمین کنیم؟

 

اگر با یک بودجه ی ناچیز کاری را به تازگی شروع کردید یا با تکه های تصادفی بدون تعیین یک استراتژی برند رسمی و مستحکم پیش می روید، هنوز هم خیلی دیر نیست تا برندی را ایجاد کنید.

 

اما قبل از هر چیز، باید از اشتباهات برند که در بین کارآفرینان رایج است مطلع باشید تا از آنها دور بمانید. این اشتباهات را در ادامه بخوانید:

 

۱- لوگوی آماتور

بی تجربگی و ناپختگی کسب وکار شما را، هیچ چیز بیش تر از لوگویی که در خانه و با سطح آگاهی عمومی نشان نمی دهد. شاید به توانایی و مهارت شخصی خودتان (یا فرزند نوجوان تان) در ایجاد لوگو افتخار می کنید، اما زمان و هزینه ی کافی را برای طراحیِ یک متخصص صرف کنید خصوصاً برای توسعه ی برند و لوگوی کسب وکار!

 

۲- ثبات ندارید

اگر از قبل از اینکه ساختار برند خود را مشخص کنید سوالاتی را از دیگران دریافت کردید احتمالاً ناگهان به سمت ابزار بازاریابی اولیه هجوم برده اید. بیزینس کارت، بنرهای شبکه های اجتماعی، وب سایت، بروشورهای بازاریابی و ... باید از تم و منظره ی برند مشخص برخوردار باشند. یعنی باید از فونت ها و رنگ های معین استفاده کنید.

۳- شعار ندارید

شرکت های بزرگ شعار و یا یک جمله نهایی را بعنوان محفظه برای پیامی که می خواهند قانع کنند ایجاد می کنند. مثلاً اپل، به “تفکر متفاوت” تشویق می کند. Kellogg می گوید “بیایید امروز را عالی بسازیم” فورد هم به ما پیشنهاد می دهد که “به فراتر برویم”! محصولات می توانند شعارهایی را هم دربر بگیرند. یک جمله ی نهایی یا شعار را ایجاد کنید که مزایای شما را برای مشتریان و مخاطبان نشان دهد. فکر می کنید نمی توانید از مخارج همکاری با یک شرکت بازاریابی برآیید؟ کارشناسان پدیده فکر مهتر را برای رفع این مسئله، همراه خود بدانید. از طریق این لینک با ما تماس بگیرید.

 

مطلب پیشنهادی: چطور مثل “اپل” شویم؟

 

۴- روی رقابت ها نظارت نمی کنید

قبل از رسیدگی به برندتان، رقبای خود را چک کنید. آنها تقریباً مخاطبان یکسان و یا مشترک با خودِ شما دارند. درباره ی کسب وکارهای مشابه با خودتان در بازارهای متفاوت تحقیق کنید. به لوگوها، تگ ها، نمای کلی آنها نگاه کرده و به هر مواد بازاریابی که می توانید دسترسی پیدا کنید. وب سایت های آنان را بررسی کرده و ببینید که چگونه خدمات شان را به مخاطبان عرضه می کنند. ایده های جالب را یادداشت کرده و آنها را برای برند ویژه ی خودتان مهیا سازید.

 

مطلب پیشنهادی: همه چیز درباره رقیب شما!

 

۵- نمی دانید مشتریان تان چه کسانی هستند!

همه ی آدم ها، مشتریان شما نیستند! در حقیقت، دانستنِ اینکه “دقیقا مشتری شما چه کسی ست”  – به گزارش مطالعه ی  Clickz – می تواند تا ۲۴۱ درصد در بازگشت سرمایه مفید است. بازار هدف خود را بسازید.

 

مطلب پیشنهادی: شناخت مشتری از نظر فرهنگی و جمعیت شناسی

 

[تعداد: ۸    میانگین: ۳.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar