اشتباهات تکنولوژی که نباید مرتکب شد

اشتباهات تکنولوژی

 

اشتباهات تکنولوژی

می دانید منظورم از اشتباهات تکنولوژی چیست؟

تعامل با مشتریان احتمالا یکی از جنبه های موردعلاقه ی اکثر ما در مدیریت کسب و کارمان است. خیلی هیجان انگیز است که با آنها درباره ی آینده ی کسب و کارشان به بحث و مکالمه بپردازیم. یافتن طرز فکر و تکنولوژی درست برای کمک به آنها تا از طریق تجارب باارزشی که هر فرد تجاری می تواند دست یابد به تصور آنچه که در آینده به نظر می رسد بپردازند.

کارآفرینان به رایزنی و مشاوران مورداعتماد بودن هم گرایش دارند. حتی دریافته ایم در ۵۰۰ شرکت برتر فورچون، که تیم ها و بودجه های فراوانی دارند هم رهبران تمایل دارند از شرکای کسب و کارشان برای اتخاذ تصمیمات هوشمندانه راهنمایی بخواهند. در برخی کسب و کارها، اینها به معنی استفاده کردن از آنالیز و بررسی برای درک نحوه ی جمع آوری و ارزیابی داده های درست می باشد که می تواند به تغییر شغل فرآیند و بینش های کسب و کار کمک کند.

همینطور، به مردم کمک می کنند تا درباره ی تکنولوژی که مدام در حال تغییر سریع است تصمیمات درستی اتخاذ کنند. با توجه به اینکه مشتری تمایل وفق شدن با کدام یک از این متدها را دارد. حتی داناترین و مترقی ترین رهبران هم قادر نیستند پا به پای هر یک از این اپلیکیشن ها و برنامه ها پیش بروند. دنیای تکنولوژی بسیار گسترده تر از اینهاست. از طرف دیگر، شرکت ها هم در حال سازگارشدن هستند و همه ی این عوامل، یافتن بهترین تراز بین اهداف کسب و کار و بهترین تکنولوژی برای حمایت را مشکل تر می سازد. گاهی اوقات شرکت ها فکر می کنند تکنولوژی هایی که برای شرکت دیگر موفقیت به ارمغان آورده برای آنها هم همین کار را می کند. اما اینطور نیست! لزوماً نمی تواند عینِ نتایجی که برای کسب و کار ویژه ی آنها پدید آورده را برای شما هم ایجاد کند. سه مورد از تصورات اشتباهی که ممکن است به عنوان یک رهبر داشته باشید در اینجا قرار دادیم. امیدوارم مفید باشد.

  • کسب و کار من، به داده های بزرگ نیاز دارد

شاید این جمله را از مشتریان زیادی شنیده باشید که با شما تماس گرفته و بگویند که کسب و کارشان برای ترقی نیاز به داده های عظیم دارد. اما واقعیت این است که آنها هنوز به داده های عظیم نیاز ندارند! موضوع اینجاست که آنها از داده های فعلی خود حداکثر بهره را نمی برند. کسب و کارها ابتدا باید به مسائل حیاتی کسب و کارشان در داده هایی که هم اکنون در اختیار دارند تمرکز کنند. قبل از اینکه به گردآوری داده های بیش تر بپردازید، باید هرگونه اطلاعاتی را که از داده های فعلی می توان استخراج کرد را در اختیار بگیرید. داده ها با هر کلیک و تعاملی ایجاد می شوند اما همه ی آنها از ارزش کسب و کاری برخوردار نیستند. فکر کنید که چه نوع از داده ها بسیار مفیدند. برای مثال، آیا به دنبال افزایش حفظ مشتری، بهبود وفاداری مشتری و فرصت های تشویق برای خرید می گردید؟

به دارایی هایی که هم اکنون در داده های سازمان تان دارید دقت کنید. و در صورت لزوم حداقل سعی کنید به جمع آوری داده هایی که نیاز دارید بپردازید؛ نه داده های عظیم!

 

  • آنالیزها می تواند جانشین رهبری شود

تحلیل و بررسی، مدیریت نیرو در هر کسب و کار است. همینطور اطلاعات جدیدی را از بخش تدارکات و عملیات گرفته تا فروش و بازاریابی برای ما فراهم می کند. آنالیزها به مردم کمک می کنند تا تصمیمات بهتری را براساس داده ها اتخاذ نمایند.

کسب و کارها نباید این آنالیزها را با اصول کسب و کار عمومی (رهبری) اشتباه بگیرند. رهبری یعنی همه چیز! شرکت هایی با فرهنگ های سخت که در رهبری، استراتژی و چشم انداز سازمان ضعیف بودند از آنالیز و بررسی ها برای انجام دادن همه ی بخش های کسب و کار استفاده می کردند. آنها به این آنالیزها هرگز به چشمِ چیزی که مسیر را نشان دهد نگاه نکردند. بررسی داده ها، به اندازه گیری، نظارت و پیش بینی کمک می کند. یکپارچه سازی آنالیزها و طرح های مبتنی بر داده ها در سایر بخش های کسب و کار به شما کمک می کند تا بدانید که چه چیزهایی به خوبی نتیجه می دهد و چه چیزهایی مفید نیست! هنوز هم، تنها عامل بسیار ضروری برای موفقیت رهبری ست.

 

  • اتوماسیون و هوش مصنوعی کسب و کار را برهم می زند

بسیاری از مردم درباره ی پتانسیل هوش مصنوعی صحبت می کنند تا بتوانند آنها را جانشین نیروهای انسانی کرده و نیاز زیاد به انسان را در سایر بخش های کسب و کار کاهش دهند. این درست است که برخی از بخش های ویژه در کسب و کار می تواند اتوماتیک شود. فرآیندها و وظایف هم قابلیت اتوماسیون شدن را دارند. اینها می توانند فرآیندهایی را که به محاسبه و سازماندهی داده های زیاد نیاز دارند را به اندازه ی همان فرآیندهای مکرر و یکنواخت انجام دهند.

اما بسیاری از رهبران کسب و کارها، نمی توانند به تنهایی از آنالیزها انتظار معجزه داشته باشند. شرکت ها نمی توانند به اتوماسیون و هوش مصنوعی بجای ویژگی های انسانی اعتماد کنند. بطور متوسط، حدود ۹۰ درصد از آنالیزهای امروز توسط انسان و حدود ۱۰ درصد توسط ماشین ها انجام می شود. همانطور که ما تکنولوژی را برای هوشمندتر کردم سیستم ها ایجاد می کنیم این هم دچار تغییر می شود. در ۱۰ سال بعدی، برخی از طرح ها از ماشین ها درخواست خواهند کرد که ۵۰ درصد از همه ی آنالیزها را مدیریت کنند.

بسیار حائز اهمیت است که بدانید آزمایش های هوش مصنوعی، پیرامون بسیاری از کسب و کارها، -جایی که قیمت اشتباه ها پایین است- انجام می شود.

هریک از این سوءتفاهم های تکنولوژی درس های اصولی را به ما می آموزند: – بخاطر اینکه “تکنولوژی” وجود دارد بدین معنی نیست که راهکار مناسبی برای کسب و کار ما باشد. شما باید با دقت تمام چالش ها و اهداف کسب و کار را در مقابل نتایجی که تکنولوژی یا اپلیکیشن می تواند تولید کند ارزیابی کنید. یاد گرفتن از اشتباهات، بخشی از رهبری شماست. بنابراین، پرهیز کردن از اشتباهات ضروری که نباید مرتکب شوید، جزو اولین اقدامات ویژه است.

 

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar