اشتباهات رایج مدیران جوان چیست؟

اشتباهات رایج مدیران جوان و تازه کار

درباره ی “یک مدیریت خوب” مطالعه های زیادی انجام شده که کاملاً هم قابل درک هستند. با این همه، مسائلی وجود دارد که معمولاً مدیران جوان و تازه کار را مرتکب اشتباه می کند

پروفسور لیندا هیل، درباره ی کسانی که اولین تجربه ی مدیریت را دارند مطالعه کرده و بطور هوشمندانه از اشتباهاتی که آنها در اوایل دوران مدیریت خود مرتکب می شوند می نویسد..

 

اشتباهات رایج مدیران جوان چیست؟

اغلب مدیران جدید کسانی هستند که در مشاغل گذشته شان، توانا بوده و نسبت به دیگر همکارانشان از مهارت بیشتری برخوردار بوده اند. آنها بخاطر مستقل شدن و ترفیع رتبه ای که در سمت شان ایجاد شده خودمختارتر شده و از این وضعیت لذت کافی خواهند برد.

پروفسور لیندا هیل در مقاله ای که در سال ۲۰۰۷ میلادی با عنوان “رئیس شدن” منتشر کرد می گوید: “آنها در دریایی از ارتباطات گرفتار خواهند شد.”

در این دوران، همه ی زیردستان، همکاران، رئیسان و حتی تمامی افرادی که در داخل و خارج سازمان شما هستند از دید شما به آدم هایی تبدیل می شوند که بی رحم بوده و دائماً با شما در حال مشاجره هستند. با این حساب شما روزهای پرتنش، پرفشار و شلوغی خواهید داشت.

لیندا هیل یکی از گفته های رهبران جدید را درباره ی مدیریت خاطرنشان می کند: “مدیر شدن به معنی رئیس شدن شما نیست! بلکه شما با مدیر شدن به گروگان تبدیل می شوید.”

تا زمانی که مدیران جدید از جایگاه قدرت خود ناامید نشده و احتیاجات خود را از راه اتکا به خود نشناسند همواره در جهت شکست پیش خواهند رفت.

تا زمانی که مدیران جدید از جایگاه قدرت خود ناامید نشده و احتیاجات خود را از راه اتکا به خود نشناسند همواره در جهت شکست پیش خواهند رفت.

جایگاه قدرت شما از موقعیت مدیریت شما عبور می کند

مدیران جدید فکر می کنند جایگاه قدرتی که کارکنان دارند با توجه به سمت و عنوان شغلی آنهاست. اما در حقیقت و به گفته ی پروفسور لیندا هیل مدیران جدید خیلی زود در می یابند که زیردستان شما بااستعداد ترند تا کسی که به تنهایی طبق دستورات عمل می کند.

مدیران خوب، همان زیردستانی را که باید بدست بیاورند پیدا می کنند. سپس باید شخصیت اصلی خود را برای آنها به نمایش بگذارند. لیاقت، شایستگی و توانایی به انجام رسانیدن کارها را حتی بدون زیردستان به آنها نشان دهند.

مدیران باید گزارشات مستقیم خود را کنترل کنند

مدیران تازه کار به قوانین و مقررات خود بسیار حساس بوده و از زیردستان خود، برآوردن بدون نقص قوانین را خواستارند. خصوصاً در روزهای اول مدیریت بیشتر شاهد این مسائل هستیم..

باز هم در طول زمان یاد خواهند گرفت کسانی که با قوانین شما موافقت کردند لزوماً به معنای متعهد بودن آنها نبوده است!  بنابراین از چالش های اصلی مدیران، ایجاد حس تعهد در کارکنان برای رسیدن به اهداف مشترک سازمان می باشد.

مدیران باید بر ایجاد روابط خوب انفرادی تمرکز کنند

پروفسور هیل می گوید: مدیران باید بر ساخت یک تیم واحد تلاش کنند نه بر ایجاد رابطه دوستانه!

مدیران تازه کار باید بدانند که اگر بر روابط یک-بر-یک بین کارکنان تمرکز کنند آنها جنبه ی کلیدی رهبری مؤثر را اهمال خواهند کرد. با ایجاد فرهنگ تیمی و ارزش های گروهی، مدیر می تواند قدرت حل مسئله در استعدادهای مختلف را برای بهبود و ترمیم گروه استفاده کند.

ایجاد شغل مدیریت، به دلیل اطمینان یافتن از هموار بودن مسیر سازمان است. (حل کردن ناهمواری ها)

اینکه بتوانید مسیر سازمان را بطور دائم کاملاً هموار نگه دارید وظیفه ی سنگینی ست و می تواند همه ی زمان و انرژی یک مدیر تازه کار را در اختیار بگیرد. اما به گفته ی پروفسور هیل، اگر تمامی این فعالیت ها را خود مدیر بر دوش می کشد بدانید که اشتباه بزرگی را مرتکب می شود!

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar