اشتباهات رهبران چه عواقبی دارد؟

اشتباهات رهبران چه عواقبی دارد؟

 

 

اشتباهات رهبران

اشتباهات رهبران چطور رخ می دهد و چگونه باید با آن برخورد کرد؟

وقتی ما درباره ی کسی که می شناسیم دچار اشتباه می شویم یا بی احترامی می کنیم، -شاید ناخواسته- بطور کلی از ما انتظار می رود که معذرت خواهی کنیم. ما که به احساسات او صدمه زدیم باید خطای خود را پذیرا بوده و پشیمانی خود را ابراز کنیم. پس سعی می کنیم با گفتن “من متاسفم، معذرت می خواهم” شرایط را بهتر کنیم شاید هم خطای ما جبران شد.

اما وقتی در عنوان “رهبر یا مدیر” فعالیت می کنیم موقعیت ها و چگونگی آن بطور متفاوت نمایان می شود. رهبران نه تنها مسئول رفتارهای خودشان هستند بلکه مسئولِ رفتار دنبال کننده ها (پیروان) نیز می باشند که شاید تعداد آن به صدها، هزاران و حتی میلیون ها برسد! در اینجا سوال این چنینی ایجاد می شود: دقیقاً چه کسی مقصر است؟ البته میزان آسیبِ ایجاد شده هم مسئله ی مهمی ست.

در مقاله آتی می توانیم در خصوص این موضوع بطور دقیق تر بررسی کنیم و ببینیم که یک مدیر دقیقاً چه زمانی باید معذرت خواهی کند و در چه شرایطی نباید!

بیش تر از آنچه که می دانیم باید از اشتباهات خود بیاموزیم. این امر بسیار مهم است. نحوه ی بهبود یافتن ما را هم نشان می دهد. همان چیزی ست که باعث می شود ارتباطات بهتری ایجاد کنیم. و در نهایت می توانیم کسب و کار قدرتمندی بنا کنیم.

موضوع مهم دیگری هم در اشتباه کردن وجود دارد که هر صاحب کسب و کاری می بایست آن را درک کند. و آن اهمیت قبول کردن مسئولیت اشتباهات ما و سپس عذرخواهی کردن برای آن است. هرچه زودتر این اتفاق بیفتد، بهتر خواهد بود.

با مسئولیت پذیری، شما رهبری خود را نشان می دهید. به عنوان یک صاحب کسب و کار یک رابطه ی مستقیم بین توانایی های شما و موفقیت های تجاری تان برقرار است.

با گفتنِ “متأسفم”، شما شرایط را از حالت مقابله ای به وضعیت آشتی جویانه تغییر می دهید. بجای سرزنش کردن دیگران، هر دو طرف می توانند منحصراً راجع به درست کردن چیزها تمرکز کنند.

بطور خلاصه، از اشتباهات خود بیاموزید. مسئولیت آنها را قبول کنید. معذرت خواهی کنید. و بر روی نتیجه ی آن کار کنید.

 

[تعداد: ۸    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar