اشتباهات زبان بدن که موجب می شوند بد جلوه کنید!

اشتباهات زبان بدن

اشتباهات زبان بدن

بدن شما زبان خاص خودش را دارد. و کلمات آن همیشه یک جور نیست. زبان بدن شما تبدیل به بخشی جدایی ناپذیر از شخصیت شما شده است، تا حدی که حتی فکرش را هم نمی توانید بکنید. بنابراین اشتباهات زبان بدن می تواند موجب سوء تفاهم شده و بسیاری از کارها و روابط شما را مختل کند.

اگر احساس می کنید که اشتباهاتی در زبان بدن خود دارید، وقت آن است که شروع به اصلاح آنها کنید، برای این کار لازمست ابتدا آنها را بشناسید.

برای مطالعه بیشتر: استفاده از زبان بدن برای جلب توجه دیگران

۱۲ مورد از اشتباهات زبان بدن :

۱. حرکات بیش از حد

این می تواند به این معنی باشد که شما حقیقت را نمی گویید. حرکات کوچک و کنترل شده را برای نشان دادن رهبری و اعتماد به نفس؛ و حرکات باز مانند باز کردن دستان از هم و یا نشان دادن کف دستانتان  را برای بیان اینکه که شما هیچ چیزی را پنهان نمی کنید، انجام دهید.

۲. دست به سینه بودن

با انجام این کار، شما یک مانع فیزیکی ایجاد می کنید. که نشان می دهد در مقابل سخنان دیگران گارد گرفته اید. حتی اگر لبخند بزنید یا مکالمه دلپذیر داشته باشید، شخص مقابیل ممکن است این احساس ناخوشایند را داشته باشد که شما مانع حرف زدن او می شوید.

۳. عدم تطابق

عدم تطابق بین کلمات و حرکات صورت شما موجب می شود دیگران احساس کنند که چیزی درست نیست و مظنون می شوند که شما تلاش می کنید آنها را فریب دهید، حتی اگر آنها دقیقا ندانند که چرا و چگونه.

به عنوان مثال، یک لبخند عصبی هنگام رد پیشنهاد در طول یک مذاکره به شما کمک نمی کند چیزی را که می خواهید دریافت کنید؛ این فقط باعث می شود فرد دیگر در مورد کار با شما احساس ناراحتی کند، زیرا تصور می کند که شما توان انجام کار را ندارید.

۴. روی خود را از دیگران برگرداندن

یکی از اشتباهات زبان بدن روگردانی از دیگران است. برگشتن به این سو و آنسو هنگام صحبت کردن با یک فرد موجب می شود او فکر کند که شما به مکالمه بی توجه و بی علاقه هستید و شاید حتی به شخصی که صحبت می کند بی اعتماد هستید.

سعی کنید صورتتان به سمت کسی که صحبت می کند، باشد تا نشان دهید که به حرف های او گوش کرده و توجه و تمرکز کامل دارید.

۵. خمیده ایستادن

حالت بدن بد، نشانه بی احترامی است. خمیده ایستادن نشان می دهد که شما خسته هستید و تمایل ندارید جایی باشید که هستید. شما هرگز نباید به رئیس خود بگویید “من نمی فهمم چرا من باید به شما گوش کنم”، اما اگر شما خمیده بایستید، بدن شما این را فریاد خواهد زد!

۶. اجتناب از تماس چشمی

اجتناب از تماس چشمی یکی دیگر از اشتباهات زبان بدن است. این کار باعث می شود به نظر برسد که چیزی را پنهان می کنید، و موجب سوء ظن می شود. عدم تماس چشمی همچنین می تواند عدم اطمینان و عدم علاقه را نشان دهد و بیانگر اینست که شما هرگز نمی خواهید در محیط کسب و کار ارتباط برقرار کنید. از سوی دیگر، تماس چشمی دائمی نشان دهنده اطمینان، رهبری، قدرت و هوش است. عدم برقراری تماس چشمی به طور واضح تاثیرات منفی بر روابط کاری شما خواهد داشت.

۷. تماس چشمی بسیار زیاد

این نوع تماس چشمی ممکن است به عنوان تهاجمی یا تلاش برای تسلط، درک شود. به طور متوسط، تماس چشمی هنگام صحبت کردن باید ۷ تا ۱۰ ثانیه طول بکشد. زمانی که گوش می دهیم تماس چشمی باید طولانی تر از زمانی باشد که صحبت می کنیم. روش قطع تماس چشمی نیز یک پیام را ارسال می کند. اگر به به پایین نگاه کنید به معنی تسلیم و پذیرش است، در حالی که اگر به کنار نگاه کنید نشان دهنده اعتماد به نفس است.

۸. نگاه کردن به ساعت

نگاه به ساعت هنگامی که با کسی صحبت می کنید، یک نشانه واضح از بی احترامی، بی صبری و غرور است. و این پیام را ارسال می کند که شما کارهایی مهمتر از صحبت با فردی دارید که در حال صحبت با شماست و نگران از دست دادن آنها هستید.

۹. تکان خوردن بیش از حد

این کار نشانه اضطراب است. افراد ممکن است از تکان خوردن های بسیار شما اینگونه برداشت کنند که تلاش می کنید نشان دهید با چیزی موافق هستید یا آنرا درک کرده اید در حالیکه در واقع اینگونه نیست.

۱۰. اخم کردن

اگر شما به طور کلی چهره ی اخمویی داشته باشید، این پیام را ارسال می کنید که شما از کسانی که در اطراف تان هستند ناراحت هستید. افراد اخمو مردم را از خود دور می کنند. اما لبخند، نشان می دهد که شما گشاده رو، قابل اعتماد، دارای اعتماد به نفس، و صمیمی است. مطالعات MRI نشان داده است که مغز انسان به طور مطلوب به فردی که لبخند می زند، پاسخ مثبت می دهد.

۱۱. لرزش دست

از دیگر اشتباهات زبان بدن لرزش دستهاست. لرزش ضعیف دستها نشان دهنده اینست که شما دارای قدرت و اعتماد به نفس نیستید، و لرزش شدید دستها می تواند به عنوان یک تلاش تهاجمی برای سلطه ی بد، درک شود.

برای مطالعه بیشتر:

غلبه بر لرزش دست و سرخ شدن گونه ها چگونه امکان پذیر است

تعریف زبان بدن و تاریخچه آن

زبان بدن : استفاده از انواع زبان بدن در کسب و کار 

تکنیک های حرفه ای زبان بدن

۱۲. خیلی نزدیک شدن

اگر به کسی بسیار نزدیک شوید (نزدیکتر از یک و نیم قدم)، نشان می دهد که شما به درک فضای شخصی احترام نمی گذارید. این باعث می شود مردم وقتی که در اطراف شما هستند بسیار معذب باشند.

جمع بندی

زبان بدن ابزاری قدرتمند است که باید اهرمی برای کمک به موفقیت شما باشد. اجتناب از این اشتباهات زبان بدن به شما در برقراری روابط شغلی و شخصی قوی تر، کمک خواهد کرد.

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar