اشتباهات شبکه های اجتماعی که شما را آماتور نشان می دهد

اشتباهات شبکه های اجتماعی

 

اشتباهات شبکه های اجتماعی

همانطور که بدیهی ست، شبکه های اجتماعی به یک بخش ضروری از بازاریابی آنلاین هر یک از کسب و کارها بدل شده اند. اما همچنان هم مبحث ارتباط و سازش با این شبکه ها، برای سازمان ها جدید است.

برای شرکت های رسمی، بسیار واجب است که حساب های کاربری خود را در این شبکه ها (متناسب با قوانین رسمی) به حالت حرفه ای تبدیل کنند. اما نصایح و اندرزهای متضاد و متناقض زیادی از اطراف به گوش می رسد و افراد را به هنگام ساختن شخصیت شبکه های اجتماعی شان دچار تردید می نماید.

در این پست، اشتباهات اولیه ذکر می شود که بطور جدی به اعتبار شما آسیب می رساند. برخی از آنها به سادگی قابل اجتناب کردن اند. اما برخی دیگر به کمی تلاش شما نیازمند هستند. با رعایت و اصلاح موارد زیر، شما هم می توانید از ارتباطات خود در شبکه های اجتماعی لذت ببرید.

 

۱- به اشتراک گذاری بسیار زیادِ اطلاعات شخصی

بسیاری از مقالاتی که درباره ی شبکه های اجتماعی سازمانی مطالعه می کنید تاکید می کنند که بسیار مهم است حساب های کاربری رسانه های اجتماعی خود را شخصی کرده و برای فالوورهای خود در دسترس قرار دهید. به یاد داشته باشید حساب های کاربری که ارتباط شخصی دارند باعث می شود تمایل بیش تری را نسبت به حساب های کاربری رسمی سازمان یا شرکت برای فالو کردن ایجاد کنند.

اما متاسفانه بسیاری از افرادی که به تازگی در صفحات اجتماعی حضور یافته اند اطلاعات بسیار زیادی را به عنوان بروزرسانی ایجاد می کنند. البته که مهم است به هنگام تعامل با فالورها و مشتریان در شبکه های اجتماعی، یک تصویر تخصصی و حرفه ای از خود برجای بگذارید.

اگر چیزی هست که آن را با رئیس خود، مدیر، همکار و یا شریک خود به اشتراک نمی گذارید، احتمالاً نباید به عنوان یک بخش از شرکت رسمی در حضور آنلاین هم عنوان کنید.

قبل از پست کردن، فکر کنید. به یاد داشته باشید: هر چیزی که در شبکه ها قرار می دهید بخشی از شما و شرکت تان هستند که می توانند باعث افتخار باشند. اگر تردید دارید از اینکه کجا باید خطوط بین شخصی و کاری را حفظ کنید، ترجیحاً آن را مرتبط با شغل خود نگاه دارید.

۲- پست کردن سایر مطالب (حتی نامربوط)

احتمالاً از شبکه های اجتماعی استفاده می کنید تا به کسب و کار جدیدی دست یافته و یا با مشتریان فعلی خود ارتباط برقرار کنید.

اما مشکل زمانی ایجاد می شود که همیشه هرکاری که تاکنون انجام داده اید را در آپدیت ها عنوان کنید. این کار می تواند معادل ایمیلی باشد که وارد پوشه ی اسپم مخاطب می شود شاید هم مثل اضافه کردن یک سری اطلاعات بی معنی و پوچ و بی ارزش برای خواننده باشد. در بسیاری موارد، مشتریان فعلی خودتان را منحرف کرده و یا باعث می شوید که شما را آنفالو کنند.

درباره ی نوع محتوایی که مخاطبان شما علاقه مندند فکر کنید. سپس درباره ی آن موضوعات و به همراه لینک های مفیدی که بطور مستقیم یا غیرمستقیم به شرکت شما ارتباط دارند پست بگذارید. این نوع از محتوا، به فالوورهای شما ارزش می دهد

۳- درگیر نکردن مخاطبان

آیا با فالوورهای خود مکالمه ای داشته اید؟ آیا به نظرات شان در شبکه های اجتماعی پاسخ می دهید؟

اگر پاسخ تان خیر است، فرصت طلایی را از دست می دهید. بهترین شرکت ها در شبکه های اجتماعی خود با کاربران تعامل خوبی ایجاد کرده اند. البته که زمان زیادی می طلبد تا یک تبادل دوجانبه بصورت آنلاین رخ بدهد اما در عوض، پاداش های بهتری هم دارد. زمانی را صرفِ پاسخ دادن به کامنت ها کنید و کاری کنید مردم متوجه شوند که شما صدایشان را می شنوید.

۴- بی اعتنایی به کامنت های منفی

بسیار مهم است که در شبکه های اجتماعی، کامنت ها و نظرات منفی که به شما و یا شرکت تان مرتبط است را نادیده نگیرید. حتی در بسیاری موارد، مردم با این انگیزه که پاسخی دریافت کنند چیزهای ناشایستی را کامنت می گذارند. با بی توجهی به این نظرات، شما به احساس سابقِ آنها که می گوید “شرکت شما به کسب و کارشان اهمیت نمی دهد.” اعتبار می بخشید.

اگر کامنت های منفی از تجربه خرید که داشتند را بیان کردند به آنها بگویید که اگر راهی هست می توانید در جهت حل کردن و یا اصلاح مشکل شان بربیایید. حتی گاهی اوقات فقط همین توجه شما، می تواند کامنت منفی را به مثبت تبدیل کند.

۵- بی برنامگی

بسیاری از شرکت ها، بدون اینکه برنامه ای داشته باشند یا اصلاً ایده ی استفاده از این شبکه ها را داشته باشند، غرقِ دنیای مجازی و پست ها می شوند. آنها به ظاهر شخصی را که از توییتر سردر می آورد را برای بخش بازاریابی رسانه های اجتماعی انتخاب می کنند. این کار، به ندرت نتیجه می دهد.

رسانه های اجتماعی هم مثل سایر بازاریابی ها و تلاش های تبلیغاتی ست با این تفاوت که آنچه در اینترنت اتفاق می افتد دائمی ست. پس زمانی را صرف کنید تا بدانید که تلاش های رسانه ای شما باید در چه جهتی پیش برود. دریابید که با چه تجهیزاتی می توانید حساب های خود را مدیریت کنید. (یک تیمِ دو الی یه نفری “و یا بیش تر” مناسب است.)

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar