اشتباهات مدیریت اجرایی که باید مراقب باشید!

رهبران می خواهند استراتژی مدیریت اجرایی خود را تغییر دهند. اما دقیقاً مطمئن نیستند که چطور باید اینکار را انجام دهند. در این پست چند ایده را برای آنها بیان می کنم که امیدوارم مفید واقع شود.

 

اشتباهات مدیریت اجرایی که باید مراقب باشید!

 

اشتباهات مدیریت اجرایی

از آنجایی که به آغاز سال جدید نزدیک می شویم (و البته اوایل سال جدید میلادی هم هست) همه درباره ی فرصت ها و امکانات جدیدی که ایجاد می شود هیجان زده هستند. رهبران کسب وکار حدس می زنند که امسال، مدیریت اجرایی با تفاوت هایی روبرو شود!

بنابراین، برای کارکنان اهدافی را تنظیم کرده و بررسی های سالانه را با این امید که باعث انگیزه ی بیش تری در آنان شود مدیریت می کنند.

اما قبل از اینکه خیلی دیر شود، تمرکز رهبران به سمت بودجه ها و سودآوری تغییر می کند. اما پس از اینکه چندین نفر از کارکنان محل را ترک کنند اولویت اصلی دوباره برمی گردد به استخدام و حفظ کارکنان! در نتیجه، چند تن از مشتریان قدرتمندتان پس از تجربه ی خدماتی ضعیف از جانب شرکت تان، به سمت رقیب شما هدایت می شوند.

بعد از اینها، دوباره پایان سال فرا می رسد و مدیران دوباره از خودشان می پرسند: کجای کارم اشتباه بود؟

ماه های اول سال همه باانگیزه و بانشاط بودند ولی ماه های پایانی سال، همه ناامیدند و بهره وری شان را از دست داده اند زیرا به اهداف شان نرسیدند!

این داستان ها رایج ترین دلایلی ست که باعث می شود رهبران و مدیران درباره ی رویکرد استراتژی مدیریت اجرایی خود بیندیشند.

یک بررسی از ماه دسامبر ۲۰۱۶ که از ۲۴۴ سازمان برای بهره وری شرکت ها انجام شد دریافت که ۶۷ درصد آنان قصد تغییر دادن استراتژی مدیریت اجرایی شان را دارند.

اما مسئله ای که اکثر مدیران درباره ی آن مطمئن نیستند این است که دقیقاً چه تنظیماتی را باید ایجاد کنند.

اگر شما هم وضعیتی مشابه این دارید با شناساییِ عادت های بدی که در مدیریت اجرایی دارید برای بهبود وضعیت شروع کنید تا در سال آینده تکرار نشوند! پس از آن، راحت تر می توانید نسبت به ایجاد استراتژی جدید و بهبود یافته اقدام کنید. در ادامه چهار عادتی که باید ترک کنید بیان می شود:

 

۱- نادیده گرفتن نشانه ها

مدیریت اجرایی مثل وب هست که از جهات مختلف به موفقیت شرکت ارتباط پیدا می کند. اگر بی اثر باشد، شواهد آن در همه چیز -از میزان درگیر شدن کارکنان گرفته تا گسترش شرکت نمون پیدا می کند. راهکار شما این است که قادر باشید این شواهد و نشانه ها را شناسایی کنید و ببینید چطور باعث تضعیف مدیریت اجرایی گشته اند.

 

۲- تنظیم اهداف نامعلوم

بجای اینکه معیارهای عملکرد را قابل ردیابی کنید، سازمان ها به کارکنان دستورالعمل های نامشخصی را ارائه می دهند تا نقاط ضعف شان را بهبود بخشند. بدون اینکه بفهمند چطور باید به این نقاط عطف برسند، کارکنان بی انگیزه می مانند و یا بدتر از آن، بخاطر چیزی که در آن عالی هستند تقدیر نشده می مانند.

برای جلوگیری از این اتفاقات، از نرم افزارهای جدیدی که برای پیگیری اهداف ایجاد شده اند استفاده کنید. دیگر هیچ بهانه ای برای نداشتن سیستم و … وجود ندارد!

اما برای اینکه بتوانید بهترین استفاده را از این برنامه داشته باشید مدیران باید بدانند که دقیقاً چه مهارتی روی عملکرد تاثیر دارد. بدین ترتیب می توانند راه هایی را برای سنجش پیشرفت درنظر بگیرند.

 

۳- استفاده از رتبه بندی غیرتوصیفی (فردی/ شخصی)

سیستم های رنکینگ یا بعبارتی “رتبه دهی” برای مدت زیادی ست که برای ارائه ی کمیت و مقایسه مدیریت اجرایی استفاده می شوند.

به گفته ی Lori Scherwin موسس Strategize that  “گاهی اوقات بخاطر حضور مدیران مختلفی که به میزان سختیِ شان در رتبه دادن بستگی دارد، رتبه ها دلبخواهی انجام می شوند. برخی منصفانه هستند و برخی دیگر با حسن نیت  (بخاطر ارتقای جایگاه) آسان هستند. برخی دیگر هم سخت می گیرند تا بتوانند بهره وری بیش تری را تولید کنند.”

او پیشنهاد می دهد بجای رتبه دادن به کارکنان، بهتر است که یک رویکرد متعادل را در مدیریت اجرایی تان پیاده کنید. مدیران، بیش تر از اینکه به شناسایی و تمرکز روی چیزهای منفی بپردازند، باید به همان اندازه هم به تشویق بحث کردن درباره جوانب مثبت را درنظر بگیرند. در این حالت، کارکنان نقاط قوت شان را می شناسند و بخاطر رفتارهای مثبت پاداش خواهند گرفت.

 

۴- سر باز زدن از جلسات مباحثه عملکردی

خیلی عادت رایج و بدی بین مدیران است- به محض اینکه کار دیگری پیش بیاید جلسه ی مباحثه درباره ی عملکردها را به عقب بیندازند. شاید جلسه ای -حتی- با یک کارمند دارید که برای هفته هاست تنظیم شده، خیلی راحت است که این جلسه را بخاطر موقعیت بحرانی که غیرمنتظره بوده به تعویق بیندازید. اینطور نیست؟

اینکه “چیزی برای به تعویق انداختن مشکلی ندارد” لزوماً بدین معنی نیست که حتما به تعویق بیفتد!

به گفته ی Berrin Erdogan پروفسور مدیریت در دانشگاه پورتلند، “هر یک از جلسات به تنهایی بهترین ابزار برای مدیریت اجرایی هستند.”

اگر این جلسات همچنان به تعویق انداخته شوند یا بی اعتنایی شود، ارزش شان را از دست می دهند. اگر همه ی اینکارها انجام نشود، منابع و زمان زیادی را می طلبند تا دوباره ساخته شوند.

 

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar