اشتباهات نوشتاری رایج و نحوه اصلاح آنها

نوشتن مهارتی ست که شما هر زمانی که خواستید می توانید نسبت به بهبود بخشیدن آن اقدام کنید.

 

اشتباهات نوشتاری رایج و نحوه اصلاح آنها

 

اشتباهات نوشتاری رایج

اشتباهات نوشتاری افراد مختلف در سطوح متفاوت قابل حل است پس نگران نباشید!

خواه یک نویسنده ی متن فروش باشید خواه بازاریابی که باید دستی در نوشتن داشته باشد؛ واقعیت این است که هر زمانی می توانید نسبت به اصلاح و بهبود بخشیدن نوشتار خود اقدام کنید. باید روی تکنیک های نوشتن خود کار کنید. خبر خوب این است که بهبودِ نوشتن شما و رفع اشتباهات نوشتاری اغلب مربوط به حرفه ای شدن در قوانین گرامری پیچیده و یا ساختار جمله نیست! بجای کار کردن روی گرامر و قواعد، باید روی نحوه ی ارتباط موثری که با مخاطبان ایجاد می کنید کار و تمرین کنید. در این پست، نکاتی که برای بهبود نوشتار شما کمک می کنند گنجانده شده است که امیدوارم مفید واقع شود.

 

۱- ویژگی ها و مزایا

وقتی درباره ی محصول و یا خدمات می نویسید خیلی راحت می توانید درباره ی ویژگی های آنها بنویسید. و این همان چیزی ست که محصول به مصرف کنندگان پیشنهاد می دهد. بطور خلاصه، این متن درباره ی محصول و کسب و کاری ست که این محصول را پیشنهاد می دهد.

مشکلی که وجود دارد این است که مردم نمی خواهند درباره ی کسب و کار، محصول و یا خدمات اطلاعات کسب کنند. آنها می خواهند بدانند که محصول برای آنها چه کاری انجام می دهد. آنها به شدت جریان برقی که در موتور جاروبرقی قرار دارد اهمیت نمی دهند! آنها می خواهند مطمئن شوند که این محصول در کارِ تمیزی از رقبای شان بهتر عمل می کند. مشتریان مشکلات، آرزوها، تمایلات و نیازهایی دارند که درباره ی آنها نگرانند. اگر نویسنده نوشتن ویژگی را به نوشتن مزایا برای مشتری تبدیل نکند، همچنان نمی تواند مردم را قانع کند تا خرید کنند.

مطلب پیشنهادی: “ویژگی” و “مزایا” را چطور از هم تشخیص دهیم؟

۲- فراموش کردن مخاطبان

کلید اصلی برای خوب نوشتن و رفع اشتباهات نوشتاری ، به خاطر سپردنِ مخاطبان است. بدون اینکه هیچ فکری درباره ی مخاطبان داشته باشید هرگز نمی توانید یک ارتباط احساسی با مردم ایجاد کنید که باعث شود به سمت یک مرحله ی بعد در جهت خرید حرکت کنند.

راهکار این است که قبل از نوشتن، کمی درباره ی مخاطبان تحقیق کنید. می توانید به هر تحقیقات بازاری که دسترسی دارید رجوع کنید. همینطور می توانید مستقیماً با مشتریان -بصورت آنلاین یا شخصی- صحبت کنید تا دریابید که چه چیزی باعث شده آنها جذب شوند.

۳- تلاش برای راضی کردن همه

یک وسوسه ای که برای نویسنده وجود دارد این است که سعی می کند محصول یا خدمات برای همه ی افراد ظاهر شود و به چشم بیاید. اگر شما هم این کار را انجام می دهید در واقع در حال تولید محتوایی هستید که کاملا کلی و غیرمتمرکز است و در حقیقت به چشم هیچ کس هم نمی آید! بجای اینکار، به هنگام نوشتن سعی کنید تمرکزی عمیق بدست آورید. برای یک بخش خیلی خاص از مشتریان یا بازار هدف خود بنویسید. بدین ترتیب، مشتری فکر می کند که شما فقط برای او نوشته اید. در نهایت وقتی شما به وضوح با آنها صحبت می کنید باعث می شود آنها به این پیام شما پاسخ دهندو اینکار مثل این است که شما مردم را به نام کوچک شان صدا بزنید. آنها می فهمند که شما با آنها حرف می زنید، پس جواب تان را خواهند داد! به همین سادگی.

 

۴- کمبود اعتبار

شما می خواهید با حداکثر توان خود بنویسید. به همین دلیل می بایست تا حدامکان مدارک و شواهدی را که برای این ادعای شما نتیجه می دهد فراهم آورید. می توانید از طریق مصاحبه کردن با کارشناسان، فراهم کردن مطالعات تحقیقاتی و ارائه ی توصیفات به این اعتبار دست یابید. مطمئن شوید که از این موارد برای ایجاد قدرت در نوشتار خود استفاده می کنید.

 

۵- فرآیند نوشتاری ضعیف

یک تصور غلط وجود دارد که می گوید نوشتار خوب، الهام گرفتنی ست. اما این صحت ندارد!

بهترین نوع نوشتن نتیجه ی یک فرآیند منظم است که شما بوسیله ی آن کار می کنید. اگر به یک فرآیند خوب پایدار باشید، هیچ مشکلی در نوشتن یک متن فروش عالی نخواهد داشت! اولین مرحله ی این فرآیند، کمی تحقیق است. پس از تحقیق، استدلال های خود را در بر یک اساس منطقی سازماندهی کنید. نوشتن در یک پیش نویس اولیه مرحله ی بعدی ست. در نهایت، با دقت کار خود را ویرایش کنید. با دنبال کردن یک فرآیند خوب ساده در یک مسیر منظم می توانید نوشتن و خلاقیت خود را بهبود بخشید.

 

 

[تعداد: ۸    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar