• اسفند ۱۰, ۱۳۹۸

اشتباهات پولی که جوانان امروز مرتکب می شوند

اشتباهات پولی برای جوانان خصوصاً در دهه ی دوم زندگی شان که آغاز وظایف سنگین تر و به عهده گرفتن مسئولیت های بیش تر را در پی دارد بسیار ضروری ست. پس لازم است با آگاهی از اشتباهات پولی و مالی از مرتکب شدن آنها دوری کنید. در این پست به ذکر چند نکته می پردازیم که باید برای صرفه جویی و دوری از اشتباهات پولی انجام دهید:

 

اشتباهات پولی که جوانان امروز مرتکب می شوند

 

اشتباهات پولی

۱- درنظر نگیرید که چند ساعت (نه دلار!) چیزی ارزش دارد

شما برای پولی که دارید سخت کار می کنید و از یاد می برید که چندبار فراتر رفته اید و به همکارتان برای اتمامِ پروژه کمک کرده اید. واقعاً احساس می کنید که لیاقت کُت ۴۰۰ دلاری را که دیده اید دارید.

موضوع این نیست که لایق هدایای خوب نباشید! هستید اما قبل از اینکه به پرداخت این مبلغ بپردازید به این فکر کنید که (پس از کسر مالیات) چند ساعت باید کار کنید تا آن را بخرید.

مثلاً تصور کنید : هر ساعت را به ارزش ۲۰ دلار کار می کنید پس این کُت به اندازه ی ۲۰ ساعت کار (نیمی از هفته ی کاری)  ارزش خواهد داشت.

حالا آیا با این تفکر هنوز هم پول نقد همراه خود دارید و فکر می کنید ارزش آن را دارد؟ پس بروید و بخرید.

اما ۲۰ ساعت کار به نظر یک سرمایه گذاری سنگین می آید. پس بهتر است آن را ذخیره کنید.

۲- فکر نکردن به پرداخت بابت هر یک از مصارف

فرض کنید که به یک پیراهن مشکی جدید نیاز دارید و دو انتخاب پیش روی شما قرار دارد:

۱- پیراهن ۱۰ دلاری: این پیراهن از موادی با کیفیت پایین ساخته شده و می دانید که پس از چهار بار شستن جلوه ی خود را از دست می دهد.

۲- پیراهن ۴۰ دلاری: از مواد با کیفیت تری ساخته شده که به راحتی می توانید تا ۵۰ بار قبل از؛ از دست دادن حالت اصلی اش، آن را شستشو دهید.

پیراهن ۴۰ دلاری سرمایه گذاری بهتری است زیرا در هر پوشیدن ۸ دلار می ارزد درحالیکه پیراهن ۱۰ دلاری، در هربار پوشیدن ۲.۵ دلار ارزش دارد. همین اصول برای ابزار آشپزخانه، کفش و سایر لوازم نیز صدق می کند.

۳- قبول کردن بدون درخواست برای شرایط بهتر

این می تواند یک مذاکره ی ناراحت کننده باشد. در حقیقت، یکی از مطالعات نشان داد که فقط ۳۷ درصد از مردان و ۲۶ درصد از زنان به هنگام مذاکره احساس راحتی را تجربه می کنند.

دو تاکتیک ساده وجود دارد که بدون استرس زیاد، می تواند مورداستفاده قرار بگیرد:

۱- با سه یا چند کسب وکار تماس گرفته و از آنها قیمت بگیرید. شگفت انگیز خواهد بود وقتی بدانید چگونه پیشنهادات یکسان، چقدر ارزش متفاوتی را منجر می شوند.

۲- فقط بپرسید. گاهی اوقات دقیقاً به اندازه ی گفتنِ “فکر می کنی بتونی ۱۵ درصد تخفیف بهم بدی؟” ساده است.

بدترین چیزی که می تواند رخ بدهد چیست؟ در یک چرخه ی ۱ تا ۱۰، در مرحله ی اول شاید فروشنده بگوید نه! در مرحله ی دهم هم شاید، یک استدلال فاجعه بار باشد.

۴- فکر نکردن به شرایط از دست دادن فرصت ها!

حتما این را قبلاً شنیده اید: قهوه ی ۳ دلاری شما در هر هفته ۱۵ دلار، ۶۰ دلار در هر ماه و در هر سال ۷۲۰ دلار خواهد بود!

چه جیزها و یا تجربه های ۷۲۰ دلاری دیگری هست که بخاطر نوشیدن قهوه از دست می دهید؟ این مبلغ می تواند هزینه ی یک لپتاپ و یا یه تعطیلات باشد. همینطور می تواند شما را به اندازه ی ۷۲۰ دلار به اهداف بزرگ تان که خریدِ خانه یا بازنشستگی است نزدیک تر کند.

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۳.۸/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar