اشتباهات کارآفرینان هنگام سخنرانی کردن برای سرمایه گذاران درباره ایده های خود

اشتباهات کارآفرینان هنگام سخنرانی

اشتباهات کارآفرینان هنگام سخنرانی

کارآفرینان به سختی تلاش می کنند تا جلساتی با سرمایه گذاران داشته باشند. این تلاش ها معمولا ترکیبی از هدف ، پشتکار و پیدا کردن راه خوب است. اما با وجود همه تلاش ها ممکن است هنگام سخنرانی اشتباهاتی مرتکب شوند که تمام تلاش های آنها به هدر برود و نتیجه ی مطلوبی از جلسات با سرمایه گذاران حاصل نشود. در ادامه اشتباهات کارآفرینان هنگام سخنرانی ارائه می شود که می توانند موجب شوند بازخورد جلسه منفی باشد. خبر خوب این است که هر یک از آنها نه تنها کاملا اجتناب ناپذیر هستند، بلکه اگر به درستی بررسی و برطرف شود، می توانند منجر به بحث های پربار شوند.

۱.نشناختن مخاطب

بسیاری از کارآفرینان تازه کار آنقدر تمایل دارند با سرمایه گذاران صحبت کنند که فراموش می کنند بررسی کنند با چه کسی ملاقات می کنند و یک سرمایه گذار خاص تا چه حد ممکن است برای راه اندازی کسب و کارشان مناسب باشد. این امر منجر به شکست کارآفرین می شود. شناخت سرمایه گذار بسیار مهم است.

برای مطالعه بیشتر: جلب نظر سرمایه گذاران طی سخنرانی

۲. تکیه ی بیش از حد به اسلایدهای پاورپوینت

گاهی اوقات کارآفرینان تأکید زیادی بر تهیه یک اسلاید فوق العاده دارند تا درباره کسب و کارشان اطلاعات بدهند. در حالی که همیشه باید در جلسات اسلاید به همراه داشته باشید، اما فرصتی را برای برقراری مکالمه و گوش دادن به خطوط قرمز سرمایه گذار یا نگرانی های احتمالی او، در نظر بگیرید. اسلایدها معمولا زمانی که افراد بسیاری در جلسه حضور دارند بسیار خوب هستند، زیرا ساختار ارتباطی را فراهم می کنند. اما اگر تعداد افراد حاضر اندک باشند، بهتر است بیشتر بر سخنرانی و ارتباط کلامی تکیه کنید و با به اشتراک گذاشتن اسلایدها از آنها برای تاکید بر مکالمات استفاده کنید.

۳. بیان اینکه که هیچ رقابتی وجود ندارد

این یک گاف بزرگ است که باعث می شود سرمایه گذاران فکر کنند شما از آنچه پیش رو دارید، مطلع نیستید. رقابت در همه جا وجود دارد و محدود به جغرافیای خاصی نیست و یا چیزی نیست که فقط با چشم غیر مسلح مشاهده شود. چشم انداز رقابتی می تواند از شرکت های موجود و یا شرکت هایی که به تازگی تاسیس شده اند ایجاد شود.

۴. توضیح ندادن درباره محصول یا خدمات به اندازه کافی

یکی دیگر از اشتباهات کارآفرینان هنگام سخنرانی اینست که اطلاعات کافی درباره محصول یا خدمات خود ارائه نمی دهند تا سرمایه گذاران متقاعد به سرمایه گذاری شوند. کارآفرین باید به وضوح درباره محصول یا خدمات شرکت خود صحبت کند و اینکه چرا خدمات یا محصول او منحصر به فرد است، بنابراین انتظار می رود بتواند به سوالات زیر به درستی پاسخ دهد:

  • چرا کاربران به محصول یا خدمات شما توجه دارند؟
  • نقاط قوت اصلی محصول چیست؟
  • ویژگی های کلیدی محصول یا خدمات چیست؟
  • دو یا سه ویژگی کلیدی که می خواهید اضافه کنید چیست؟
  • چه مقدار به افزایش یا به روز رسانی محصول یا خدمات فکر می کنید؟

۵. فراموش کردن برجسته کردن تجربه و اعتبار تیم خود

بسیاری از سرمایه گذاران تیم استارتاپ را مهم تر از ایده یا محصول می دانند. سرمایه گذاران می خواهند بدانند که آیا تیم دارای مجموعه ای مناسب از مهارت ها، هدایت، تجربه و خلاقیت برای رشد کسب و کار هست یا نه تا مطمئن شوند که در سرمایه گذاری اشتباه نمی کنند. و از اشتباهات کارآفرینان هنگام سخنرانی برای سرمایه گذاران اینست که فراموش می کنند بنیانگذار و اعضای کلیدی تیم را معرفی کرده و درباره تجارب، استعدادها و علت انتخاب آنها سخن بگویند.

۶. فراموش کردن مرحله پیگیری

چه جلسه اول شما با یک سرمایه گذار خوب شده باشد یا خیر، نباید بدون فهمیدن اینکه مراحل بعدی چگونه است، جلسه را ترک کنید. بارها، کارآفرینان به دلیل ترس از اینکه ممکن است سرمایه گذاران آنچه را که شنیده اند دوست نداشته باشند، از دریافت بازخورد مستقیم تردید داشته اند. اگر جلسه خوب پیش رفته باشد، می توانید از سرمایه گذار بپرسید که چه اطلاعات دیگری نیاز دارند و چه چیزی را به عنوان گامی منطقی برای ارزیابی خود می بینند. و اگر متوجه شدید که جلسه خوب پیش نرفته است و سرمایه گذار قصد سرمایه گذاری ندارد، از او بخواهید که سرمایه گذاران دیگری را پیشنهاد کند که ممکن است برای کسب و کار شما بهتر باشند. همچنین از سرمایه گذار به خاطر وقت گذاشتن او سپاسگزاری کنید و از آنها بپرسید که آیا تمایل دارند در طرح های بعدی با شما همکاری کنند یا نه.

کارآفرین بودن همانند راه رفتن روی پوست تخم مرغ است. هر گامی که می خواهید بردارید  باید قبل از آن به خوبی فکر کنید، زیرا یک گام اشتباه در راه، می تواند چند ماه یا چند سال موفقیت شما را عقب بیندازد.

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar