• اسفند ۹, ۱۳۹۸

اشتباهات کارآفرینی که برای کارآفرینان غیرقابل جبران است

کارآفرینانی که اصول را به درستی نمی آموزند، این پاداش را از آنِ خود می کنند که از شکست های شان بیاموزند! بله؛ همان اشتباهات کارآفرینی!

 

اشتباهات کارآفرینی که برای کارآفرینان غیرقابل جبران است

 

اشتباهات کارآفرینی

به عنوان فردی که در تجارت مشغول است، هدف نهایی تان رشد برند، غالب آمدن بر بازار و افزایش سودآوری تان از طریق کسب و کار است. خب این نتایج و بهره وری ها، به سادگی به دست نمی آید. باید یک رویکرد استراتژیکی اتخاذ کنید تا از افزایش حداکثری رشد و بهره وری کسب و کار یا برندتان اطمینان حاصل کنید.

اکثر اوقات، در حالیکه به عنوان یک تاجر برای تعیین یک رویکرد صحیح و اتخاذ بهترین تصمیم تلاش می کنید؛ بسیاری از صاحبان برندها انجام دادن چیزهایی که کاملاً معکوسِ چیزهایی که مدنظر داشتند بوده را متوقف می کنند- مرتکب شدن اشتباهات ضروری که باعث می شد برندشان را از حوزه ی کسب و کار خارج کند را پایان می دهند.

برای اینکه شما را از این اشتباهات کارآفرینی وخیم -که رفته رفته باعث نابودی برندتان می شود- نجات دهیم؛ لیستی از پنج اشتباه متداول که نشانگر تصویری زشت است -حتی برای کسب و کارهای مشهور- تهیه کردیم. امیدوارم که موردتوجه تان قرار گرفته و مفید باشد.

بسیاری از تاجرانی که در ادامه معرفی می شوند، گفته اند که موفقیت نهاییِ خودشان را مدیون این نوع از اشتباهات کارآفرینی شان هستند.

 

۱- نادیده گرفتن فیدبک و اعتراضات مشتریان

Sadiq Samji مدیرعامل Allure HBF می گوید: “به مشتریان خود گوش داده و از آنها بیاموزید.” -لیدری که برای صنعت ریزش مو، هم برای زنان و هم برای مردان، راهکار ارائه داد.

اصلاً سعی نکنید بدون اینکه اصول مشتری را درنظر بگیرید محصول و خدماتی را به بازار عرضه کنید. قبل از اینکه بخواهید سودآوری را تعیین کنید، باید مطمئن شوید که مشتریان تان راضی بوده و از محصول/ خدمات تان قانع شده اند.

فضایی را ایجاد کنید که مستریان بتوانند آزادانه تجربیات خود را -از نحوه ی استفاده ی محصول- در میان بگذارند. هرگز تقاضاهای شان را نادیده نگیرید!

 

مطلب پیشنهادی: چطور مشتری را درک کنیم؟

 

۲- سودگرا بودن/ تمرکز صِرف روی سودآوری

طبیعتاً هدف هر یک از کسب وکارها در نهایت، سودآوری ست. اما با این حال، بسیاری از تاجران این هدف را تنها اولویت خود قرار می دهند و راه های صحیح برای دستیابی به آن را نادیده می گیرند. در نتیجه شاهد عینی نابود شدن برندشان می شوند!

شاید این فرآیند کمی هزینه بر بوده و سودآوری فوری بدست دهد، اما اینگونه برندها هرگز به مدت طولانی حضور نخواهند داشت! هیچ کس دوست ندارد پولی را که با سختکوشی بدست آورده صرفِ محصولات بی کیفیت شما کند! خصوصاً وقتی که انتظار چیزِ بهتری داشته باشند.

پس هر وقت که مشتریان از میزان اعتبار و صحت محصولات تان باخبر شوند نشانه های منفی از خودشان برجای گذاشته و ترک تان می کنند! چه بسا مشتریان بیش تری را هم با خود بردند.

بجای اینکه هدف تان فروش های بالا با سرعت زیاد باشد، سعی کنید روی کیفیت محصولات تمرکز کنید.

 

۳- نشانه گیری به سمت یک شروع عالی!

بسیاری از تاجران مشتاق و باانگیزه بی حرکت اند چون به انتظار یک فرصت عالی نشسته اند تا کسب وکارشان را آغاز کنند. پس از مطالعه ی زندگی نامه ی افراد شگفت انگیزی نظیر وارن بافت، بیل گیتس، جف بزوس و … بسیار بدیهی ست که بدانید هیچ یک از آنها همه ی منابع لازم برای دستیابی به موقعیت فعلی شان را در اختیار نداشتند! حتی نقطه ی شروع بسیاری از آنها کارهایی مثل روزنامه فروشی بود. پیرو همین سخنان، مطالعه ی این مطلب ۵ دلیلی که کارآفرین نمی شوید!  را به شما دوستان توصیه می کنم.

 

۴- بی اعتنایی به دانش

برخی گمان می کنند که مدیریت کسب و کار، کارِ خیلی ساده و آسانی ست. اما در نهایت، به این باور می رسند که از قبل “همه ی دانش موردنیاز برای مدیریت موفق کسب وکار را با خود همراه داشتند”. البته که همینطور است. اما نسبت به این حقیقت که – دنیای کسب وکار همواره در حال تغییر است- بی توجه اند. این حوزه هر روز در حال تحول است و شما باید این نکته را مدام به خود یادآوری کنید.

استارتاپ های جدید بطور روزانه در حال روی کار آمدن هستند. هر یک از آنها به دنبال جلب توجه اند و سعی دارند بازار را تحت سلطه ی خود درآورند.

برای رشد و تسلط بیش تر برندتان در این وضعیت، لازم است که از جدیدترین و بروزترین رویدادها و اتفاقات حوزه ی خود آگاه باشید تا با رویکردهای استراتژیکی که برای کسب وکارتان درنظر می گیرید روی کار بیایید و برجسته شوید. منطقه ی راحتی خود را ترک کنید و چیزهای جدید بیاموزید. کتاب های انگیزشی از اشخاص موفقی که قبلاً همین مسیر را طی کرده اند بخوانید.

 

مطلب پیشنهادی: برای ایجاد ارتباط موفق با مشتری، چه مهارتی نیاز دارم؟

 

۵- تلاش برای رشد برند به تنهایی!

به عنوان یک بنیانگذار استارتاپ، بسیار مهم است که از مخارج غیرضروری پرهیز کنید. این شامل این مورد هم هست که، سعی کنید تا حدامکان با کارکنان کم تری به کارتان ادامه دهید. اگرچه برای رشد برند، اینکه سعی کنید به تنهایی سنگینیِ کسب و کار را تحمل کرده و برای دریافت کامل سودآوری، همه ی فعالیت ها را شخصاً پیگیری کنید، کاملاً مضحک است!

یک کسب و کار موفق شاملِ چندین بخش است. -از بخش تولید گرفته تا بخش بازاریابی- همه ی اینها برای موفقیت ضروری اند. در نتیجه، مدیریت و هدایت همه ی این بخش ها به تنهایی یا با کارکنان کافی سابق -برای کاهش مخارج- می تواند بهره وری را به تعویق انداخته و از حالت معمول سخت تر و دیرتر نماید.

شما می توانید با چند نفر از کارکنان دارای صلاحیت برای پوشش بخش های ضروری کار را آغاز کنید. اما همانطور که کسب وکارتان رشد می کند نباید از افزودن کارکنان جدید برای تکمیل کادر انسانی خود دریغ کنید.

 

نتیجه

دنیای کسب و کارها، می تواند به میدان جنگ تشبیه شود بطوریکه هر یک از صاحبان برندها، به دنبال سلطه گری هستند. بسیاری از استارتاپ ها شکست می خورند زیرا دانش مشترک را نادیده می گیرند. آنها شکست می خورند زیرا نمی فهمند که هر یک از اقدامات کوچک و یا بی حرکتی ها می تواند روی کسب وکار چه حجم عظیمی از تاثیر را بر جای گذارد!

از اشتباهات کارآفرینی فوق درس بگیرید. راهکارهای شان را تلقین کنید. با رعایت این موارد خواهید دید که برندتان به یک مرجع برای استارتاپ های جدیدتر تبدیل شده است.

 

 

[تعداد: ۱۰    میانگین: ۴.۹/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar