• اسفند ۹, ۱۳۹۸

اشتباهاتی که باعث شکست کسب و کار و زندگی می شود

 

اشتباهاتی که باعث شکست کسب و کار و زندگی می شود

یک مثال معروف می گوید اگر برای کاری که کرده اید پشیمان شوید بهتر از پشیمانی برای عدم انجام دادن آن کار است. برخی این ضرب المثل را تائید می کنند و برخی دیگر با آن مخالف اند. هر یک از دانشمندان دلایل منطقی خود را دارند.
پشیمانی احساسی است که هنگام انجام ندادن کاری در گذشته یا خوب انجام ندادن آن کار به انسان دست می دهد. نگاهی که به گذشته داریم باعث می شود این احساس در وجود ما تحریک شود تا خود را مقصر دانسته و از خود رضایت نداشته باشیم.

پشیمانی گاهی مانند یک بیماری همراه ما رشد می کند و نتیجه آن افسردگی، ناامیدی و ناراحتی خواهد بود. اما نتیجه دیگری برای پشیمانی وجود دارد که می تواند باعث بهتر شدن موقعیت ها شده و از اشتباهات جلوگیری کند.
این صفت می تواند زندگی یا کار شما را نابود نماید. چند نوع از پشیمانی را برای شما توضیح می دهیم تا روش تعامل با آن را بیاموزید.

 

پشیمانی برای کاری که انجام داده ایم

همه برای کاری که انجام داده اند پشیمان می شوند، لازم نیست خجالت بکشید، برعکس؛ این موضوع می تواند دلیل درک بالای شما و نشان دهنده دقت و توجه در همه امور باشد. کسانی که این احساس را در وجود خود ندارند نمی توانند درک درستی از وجود پیرامون خود داشته باشند.
این احساس در وجود هر انسانی هست و می تواند میزان وابستگی به خیلی چیزها را در وجودتان تقویت کند. هیچ کس دوست ندارد اعتراف کند که از تصمیم اشتباه او خیلی از کارها خراب شده تا دیگران او را مقصر بدانند. این احساسات بسیار قدرتمند هستند و عدم تعامل درست با آن می تواند شما را نابود کند.

 

پشیمانی برای کاری که نکرده اید

تعامل داشتن با کاری که نکرده اید دشوار است. اما افکار منفی برای چیزی که انجام نداده اید کم تر است. طبق تحقیقات انجام شده احساسات منفی در وجود انسان هایی که کاری را انجام دادند و از آن پشیمان شدند فراوان تر از احساسات منفی انجام ندادن آن کار است.
همه این نوع پشیمانی را تجربه می کنند و از امور ساده ای گرفته تا موضوعاتی که بیشترین اهمیت را دارند اتفاق می افتد. مثلاً اگر در ترافیک گیر کرده باشید آرزو می کنید که ای کاش از راه دیگری می رفتید تا زود تر به مقصد می رسیدید یا شاید چندین بار آرزو کرده اید احساسات خاص خود را به شخصی ابراز کنید؟

 

پشیمانی برای کارهایی که نمی توانید انجام دهید

این نوع پشیمانی بدترین نوع است. زیرا متعلق به اموری ست که روی آن ها تحکمی نداریم. و همیشه چند حرف برای این نوع پشیمانی باقی می ماند “اگر،ای کاش،یا” و هزار چیز دیگر …
در این نوع پشیمانی نه خبری از ناراحتی انجام دادن کار هست و نه انجام ندادن آن کار! این نوع پشیمانی هنگام بیماری و یا مرگ کسی نمایان می شود. مثلاً کسی را نبخشیده باشید و متوجه شوید او فوت کرده است. تاثیر این نوع پشیمانی بسیار بد است.

 

چگونه با پشیمانی رفتار کنیم تا ما را نابود نکند

نقاط ضعف خود را بیابید و با آن ها تعامل داشته باشید. اعتراف کردن به خطا گاهی با قضاوت کردن همراه می شود درست مانند این که کسی به شما بگوید حق ندارید اشتباه کنید! این واقعیت را بپذیرید که همه اشتباه می کنند. هنگامی که ضعف تان را کشف می کنید این ضعف شماست که باعث تصمیم گیری اشتباه شما می شود.
فرصت را برای نویسندگی غنیمت بشمارید؛ بیش تر تصمیمات اشتباه که اتخاذ کرده و نکرده اید؛ تغییراتی ریشه ای دارند. تمام آن احتمالات را در نظر بگیرید. این نکته بسیار مهم است. با نویسندگی یاد می گیرید فرصت های دست نیافتنی را خلق کنید.

روی هر چیزی که می توانید متمرکز شوید تحکم پیدا کنید با این روش می توانید با قدرت تمام جوانب مثبت را ببینید.

[تعداد: ۱۳    میانگین: ۳.۸/۵]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar