اصل مدل سازی در NLP چگونه عمل می کند؟

اصل مدل سازی

مى خواهیم یک رویکرد متفاوت به NLP داشته باشیم که برای همه تازگی دارد، به اصل مدل سازی می پردازیم. یک پیش فرض در ان ال پى داشتیم که مى گفت: هر چیزى که براى یک نفر امکان پذیر است، براى همه امکان پذیر است! بحث کامل آن را در گذشته مطرح کردیم؛ همان اصل مدل سازى بود!

اصل مدل سازی

امروز مى خواهم پا را فراتر نهاده و پرده ى دیگرى را از بحث مدلسازى بگشایم. ما قبلا گفتیم که وقتى مى خواهیم کارى انجام دهیم، شایسته است به اطرافمان خوب دقت کنیم ببینیم آیا قبل از ما کسى آن کار را انجام داده یا خیر؟!

اگر انجام داده بود که او را مدل خود قرار مى دهیم. مدلسازى در زمان و عمر ما صرفه جویى کرده و کوتاهترین مسیر را براى ما مشخص مى کند.

اصولاً خود علم NLP از مدلسازى بوجود آمده است. از استخراج الگوى رفتارى انسانهاى فوق العاده موفق!

در واقع ان ال پى در زندگى ما جریان داشته و ما از آن بى اطلاع بوده ایم. ان ال پى چیزى نیست جز کشف الگوى رفتارى انسانهاى موفق و پیشتاز و در گام بعدى.. هر تکنیکى که در این علم وجود دارد قبلاً توسط یک انسان فوق العاده موفق و خاص به شکل یک رفتار ابراز شده است.


یک مثال جالب:

در زمان حکیم ابن سیناى عزیز، یک نفر گاوى را که خیلى به او وابسته بود از دست مى دهد. بر اثر فقدان گاو مورد علاقه اش، شوکه شده و خودش را گاو مى پندارد! همه به او مى گویند تو گاو نیستی، انسانی! اما تأثیر نداشت.

حکیم ابن سینا تنها کسى بود که به او گفت تو گاو هستى! او بسیار خوشحال شد و گفت خوشحالم که بالاخره یک نفر مرا درک کرد!

این حرکت ابن سینا، دقیقاً کشف و احترام به نقشه ى ذهنى مخاطب بود. در ادامه ابن سینا، چاقوى بزرگى در مقابل دیدگانِ مرد، تیز کرد و گفت فردا سر تو را خواهم برید. با این حرکت دوم، او را از گاو بودن پشیمان کرد!

اما بحث امشب فراتر از اینهاست؛ خوب گوش کنید:

مدل سازى فرایند بسیار امیدبخش و راهگشاست که مسیر ما را در رسیدن به هدف کوتاه مى کند:

  • زمان
  • انرژى
  • هزینه

این سه فاکتور اجتناب ناپذیر براى هر هدفى ست. مدلسازى موجب صرفه جویى در اینها مى شود.

اما یک سوال مهم:

اگر خواستیم کارى را انجام دهیم که هیچکس تا به حال انجام نداده، تکلیف چیست؟ آنها که اولین ها بودند، چگونه موفق شدند؟ آنها که در علوم مختلف، جایزه نوبل مى گیرند، طبق چه اصولى عمل مى کنند و موفق مى شوند؟

آنها که پیشتاز هستند و براى اولین بار چیزى را اختراع مى کنند و … چطور؟

از بعضى استثنائات واقعاً حیرت زده مى شویم. مثلاً وقتى من به شما بگویم:

شیخ شهاب الدین سهروردى (شیخ اشراق) در ١٢ سالگى کتابى فلسفى نوشته که چند فیلسوف بزرگ بعد از او بر آن کتاب شرح و حاشیه نوشته اند؛ شما چه حالى پیدا مى کنید؟

بعضى ها واقعا دست نیافتنى به نظر مى رسند..


بخاطر بسپارید که بهترین مدلى که در دسترس شماست و مدل بردارى از آن هم هیچ هزینه اى در بر ندارد خود شما هستید! وجود شما لبریز از آگاهى، معرفت و دانایى است. فقط کافى ست به منابع درونى خود دسترسى داشته باشید.

رجوع به خودتان، شما را از بسیارى از عوامل خارجى و محیطى بى نیاز مى کند. راه حل تمام مسائل، مشکلات و راهکار حذف تمام موانع، در وجود خود شماست!

  • باز هم مى رسیم به بحث جذاب خود شناسى و حالا یک تمرین عملى و ذهنی:

گذشته ى خود را خوب و به دقت مرور کنید و ببینید در چه مقاطع زمانى کارى کرده اید که موجب حیرت و تحسین خود شما و اطرافیان شده است؟ این وضعیتى که از شما خواستم، پیدا کنید، مسلماً وجود دارد و بارها اتفاق افتاده است. شاید الان فراموش کرده اید یا شاید به یاد مى آورید و برایتان عادى است. از هیچ چیزى عادى عبور نکنید! اجازه ندهید موفقیتهایتان رنگ روزمرگى به خود بگیرد.

سعى کنید همیشه در ذهنتان زنده نگاهشان دارید و به آنها رجوع کنید.

شاگردان زرنگم؛ مطمئن باشید همه ى شما در گذشته ى دور یا نزدیک، یک فعالیت را براى اولین بار بدون رجوع به هر مدلى، انجام داده اید. فقط با اتکا به منابع درونى خویش آنکه این کار را انجام داده، خود خود شما بوده اید!

اجازه ندهید قابلیتها و شایستگى هاى شما، در غبار ناملایمات، سختى ها و ناکامى هاى روزگار، محو شود.


 

جان کلام مطلب این است:

در موارد خاص که مدل وجود ندارد، از خودتان مدل بردارى کنید.

آن لحظه را پیدا کنید و تا مى توانید کیفیت تصویر ذهنى خود را بالا و بالاتر ببرید. اگر محو است آن را شفاف کنید

اگر سیاه و سفید است آن را رنگى کنید. این بستگى به خودتان دارد!

کیفیت تصویر را آنقدر بالا ببرید که همان هیجان و لذت اولیه را در شما ایجاد کند.

با انجام این کار، دو اتفاق مى افتد:

١- ضمیرناخودآگاه فکر مى کند به او احترام مى گذارید.

٢- با یادآورى و بالابردن کیفیت این تصویر، خلاقیت شما دوباره شکوفا مى شود و براى انجام آن کار براى اولین بار، به کمک شما مى آید.

 

[تعداد: ۱۷    میانگین: ۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

من ثروتمندم! همه ثروتمند هستيم!! ثروت حقيقى و اصيل ما زمان است ثانيه هاى بى بازگشت زندگى فقط بايد ياد بگيريم اين ثروت را چگونه سرمايه گذارى كنيم تا بيشترين سود نصيبمان شود به نظرم ان ال پى مسير خوب و كاملى هست

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
Azra
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
Azra
مهمان
Azra

?