اصل پیتر در منابع انسانی چیست؟

 

اصل پیتر

اصل پیتر

اصل پیتر ادعا میکند که در سازمانها کارکنان به علت نشان دادن شایستگی در یک شغل ، به شغل بالاتر ارتقا پیدا میکنند و این روند تا زمانی ادامه می یابد که به حد بی کفایتی در یک شغل می رسند و در همان جا باقی می مانند. از این رو ما اغلب در سازمان ها با افرادی برخورد می کنیم که شایستگی شغل خود را ندارند و این عارضه ای است که گریبان گیر بیشتر سازمانهاست. واضع این اصل ، که نویسند ای به نام لارنس پیتر است ، به ذکر مواردی متعدد می پردازد که در آن ها کارمند در طول خدمت خود به مشاغل بالاتر گمارده شده و زمانی به حد بی کقایتی رسیده در همان شغل متوقف شده است.

بدین ترتیب پیتر معتقد است که در سلسله مراتب سازمانها همه کارکنان مشتاق هستند با به حد بی کفایتی برسند و علم سلسله مراتب شناسی( hierarchiolgy) باید این ضایعه را مورد بررسی و تحقیق قرار دهد. امروزه همه سازمان ها از سلسله مراتب استفاده می کنند و باید در شناخت عوارض آن نیز هشیار باشند، اصل پیتر این آگاهی را به آنان ارزانی میدارد.

[تعداد: ۳۶    میانگین: ۳.۸/۵]

درباره نویسنده

دارای مدرک MBA و کارشناس امور بانکی

  مطالب مرتبط

  1 نظر

  1. دکتر ن محمدی

   این اصل بنظر می رسد یک چالش جدی در سازمان ها محسوب می شود البته زمان رسیدن به حد بی کفایتی در اشخاص و یا سازمان های مختلف می تواند متفاوت باشد.
   ولی در سازمانهای پیشرو و خلاق، و بخشهای تحقیق و توسعه، اصولا این اتفاق نمی افتد یا دیرتر می افتد. بنابراین بنظر می رسد از نظر ماهوی می توان اندیشید ولی از نظر ارتقای مسیر شغلی تقریبا نمی توان کاری انجام داد.
   البته این موضوع با طبیعت انسانی هم چندان چالشی ندارد چرا که همه افراد سازمان یا نمی خواهند یا نمی توانند رشد و تعالی مناسب و مستمر داشته باشند توقف آنها درونی است

   پاسخ

  نظر بدهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *