اصول بازاریابی موفق چیست؟

اصول بازاریابی موفق

فرقی نمی کند که شما جزء یکی از ۵۰۰ شرکت برتر فورچون هستید یا صاحب یک کسب و کار شخصی! در هر صورت لازم است یک استراتژی بازاریابی داشته باشید و اصول بازاریابی موفق را بطور مداوم اجرا نمائید. حتی اگر خود را خلاق نمی دانید یا نمی خواهید به اندازه ی شرکتهای بزرگ هزینه کنید! باز هم باید برای بازاریابی خود استراتژی خلق کنید.

اصول بازاریابی موفق

بکارگیری فعالیتهای ترویجی از قبیل تبلیغات، ایمیل مستقیم یا حتی شبکه و فروش های شخصی، بدون داشتن یک استراتژی بازاریابی! همانند خرید پرده برای خانه ای ست که هنوز در حال ساخت طرح معماری آن هستید! از کجا می دانید چه پرده ای مناسب است؟ ابعاد پرده چگونه خواهد بود؟

شما می توانید یک اصول بازاریابی قوی را توسعه ببخشید بوسیله :

  1. تعریف کالا یا سرویس خود: بسته بندی کالا یا سرویس شما چگونه است؟ مشتریان شما آن را چگونه خریداری می کنند؟ ممکن است ظاهراً شما در حال فروش ابزارهای نرم افزار تحت وب باشید اما در واقع، مشتریان شما در حال خرید بهره وری بیشترتر، کارایی بهبود یافته و صرفه جویی در هزینه هستند.  اگر شما چندین کالا یا سرویس ارائه می دهید، کدامیک بیشتر مستعد و نیازمند تبلیغ است؟
  2. مشخص کردن بازار هدف : هر کسی می تواند مشتری بالقوه محصول شما باشد! اما شما زمان و هزینه ی کافی ندارید که اجازه دهید همه ی آنها بتوانند بازار شما را تشکیل دهند. پس باید بدانید، مشتری ایده آل شما کیست؟ چه کسی این احساس را برای شما ایجاد می کند که بدانید وقت و پول خود را برای تبلیغ محصول خود برای آنان صرف کنید؟ شما می توانید مشتریان خود را بر اساس ویژگی هایی همچون درآمد، سن، مناطق جغرافیایی، تعداد کارکنان، صنعت و… تعریف کنید. برای مثال یک پزشک متخصص زیبایی ممکن است بازار هدف خود را زنان با درآمد خانوار بیشتر از ۷۵۰۰۰ دلار که در مناطق بالای شهر زندگی می کنند، قرار دهد.
  3. شناخت رقبای خود: اگر حتی ظاهراً هیچ رقیب مستقیمی برای سرویس خود ندارید، همیشه به نوعی یک رقابت وجود دارد. یک چیزی در کنار محصول شما برای رقابت بر سر پولِ مشتری بالقوه وجود دارد. آن چیست؟ چرا مشتری بالقوه شما بایستی پولش را برای شما هزینه کند؟ مزیت رقابتی یا وجه تمایز فروش شما چیست؟
  4. پیدا کردن یک روزنه: آیا در حال حاضر یک روزنه ای در بازار وجود دارد که تا کنون به آن توجه نکرده اید؟ یک استراتژی رسوخ، هدفی است که همیشه شما تلاش های بازاریابی خود را در آن متمرکز می کنید. این موضوع، دامنه بازار شما را مشخص می کند. حتی اگرکسب و کار شما خیلی کوچک باشد!
  5. گسترش آگاهی:اگر مشتری بالقوه بداند که کالا/ سرویس شما در حال حاضر در دسترس تان نیست، خیلی احتمال کمی دارد که از شما خرید یا سرویس شما را درخواست کند! تا قبل از اینکه مشتری به محصول شما احساس نیاز کند، خدمات و کالاهای شما باید ۵ الی ۱۵ بار در معرض دید او قرار بگیرد تا به محض اینکه احساس نیاز کرد، شما اولین نفری باشید که به ذهنش خطور می کنید! فراموش نکنید که نیازها معمولاً غیر منتظره ایجاد می شوند.
  6. اعتبار سازی: علاوه بر اینکه مشتریان بالقوه شما بایستی از محصول و سرویس تان آگاه باشند، باید محصول یا خدمت شما از یک اعتبار و موقعیت مثبت در نزد آنان نیز برخوردار باشد! مشتری شما باید مطمئن باشد از اینکه آنچه سفارش داده، آن چیزی که شما گفتید و آنچه که دریافت می کند، یکی ست! معمولاً  بهتر است که به مشتری فرصت استفاده، تست، لمس کردن و … بدهید. خصوصاً در خریدهای بزرگ و با ریسک بالا.
  7. استوار و پایدار باشید: در مسیری که قرار گرفته اید و در کاری که انجام می دهید استوار و ثابت قدم باشید. استوار بودنِ شما، حتی از داشتن بهترین محصول هم مهم تر است! امید که موارد مذکور جهت بهبود کسب و کار شما برآید.
  8. حفظ تمرکز: در کارتان، خوب تمرکز کنید تا در زمان و پول خود صرفه جویی کرده و نهایت استفاده را ببرید.

اگر شما بودجه تبلیغاتی خود را برای تبلیغ یک محصول تک که بصورت متمرکز در یک بازار هدف عرضه شده است بکار گیرید، درآمد بیشتری در مقایسه با زمانی که شما همان محصول را در همان بازار هدف و دریک دوره زمانی مشخصی تبلیغ کنید خواهد داشت.

قبل از اینکه شما بخواهید تبلیغات گسترده ای از طریق بروشور، آگهی، کمپین ایمیل های مستقیم و … انجام دهید، با ترسیم یک استراتژی بازاریابی متمرکز و سازگار، نقشه ی موفقیت خود را خلق کنید.

 

[تعداد: ۱۴    میانگین: ۳.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

دارای مدرک MBA و کارشناس امور بانکی

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar