• بهمن ۲۹, ۱۳۹۸

اصول خرید و فروش اخلاقی

اصول خرید و فروش اخلاقی

اصول خرید و فروش اخلاقی

کار فروش مربوط به تبادل کالا یا خدمات در ازای پول و یا انوع پرداخت های دیگر است. خرید یا فروش می تواند خصوصی باشد، به طور مثال؛ فردی ماشین شخصی یا تجاری خود را به فروش می رساند مانند خرید وسیله ای از فروشگاه، هنگامی که مصرف کنندگان می خواهند اطلاعاتی درباره محصول مورد نظر برای خرید دریافت کنند توقع دارند فروشنده منافع آن ها را در نظر بگیرد نه منافع خودشان را!

معیارها

افراد در صنعت فروش، مسئولیت هایی را نسبت به مشتریان خود با توجه به ماهیت شخصی در روند فروش قبول می کنند همچنین باید معیارهای اخلاقی در شرکت را رعایت کنیم؛ زیرا همه از ما توقع احترام دارند این امر به عنوان یک راهنماست و باید در الزامات قانونی فروش حرفه ای خود و دیگران رعایت کنیم.

رفتارها

هرگز با مشتری رفتار بدی نداشته باشید و یا به صورت غیرقانونی آن ها را گول نزنید. در تیم فروش همه حقایق کالای مورد نظر را برای فروشنده بازگو کنید. حقایقی مانند؛ کیفیت، قیمت و خدمات را برای راهنمایی بیش تر توضیح دهید. هنگام خرید به مشتری برگه ای ارائه دهید که تمام شرط های فروش در آن یاداشت شده باشد مشتری باید تمام جزئیات خرید و درخواست های خود را واضح بنویسد تا فروشندگان به خواسته او عمل کنند.

ارزش ها

ارزش ها، مقادیری ست که نشان دهنده کد رفتاری شما در فروش می باشد. کد این ارزش ها عبارتند از: صداقت، احترام، مسئولیت و شفافیت. در ارائه ی هر محصول و خدمات صادق باشید، نیازهای مشتری را با دقت بررسی کرده و  انجام دهید از معلومات محصول برای در نظر گرفتن منفعت مشتری استفاده کنید تا جذب شما شود. محصولات و خدمات را به شکل روشنی به مشتری معرفی کنید. فروشنده بدون در نظر گرفتن نژادها، جنسیت، مذهب و … باید کار خود را کامل و بدون نقص انجام دهد تمام خطرات متعلق به محصول را برای مشتری شرح دهید.

مسئولیت ها

هنگامی که مصرف کننده شکایتی ارائه می دهد فروشندگان باید به دقت آن را بررسی کنند. اگر شکایت از تیم فروشنده باشد شرکت باید درباره جدیت آن تحقیق کند. فروشندگان باید تمام قوانین مربوط به فروش را بدانند گاهی شرکت باید از خطرات این شکایت ها به فروشندگان اخطاراتی را گوش زد کنند. تمام تیم فروش باید رازهای کسب و کار را نزد خود نگه دارند تا به قوانینی که شرکت قرار داده احترام بگذارند.

روابط سازمانی

فروشندگان باید توانایی نفوذ در وجود مشتری را داشته باشند تا روی آن تاثیر داشته باشد. مسئولان فروش در تیم باید تمام الزامات در قراردادها را آموخته باشند که برای امضای قرارداد دچار مشکل نشوند. فروشنده ماهر سعی می کند برای همکاران خود مشکلاتی را به وجود نیاورد.

قیمت گذاری شفاف

کارشناس فروش، قیمت های فعلی محصول و خدمات ویژه آن را پنهان نمی کند آن ها مشتری را از همه خصوصیات محصول و قیمت باخبر می سازند تا مشتری بهتر تصمیم بگیرد. این کارشناس مشتری را مطلع می سازد که در طی چند روز آینده قیمت بالا می رود یا پایین خواهد آمد. قیمت گذاری باید شفاف باشد تا به ضرر فروشنده و یا مصرف کننده منجر نشود.

مقایسه واقع بینانه

وقتی از شما پرسیده می شود، کدام محصول با کیفیت تر است؟ باید مقایسه واقعی درباره محصول و شرکت و رقبای آن محصول را به مصرف کننده ارائه دهید. فروش های اخلاقی نیازی به انتقادات آشکار و اغراق آمیز نسبت به محصول رقیب ندارد.

صداقت

پایه و اساس همه تکنیک های فروش اخلاقی، صداقت است. چه جدول زمانی محصول چه شاخص ها و خدمات مشتریان، قبول مسئولیت های هر گونه خرابی محصول را بر عهده بگیرید. مقصر دانستن طرف سوم می تواند اعتماد مشتری شما را از بین ببرد. فروشنده صادق از تکنیک های انتقاد کناره گیری می کند.

[تعداد: ۱۹    میانگین: ۴.۲/۵]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar